Ovariální cysta: příčiny, léčba

Cysta na vaječníku: popis

Ovariální cysta je druh puchýře, který může být naplněn tkání nebo tekutinou. Obvykle má velikost jen několik milimetrů až centimetrů a nezpůsobuje žádné nepohodlí. Lékaři je proto často objeví jen náhodou při preventivním ultrazvukovém vyšetření.

Nejčastěji se takové cysty vyvinou během puberty nebo menopauzy. Tyto fáze života se vyznačují silnými hormonálními výkyvy, které podporují růst cysty.

Nekongenitální cysty na vaječnících

Většina ovariálních cyst se vyvíjí až v sexuálně zralém věku. Říká se jim také „funkční“ cysty.

Protože se tvoří hlavně pod vlivem hormonů, obvykle se vyskytují jako součást ženského menstruačního cyklu. Ženy jsou zvláště často postiženy během puberty a menopauzy, protože hormonální rovnováha prochází během této doby změnami.

V některých případech se cysty tvoří také jako vedlejší účinek hormonální terapie nebo v případě hormonální nerovnováhy způsobené nemocí.

Vrozené cysty

Gonadální buňky vaječníků produkují pohlavní hormony, jako jsou estrogeny a progesteron. Když je žlázový kanálek ​​ucpán nebo špatně umístěn a žlázová tekutina se hromadí, vzniká cysta. K tomuto procesu dochází během embryonálního vývoje. Taková cysta je pak považována za „vrozenou“.

Vrozené cysty zahrnují dermoidní cysty a parovariální cysty (accesorní ovariální cysty). Jsou mnohem vzácnější než funkční cysty.

Ovariální cysta: příznaky

Po určité velikosti, stejně jako v případě komplikací, cysty na vaječnících způsobují příznaky. Může se jednat například o narušenou menstruaci a bolesti.

Více o projevech onemocnění se dočtete v článku Cysta na vaječnících – příznaky.

Ovariální cysta: příčiny a rizikové faktory

Zatímco vrozené cysty na vaječnících vznikají v důsledku ucpání gonadálních vývodů, cysty získané se vyvíjejí pod hormonálním vlivem. Níže si můžete přečíst, jak se vyvíjejí různé typy cyst.

Cysta žlutého tělíska

Pokud je vajíčko oplodněno, žluté tělísko zpočátku během těhotenství pokračuje. Pokud k oplodnění vajíčka nedojde, žluté tělísko se rozpadne – jeho produkce hormonů se zastaví a koncentrace hormonů v krvi klesne. To vyvolává menstruační krvácení.

Někdy se však stane, že žluté tělísko nebylo správně odbouráno nebo dokonce pokračuje v růstu. Poté se vytvoří jedna nebo více cyst.

Takové cysty žlutého tělíska mohou být také způsobeny krvácením do žlutého tělíska.

Cysty žlutého tělíska mohou dorůst až do velikosti osmi centimetrů. Ve většině případů po nějaké době samy ustoupí.

Ovariální folikulární cysta

Během první poloviny menstruačního cyklu dozrává vajíčko ve folikulu vaječníku. Folikul obsahuje tekutinu na ochranu vajíčka. Když dojde k ovulaci, folikul praskne a vajíčko se dostane do vejcovodu, kde může být oplodněno.

Zejména u žen ve fertilním věku vznikají folikulární cysty.

Čokoládové cysty

Při onemocnění endometrióza se děložní sliznice (endometrium) usazuje mimo dělohu. Tkáň endometriózy reaguje na cyklické hormonální výkyvy stejně jako normální děložní sliznice:

Nahromadí se, krvácí a znovu se hromadí. Pokud však krev nemůže správně odtékat z vaječníku, někdy se tvoří cysty plné krve. Tyto cysty se nazývají „čokoládové cysty“, protože jejich ztluštělý, tmavokrevný obsah je zbarví do hnědočervena.

Polycystické vaječníky

U polycystických ovarií (PCO, obvykle asymptomatický) a syndromu polycystických ovarií (PCOS, s příznaky) se ve vaječnících nachází mnoho malých cyst. „Cysty“ však v tomto případě neznamenají dutiny naplněné tekutinou, ale vaječné folikuly. Postižené ženy jich mají ve vaječnících nadměrný počet.

Velký počet folikulů je často důsledkem hormonální nerovnováhy. Odborníci mimo jiné diskutují jako příčinu nadbytek mužských pohlavních hormonů a takzvanou inzulínovou rezistenci.

V konečném důsledku je u postižených žen zabráněno normálnímu zrání folikulů a je podporována tvorba četných cyst ve vaječnících.

Syndrom polycystických ovarií (PCOS) může mít kromě neplodnosti a potratů za následek také kardiovaskulární onemocnění, diabetes mellitus a duševní onemocnění. Navíc je stále častěji spojován s Hashimotovou tyreoiditidou – autoimunitním onemocněním štítné žlázy.

Více o tomto onemocnění se dozvíte v našem článku PCO syndrom.

Dermoidní cysty

Takzvané dermoidní cysty patří mezi vrozené cysty. Tvoří se z embryonální gonadální tkáně a mohou obsahovat vlasy, kožní maz, zuby, chrupavku a/nebo kostní tkáň.

Dermoidní cysty rostou velmi pomalu a mohou dosáhnout velikosti až 25 centimetrů. Velmi zřídka – asi v jednom až dvou procentech případů – degenerují a vyvinou se z nich zhoubný nádor.

Parovariální cysty

Vedle skutečných vaječníků se vyvíjejí sekundární ovariální cysty (parovariální cysty). Představují zbytkovou tkáň z období embryonálního vývoje.

Parovariální cysty mají proměnlivou velikost a mohou růst na pediklu.

Ovariální cysty se obvykle vyvíjejí, když jsou vaječníky stále aktivní a žena má menstruaci. Po posledním období (zvaném menopauza) se riziko takových cyst snižuje, protože tělo již téměř neprodukuje hormony estrogen a progesteron.

Cysty na vaječnících však nejsou po menopauze zcela vyloučeny. Ve většině případů se jedná o dermoidní cysty nebo tzv. cystadenomy. Jedná se o nezhoubné nádory, které rostou a tvoří cysty a mohou vyplnit celý podbřišek.

Ženy po menopauze mají také vyšší riziko rakovinných cyst na vaječnících – i když jsou celkově vzácné. Preventivně by však cysty na vaječnících zjištěné ultrazvukem u žen v menopauze nebo po menopauze měly být vždy dále vyšetřeny.

Ovariální cysta: vyšetření a diagnostika

Pokud máte podezření na ovariální cystu, lékař se vás nejprve zeptá na vaše příznaky a jakékoli předchozí zdravotní potíže. Mezi možné otázky patří:

  • Kolik je Vám let? V kolika letech jste měla první menstruaci?
  • Kdy byla vaše poslední menstruace?
  • Máte pravidelný cyklus?
  • Brala jsi nebo bereš hormonální doplňky?
  • Kolik jste měla těhotenství a porodů?
  • Je o vás známo, že trpíte endometriózou?
  • Máte v rodinné anamnéze onemocnění vaječníků?
  • Máte touhu mít děti?

Lékař vás pak fyzicky vyšetří. To často umožňuje pociťovat jakékoli (bolestivé) zvětšení vaječníků.

Ultrazvukové vyšetření

Ultrazvukové vyšetření (sonografie) umožňuje zobrazit vaječníky a okolní struktury na monitoru. Lékař provádí vyšetření přes břišní stěnu a/nebo pochvu (vaginální sonografie).

Ultrazvukové vyšetření lze také v mnoha případech použít k určení typu cysty.

Ultrazvuk břišní

U mnoha forem cyst stačí zkontrolovat průběh pomocí ultrazvukového vyšetření. Pokud však sonografie odhalí podezření na dermoidní cystu nebo cystu endometriózy, obvykle následuje laparoskopie v celkové anestezii:

Zejména u žen nad 40 let je třeba cystu na vaječníku vždy podrobně objasnit – může jít o maligní změnu tkáně.

Ovariální cysta: léčba

Léčba ovariální cysty závisí mimo jiné na jejím typu a velikosti. Jakékoli příznaky také ovlivňují plán léčby.

Za předpokladu, že ovariální cysta nezpůsobuje nepříjemné pocity a není příliš velká, je možné prozatím počkat a pozorovat její růst. K tomuto účelu jsou užitečné pravidelné ultrazvukové a palpační kontroly.

Ve více než 90 procentech případů cysta na vaječníku ustoupí sama. Někdy hormonální terapie s léky zajistí, že cysty ustoupí. Ve vzácných případech musí být odstraněny chirurgicky.

Lék proti cystám na vaječnících

Funkce vaječníků může být potlačena hormonálními léky, jako jsou antikoncepční pilulky. V některých případech mohou hormony také inhibovat růst cyst nebo dokonce způsobit jejich regresi.

Činidlo podobné mužskému pohlavnímu hormonu se používá při léčbě cyst endometriózy.

Chirurgické odstranění ovariálních cyst

Lékaři mají na výběr z různých metod chirurgického zákroku. Která metoda se používá v konkrétním případě závisí na velikosti a příčině ovariální cysty.

Ve většině případů lékaři provádějí laparoskopii. Při tomto zákroku mohou cystu vyšetřit a případně ihned odstranit. Pouze u velkých cyst se musí břicho otevřít řezem.

Terapie polycystických vaječníků

Terapie syndromu polycystických ovarií závisí především na tom, zda si postižená žena přeje mít dítě či nikoliv.

Hlavními prioritami jsou obecně dostatečná fyzická aktivita a vyvážená strava – zejména u žen s nadváhou.

Pokud je přítomna touha mít děti, je zapotřebí další medikace na podporu ovulace. Ženám, které si nepřejí mít děti, jsou naopak podávány léky, které inhibují ovulaci (inhibitory ovulace).

Více o tomto tématu si můžete přečíst v části „PCO syndrom: léčba“.

Cysta na vaječníku: průběh onemocnění a prognóza

Velmi vzácně cysta praskne (ruptura) nebo se stopka stopkaté cysty otočí sama od sebe (rotace pediklu). Obojí může vést ke komplikacím. Je také vzácné, že se cysty na vaječnících rozvinou v maligní onemocnění, jako je rakovina vaječníků.

V souhrnu to znamená, že ve většině případů cysty na vaječnících nepředstavují zdravotní riziko.

Ruptura ovariální cysty

Cysta na vaječníku může prasknout například při palpačním vyšetření. Nejčastěji však dochází k ruptuře bez konkrétního spouštěče.

Ženy často pociťují náhlou, možná bodavou bolest, když cysta na vaječníku praskne. Tento proces je však obvykle neškodný.

Pokud však prasknou i sousední cévy, může krvácet do břicha. Takové krvácení musí být obvykle zastaveno operací.

Rotace stonku ovariální cysty

Velké cysty na vaječnících, jako jsou cysty endometriózy, jsou někdy spojeny s vaječníkem pohyblivým cévním pediklem. Náhlé pohyby těla mohou způsobit rotaci pediklu a přerušení přívodu krve do cysty nebo okolní tkáně.