Zlomenina orbitálního dna: příčiny, léčba, prognóza

Zlomenina dna orbity: stručný přehled

  • Definice: zlomenina očnice v jejím nejslabším místě, kosti patra
  • Příčiny: Typicky úder pěstí nebo zasažení tvrdým míčem
  • Příznaky: otok a modřiny kolem oka, dvojité vidění, porucha čití v obličeji, omezená pohyblivost oka, pokleslá oční bulva, další poruchy vidění, bolest
  • Léčba: Dle rozsahu a příznaků konzervativní terapie, např. s léky proti bolesti se zlomenina hojí sama; v těžkých případech operace zlomeniny dna očnice
  • Prognóza: Při správné terapii je prognóza obvykle dobrá

Co je zlomenina dna očnice?

Zlomenina dna očnice je porušení dna kostní očnice (orbity). Je způsobena velkou silou působící na oko nebo orbitální rám. Často se vyskytuje společně se zlomeninou zygomatické nebo střední části obličeje. Je to nejběžnější forma fraktury očnice, ale mohou být postiženy i jiné části stěny očnice. Pokud dojde ke zlomenině dna očnice, nazývá se to také zlomenina vyfouknutí.

Zlomenina orbitálního dna: Příznaky

Když dojde ke zlomenině dna očnice, postižení jedinci mají typicky oteklé víčko s těžkými modřinami. Lékaři také nazývají tuto modřinu kolem oka monokulární hematom. Často otok svírá oční svaly a omezuje jejich pohyb. Pokud dojde k sevření dolního rovného svalu, dojde při pohledu nahoru k dvojitému vidění. To však může zpočátku zůstat bez povšimnutí kvůli omezenému pohybu. Pokud dojde k sevření nebo poranění dolního očního nervu (infraorbitálního nervu), který probíhá ve spodině očnice, může být narušeno čití ve tváři a horním rtu.

Pokud dojde k poranění oka nebo jiných nervů, jako je zrakový nerv, trpí poruchami zraku i pacienti se zlomeninou dna očnice. Nebezpečným se stává, pokud se krev hromadí i za oční bulvou. Postižené osoby mohou díky tomuto tzv. retrobulbárnímu hematomu v krátké době oslepnout.

V případě vážného poranění se kostní komponenty mohou posunout a zhroutit do spodního maxilárního sinu. V nejhorším případě se oko a měkké tkáně ponoří do maxilárního sinu. Na okraji očního důlku je často vidět jakýsi schod.

U dětí se příznaky zlomeniny dna očnice projevují jinak než u dospělých. Otoky a krvácení jsou obvykle méně výrazné. Rostoucí kosti jsou však pevnější a u dětí se mohou opět „utrhnout“. To obvykle zahrnuje zachycení tkání a svalů. Mezera zlomeniny je často hmatná.

Lékaři také označují tuto formu zlomeniny dna orbity jako „vyraženou zlomeninu bílých očí“. Postižení jedinci již nemohou správně hýbat očima kvůli zachyceným svalům. V důsledku toho je vidět neobvyklé množství bílé pokožky očí.

Poranění oční jamky navíc může vyvolat tzv. okulokardiální reflex. Například tlak na oční bulvu nebo zachycené svaly způsobí zpomalení dýchání, pokles krevního tlaku, nevolnost a zvracení (v důsledku podráždění autonomního nervového systému).

Zlomenina dna orbity: příčiny a rizikové faktory

Náraz síly může také způsobit prasknutí etmoidních buněk. Jedná se o dutiny v lebce, které patří do vedlejších nosních dutin. Jsou umístěny mezi nosem a oční jamkou. Pokud prasknou, vzduch se dostane do očního důlku nebo do okolní kůže (např. Lékaři tyto vzduchové kapsy označují jako orbitální a emfyzém očních víček. Při prohmatávání kůže mohou postižení pociťovat praskání pod kůží.

Pokud máte podezření na takové zranění, vyhněte se v následujících dnech smrkání. Jinak by se na oběžnou dráhu mohl dostat další vzduch a tím i choroboplodné zárodky.

Zlomenina dna orbity: vyšetření a diagnostika

V případě zlomeniny dna očnice jsou odpovědnými specialisty oftalmolog a otolaryngolog. Pro stanovení diagnózy se vás lékař zeptá na to, jak přesně k nehodě došlo, a na vaši anamnézu. Možné otázky mohou zahrnovat:

  • Působila na oko přímá síla?
  • Jaký je přesný průběh nehody?
  • Vidíte nějaké dvojí vidění?
  • Došlo k nějaké změně v pocitu na kůži vašeho obličeje?
  • Cítíte nějakou bolest?

K určení přesné lokalizace zlomeniny dna očnice je nutné zobrazení, tedy radiologické vyšetření. Podle podezření lékař provádí klasická rentgenová vyšetření. Často také lékař zajistí přesnější počítačovou tomografii (CT) nebo digitální objemovou tomografii (trojrozměrný obraz) – zvláště před operací může být nezbytná. V případě zlomeniny dna očnice lékař na snímcích dutin uvidí „visící kapku“, pokud kostní úlomky a obsah orbity spadly do čelistní dutiny.

Zlomenina dna orbity: léčba

Mírná zlomenina dna očnice, při které nedochází k sevření očních svalů, nevyžaduje chirurgický zákrok. Krvácení se časem samo upraví a omezený pohyb oka ustoupí. O podrážděnou spojivku lze pečovat oční mastí.

Na druhou stranu, pokud dojde k sevření očních svalů, k poruchám vidění, poklesnutí oční bulvy nebo pozorování okulokardiálního reflexu, lékaři operují rychle, aby zabránili trvalému poškození.

Zlomenina dna orbity: operace

Pokud oko pokleslo v důsledku sklouznutí tukové tkáně, lékaři chirurgicky narovnají dno očnice z maxilárního sinu. Na dno očnice například připevní pacientovu vlastní kost nebo speciální fólii, kterou tělo vstřebá asi po šesti měsících. V případě výrazných tříštivých zlomenin používají chirurgové například mechanicky stabilní titanové implantáty.

Lékaři také operují zlomeniny dna očnice při sevření očního svalu nebo při znecitlivění kůže obličeje. Operaci provádějí co nejdříve, aby nedošlo k dlouhodobému poškození. Pouze při lehkých poruchách čití, které již v prvních dnech slábnou, lékaři vyčkají, až otok víčka odezní. Kortizon, který je podáván do žíly, podporuje redukci otoků. Přesto si lékaři kladou za cíl operaci do týdne.

V těžkých případech orbitálního poranění mohou nyní lékaři vyrobit implantáty na míru pacientovi. Tyto orbitální implantáty pak zcela nahrazují zničenou oční jamku.

Rozsah chirurgického zákroku v zásadě závisí i na dalších poraněních obličejové lebky.

Zlomenina dna orbity: průběh onemocnění a prognóza

U zlomenin nízkého stupně nebo časné operace je prognóza zlomeniny dna orbity obvykle dobrá. Občas mají pacienti dvojité vidění po delší dobu. V tomto případě je nutný trénink zraku. Pokud zlomenina dna orbity způsobí, že se v mezeře zlomeniny zachytí svalová nebo tuková tkáň, oko se může ponořit do očnice (enoftalmus) – zvláště pokud se neprovede operace – a nemusí být schopno se po dlouhou dobu správně pohybovat. výsledné jizvy.