Prevence osteoporózy: tipy a doporučení

Jak lze osteoporóze předcházet?

Z hlediska prevence osteoporózy je zvláště důležitá první čtvrtina života, protože ve stáří kostra čerpá z toho, co bylo vybudováno v mládí.

I později lze pro prevenci osteoporózy ještě mnoho udělat. Německá společnost pro ortopedii a úrazovou chirurgii sestavila nejdůležitější opatření pro posílení kostí v různých fázích života.

V každém věku platí:

  • Dostatek cvičení
  • Dieta bohatá na vápník
  • Nasávejte slunce pro vlastní produkci vitamínu D v těle
  • Vyhněte se „lupičům kostí“, jako je nikotin, nealkoholické nápoje a alkohol

Přečtěte si více o osteoporóze.

Posilování kostí u dětí a mládeže

Základ pro zdraví kostí pro život je položen během dospívání. Velkou roli v tom hraje dostatek pohybu na čerstvém vzduchu.

Strava bohatá na vápník: Vápník je zodpovědný za pevnost a stabilitu kostí. Nedostatek v mladém věku může mít negativní vliv na pevnost kostí ve stáří.

Vitamin D: Vitamin D pomáhá tělu absorbovat vápník z potravy a ukládat jej do kostí.

Do dvou let nejsou děti schopny samy produkovat vitamín D. Proto se doporučuje podávání doplňkového vitaminu D od 18. do XNUMX. měsíce. Od dvou let si děti vytvářejí vlastní vitamín D pomocí slunečního záření. V ideálním případě by pak měli trávit hodně času venku na slunci.

Sport: Cvičení podporuje metabolismus kostí. Svaly, které „tahají“ za kosti, stimulují kostní metabolismus, aby ukládal více vápníku do kosterního systému a tím ho činil stabilnější. Navíc se posilují svaly, které slouží k uvolnění tlaku na kosti.

Silový trénink, gymnastika a plavání vytvářejí velké množství kostní hmoty, zejména v mladém věku.

Posilování kostí v dospělosti

Je také důležité udržovat kostní hmotu v dospělosti. I zde jsou nejdůležitějšími faktory pohyb, vyvážená strava a dostatek slunečního záření.

Zdravá strava: Vyvážená strava podporuje tvorbu kostí. Radikální diety na druhou stranu obírají kosti o hmotu.

Vyhněte se lupičům kostí: Odborníci doporučují, aby potraviny, které odbourávají kosti, jako je klobása, sýr, nealkoholické nápoje, čokoláda a pražené arašídy, byly konzumovány pouze s mírou. Obsahují hodně fosforu, který napadá kosti.

Fosfátové přísady v potravinách jsou označeny čísly E 338-341, 343 a 450-452. Konzumace nikotinu a alkoholu také podporuje úbytek kostní hmoty.

Nasávejte se na slunci: V ideálním případě by dospělí měli vystavovat obličej, ruce a paže dennímu světlu několikrát týdně od března do října. To stimuluje vlastní produkci vitamínu D v těle. V zimě se doporučují aktivní polední přestávky venku. Doplňky vitaminu D by měly být užívány pouze po konzultaci s lékařem.

Zlomeniny jsou poplašné signály! Zlomeniny kostí mohou být prvním příznakem osteoporózy. Je proto vhodné po zlomenině zkontrolovat stabilitu kosti, aby bylo možné v případě potřeby přijmout vhodná preventivní opatření.

Vyhýbání se zlomeninám ve stáří

Kostní látka také trpí u mužů, jak stárnou. Především je důležité vyhýbat se pádům a v případě potřeby zpomalit další úbytek kostní hmoty léky.

Prevence pádů: Zlomeniny se vyskytují častěji u starších lidí nejen kvůli klesající pevnosti kostí, ale také kvůli pádům – obvykle způsobeným zakopnutím. Od 50. roku života začíná klesat rovnováha, svalová síla, výdrž a pohyblivost.

Senioři mají možnost tomu čelit cíleným silovým a balančním tréninkem. Vhodné jsou jemné aktivity jako tanec, tai-chi nebo qigong, chůze nebo lehké posilování.

Doplňky vitaminu D: V průběhu let se schopnost těla produkovat vitamin D samo pomocí slunečního záření snižuje. Pokud již tento požadavek nelze splnit opalováním a dietou, je vhodné zvážit po konzultaci s lékařem užívání vhodného doplňku stravy.