Zánět vaječníků

Technický termín

zánětlivé onemocnění

Synonyma

zánět vaječníků

Synonyma v širším smyslu

Oophorosalpingitida

Definice

Zánět vaječníků (zánětlivé onemocnění pánve) je gynekologické onemocnění charakterizované přítomností zánětlivých procesů v vaječníky. Pojem „zánětlivé onemocnění pánve“ v lékařské terminologii však obvykle označuje kombinaci zánětu vaječníky (vaječníky) a vejcovod (tuba uterina). Mnoho klasických gynekologických onemocnění se projevuje velmi podobnými (nebo dokonce identickými) příznaky.

Jak maligní výrůstky, tak zánětlivé procesy v oblasti ženských pohlavních orgánů jsou obvykle doprovázeny významnými bolest příznaky a nepravidelné vaginální krvácení. Zánět vaječníky teoreticky může nastat na jedné nebo obou stranách. Akutní rozvoj zánětu vaječníků způsobuje významné bolest v oblasti podbřišku.

Při absenci léčby a výsledných jizvách mohou příznaky přetrvávat roky i po uzdravení zánětu pánve. Tento jev se nazývá „chronifikace“. Akutní zánět vaječníků se vyvinul v chronické poškození.

Jakmile se však zánět vaječníků stane chronickým, bolest postižený pacient již nemá trvalý charakter. Typické příznaky v dolní části břicha se spíše opakují (vždy se vracejí). Postižené ženy často uvádějí přímou souvislost mezi příznaky bolesti, pohlavním stykem a menstruačním krvácením.

Bolest způsobená zánětem vaječníků se obvykle neomezuje pouze na dolní část břicha, ale vyzařuje do zad. Zánět vaječníků je obecně jedním z nejčastějších gynekologických klinických obrazů a měl by být okamžitě léčen. Ve většině případů jsou postiženými mladé, sexuálně aktivní ženy.

Věkový vrchol výskytu zánětu vaječníků je mezi 16 a 24 lety. Frekvence obvykle klesá s rostoucím věkem. Kromě toho se po narození dítěte vyskytují zánětlivé procesy v oblasti vaječníků výrazně méně často.

Jaká jsou znamení?

Příznaky zánětu vaječníků mohou být velmi rozmanité. Hlavním příznakem zánětlivého onemocnění pánve (= lékařský termín) je bolest v podbřišku, které mohou vyzařovat do celého břicha až po záda. Bolest je zpravidla obtížně lokalizovatelná a vyskytuje se na obou stranách, protože oba vaječníky jsou obvykle zanícené.

Dolní část břicha je extrémně citlivá na tlak a je oteklá a napnutá. V případě akutního zánětu vaječníků, kromě silné bolesti, chřipka-jako příznaky, jako je obecný pocit nemoci a vysoký horečka může dojít. zánětlivé onemocnění je často doprovázeno nevolnost, zvracení, průjem or zácpa.

Pacienti mají pocit nafouknutí v břiše a zácpa a průjem se často střídá. Existuje také krvácení mimo období a silný vaginální výtok. Výtok z pochvy může být také hnisavý a někdy páchnoucí.

Kromě toho se může objevit bolest při pohlavním styku a močení. Příznaky zánětu vaječníků nejsou vždy zcela jasné a v některých případech onemocnění probíhá bez příznaků. Navíc antibiotika, lékař také předepíše léky, které jsou protizánětlivé a zmírňují bolest.

Aby se snížila bolest, musí postižené osoby dodržovat přísný odpočinek v posteli a neměly by se fyzicky namáhat. Kromě toho není pohlavní styk povolen. V akutní fázi by se neměly používat lahve s horkou vodou, protože mohou zhoršit zánět.