Ornitóza: příčina, příznaky, léčba

Ornitóza: popis

Ornitóza je považována za nemoc z povolání pro chovatele kuřat, pracovníky zoo nebo zaměstnance zverimexu. Přestože přenos z člověka na člověka je obecně možný, dochází k němu jen zřídka. Pokud se však nemoc přenese přímo touto cestou, je častý těžký průběh – postižení těžce onemocní.

V Německu je povinnost hlásit ornitózu. Pokud je pacient infikován, musí lékař o diagnóze informovat odbor veřejného zdraví.

Kapénková infekce je nejčastější způsob, jak se nakazit. Vzácně se také objevují infekce stěrem. V tomto případě se ornitóza přenáší přímým kontaktem s infikovanými zvířaty nebo jejich výkaly.

Ornitóza: příznaky

Zpravidla se pak ornitóza nejprve projeví chřipkovými příznaky – u pacienta se náhle objeví horečka, zimnice, bolesti hlavy a končetin. Může se také objevit netypická kožní vyrážka (exantém). Suchý dráždivý kašel, dušnost, dušnost a bolest při dýchání svědčí pro zápal plic. Bolest v krku a také zduřené krční lymfatické uzliny jsou také běžné u ornitózy.

Možné komplikace

Ornitóza: Příčiny a rizikové faktory

Ornitóza se přenáší především z ptáků na člověka. Jako zdroje infekce však byli popsáni i další savci (ovce, kočky, skot). Přenos z člověka na člověka je možný ve výjimečných případech, ale velmi zřídka.

Lidé, kteří mají hodně každodenního kontaktu s exotickým ptactvem nebo holuby, jsou vystaveni zvýšenému riziku papouščí horečky. Kontakt s nemocnými a nově dovezenými ptáky je dalším rizikovým faktorem. Ornitóza je častější u lidí středního věku, protože nejčastěji mají pracovní kontakt s postiženými ptáky.

Ornitóza: vyšetření a diagnostika

Při podezření na ornitózu je prvním krokem konzultace s rodinným lékařem nebo plicním specialistou. Během konzultace lékař nejprve odebere pacientovu anamnézu. Možné otázky jsou:

  • Pracujete s ptáky?
  • Měli jste kontakt s papoušky nebo andulkami?
  • Máte horečku?
  • Cítíte bolesti hlavy nebo svalů?
  • Trápí vás dráždivý kašel?
  • Bolí vás při kašli na hrudi?

Pro potvrzení podezření na ornitózu lékař provede odběr krve. Laboratorně se vyšetřuje na specifické protilátky proti patogenu. U ornitózy jsou navíc změněny některé krevní hodnoty (např. snížený počet bílých krvinek, zvýšená sedimentace krve).

Ornitóza: Léčba

Ornitóza: průběh onemocnění a prognóza.

Ne každý, kdo se nakazí psitakózou, nutně dostane zápal plic. Možné průběhy se pohybují od bez příznaků až po těžký zápal plic. V některých případech se také objevují gastrointestinální příznaky podobné tyfu se zvracením, průjmem a křečemi v břiše.

Je důležité, aby antibiotická terapie byla provedena až do konce. Mnoho pacientů má tendenci přestat užívat léky předčasně, jakmile se cítí lépe. Pak ale hrozí recidiva. Pro úspěšnou léčbu ornitózy se důrazně doporučuje důsledná terapie.