Ambulantní péče: náklady, povinnosti a další

Co je to ambulantní péče?

Mnoho lidí, kteří potřebují péči a žijí doma, je podporováno ambulantní péčí – ať už proto, že příbuzní nejsou schopni zajistit domácí péči, nebo ji nejsou schopni zajistit sami. Termín „mobilní péče“ se někdy používá také pro „ambulantní péči“.

Ambulantní péče: Úkoly

Ambulantní péče poskytuje pomoc v domácí péči (jako věcnou dávku) v různých oblastech:

 • Opatření v ošetřovatelské péči (jako je pomoc se zvládáním a organizováním každodenního života, např. procházky, pomoc s psaním dopisů, volnočasové aktivity, hry atd.)
 • Pomoc s domácími pracemi (jako je úklid domácnosti)
 • Poradenství pro ty, kteří potřebují péči a příbuzné v otázkách péče, pomoc se zajištěním asistenčních služeb (jako je jídlo na kolech), organizace přepravních služeb nebo přepravy pacientů

Ambulantní péče: Náklady

"Kolik stojí ambulantní pečovatelská služba?" To je velmi důležitá otázka pro většinu lidí, kteří potřebují péči, a jejich příbuzných. Pojištění péče totiž kryje pouze část nákladů – kolik závisí na úrovni péče o osobu, která péči potřebuje. Zbývající částku je třeba uhradit soukromě.

Celková cena ambulantní péče závisí především na službách poskytovaných ambulantní pečovatelskou službou a na tom, jak často dochází do domova.

Dotace na ambulantní péči

Ambulantní péče: výběr poskytovatele

Fondy pojištění dlouhodobé péče poskytují bezplatný přehled schválených pečovatelských služeb, seznamy výkonů a cenové srovnání. Poskytovatele ambulantní péče ve vašem okolí najdete také v obchodním adresáři. Mnohé ambulantní pečovatelské služby provozují církve a charitativní organizace, jiné jsou čistě soukromé společnosti.

Při výběru ambulantní péče byste měli zvážit následující body:

 • Kolik stálých odborných a pomocných pracovníků zaměstnává společnost?
 • Dokáže pečovatelská služba poskytnout veškerou potřebnou pomoc, včetně například lékařského předpisu?
 • Jsou úkoly pečovatelského personálu založeny na denním režimu osoby, která potřebuje péči?
 • Funguje služba společně s jinými zařízeními, jako jsou zařízení denní péče?
 • Je pro ambulantní péči sestaven individuální plán péče na míru a projednán s příbuznými?

Péče o invalidy

Pokud poskytujete ambulantní péči příbuznému, neznamená to, že musíte být plně k dispozici 365 dní v roce. V případě nemoci nebo odjezdu na zaslouženou dovolenou můžete až na šest týdnů v roce požádat o tzv. respitní péči (náhradní péči) o osobu v nouzi.

Část dávek krátkodobé péče můžete využít i na respitní péči. To pomáhá například v případě, že potřebujete náhradu na delší dobu, ale zařízení krátkodobé péče nepřichází v úvahu.

Na respitní péči máte nárok pouze v případě, že poskytujete domácí péči po dobu alespoň šesti měsíců a osobě, která péči potřebuje, byl přidělen alespoň stupeň péče 2.

Jídlo na kolečkách

Aby bylo zajištěno, že osoba, která potřebuje péči, bude pravidelně dostávat různá jídla, lze zajistit službu donášky jídel, lépe známou jako „jídla na kolečkách“. Jedná se o službu poskytovanou středisky sociální péče, jinými sociálními institucemi, humanitárními organizacemi nebo charitativními organizacemi. Hotová jídla vám doručíme domů – kdy a jak často se dohodneme s poskytovatelem. U mnoha poskytovatelů si můžete vybrat mezi hotovými, ohřívatelnými nebo mraženými jídly.

 • Objednejte si menu různých poskytovatelů. Co je v nabídce a kolik máte na výběr?
 • Jsou nabízeny i speciální diety/přípravky (s nízkým obsahem soli, bez lepku, bez vepřového masa, pyré atd.)? Můžete si také objednat nápoje?
 • Objednejte si vzorové menu. Líbí se vám i osobě, která potřebuje péči, a splňuje vaše požadavky?
 • Můžete ohřívat jídlo v nádobí v mikrovlnné troubě?
 • Jak probíhá objednávkový proces? Můžete zrušit nebo znovu objednat později?
 • Existuje stálá kontaktní osoba, na kterou se můžete obrátit?
 • Je možné jídlo doručit v požadovaný čas?
 • Jste zásobeni i o víkendech a svátcích? Znamená to další náklady?
 • Jaké ceny si poskytovatel účtuje za menu a jaké možnosti platby nabízí?

Cena menu se obvykle pohybuje mezi 4.50 a 7 eury. Vyplatí se proto porovnat ceny. Pokud si „jídla na kolečkách“ nemůžete dovolit nebo si je dovolit jen s obtížemi, měli byste požádat o dotaci seniory nebo sociální úřad.