Ortéza | Cvičení Fyzioterapie pro luxaci lokte

Ortéza

Při léčbě dislokace lokte je stále důležitější používání ortézy. Předpoklad, že úspěšná léčba by měla být doprovázena časnou mobilizací, znamená, že použití a omítka obsazení pro imobilizaci je stále více zastaralé. Ortéza je obecně lékařská pomůcka, která je určena ke stabilizaci, ochraně, úlevě a podpoře pohyblivosti poškozené části těla.

Nejdůležitější rozdíl oproti a omítka vrhá se tedy tak, že kloub není zcela imobilizován, ale umožňuje určitý požadovaný stupeň pohybu. S loketní ortézanapříklad lze upravit tzv. ROM (rozsah pohybu). To znamená, že ošetřující lékař může individuálně upravit povolené předloktí rotace (supinace a výslovnost), stejně jako flexe a extenze (flexe a extenze) na loketní ortéza.

Výhodou tohoto typu ortézy je, že pacient může stále používat paži v každodenním životě v povoleném rozsahu. Tím je zajištěno, že dlouhá doba imobilizace nevede k vyztužení jednotlivých struktur v loketní kloub. Tato časná mobilizace má podpořit a urychlit proces hojení. Ortéza se obvykle nosí dnem i nocí, alespoň během prvních několika týdnů.

Příklad loketní ortéza je ortéza loketního kloubu ROM. Pokud je pro vás ortéza vhodná, předepíše ji váš lékař. Lékař také stanoví dobu, po kterou se má ortéza nosit, a zda bude možná nutné provést individuální ortézu. Zdraví pojišťovny obvykle kryjí náklady na předepisování ortézy.

Shrnutí

Fyzioterapeutická léčba a cvičení během ní jsou v zásadě založena na rozsahu a zvolené terapeutické metodě ošetřujícím lékařem. Obecně platí, že během prvního fyzioterapeutického sezení proběhne podrobný rozhovor a vyšetření jsou prováděny s cílem co nejlépe naplánovat další kroky rehabilitace a vypracovat terapeutický plán šitý na míru pacientovi. Tímto způsobem může nejen bolest být okamžitě ovládán, ale v ideálním případě lze také úplně obnovit pohyblivost a plnou odolnost lokte. Je důležité, aby pacienti přinesli hodně disciplíny a vytrvalosti.