Léky na hyperaktivní měchýř: Aktivní složky a účinky

Jaké léky jsou k dispozici na dráždivý močový měchýř?

Léčba hyperaktivního močového měchýře je často předepisována jako doprovodná úprava chování a trénink močového měchýře.

Anticholinergika proti dráždivému močovému měchýři

Protože jsou zapojeny muskarinové receptory detruzorových buněk (svalové buňky stěny močového měchýře), jsou tato činidla také nazývána antimuskarinika.

Výběr správného anticholinergika

Existuje velké množství různých přípravků ze skupiny anticholinergik. Ošetřující lékař rozhodne, která z nich je v každém jednotlivém případě v jaké dávce nejvhodnější.

Další anticholinergika vhodná pro terapii dráždivého měchýře zahrnují darifenacin, trospium chlorid a desfesoterodin.

Kontraindikace

Anticholinergní léky na dráždivý měchýř by se v určitých případech neměly používat. Mezi tyto kontraindikace patří např. neléčený glaukom (katarakta), mechanické zúžení (stenóza) trávicího traktu a retence moči.

Nežádoucí účinky a interakce

Kvůli těmto vedlejším účinkům někteří pacienti sami vysazují anticholinergní léky na dráždivý měchýř. To však není v žádném případě vhodné. Místo toho se pacientům doporučuje, aby se poradili se svým ošetřujícím lékařem. Může být možné upravit dávku nebo přejít na lépe tolerovaný přípravek.

Lokální estrogenová terapie

U některých žen jsou příznaky dráždivého močového měchýře způsobeny nedostatkem estrogenu, zejména po nástupu menopauzy. V těchto případech se obvykle provádí tzv. lokální estrogenová terapie. Hormony se do pochvy aplikují například ve formě krému. To má při trvalé aplikaci posílit elasticitu pánevního dna. Srovnání s placebem ukázalo, že ženy s hyperaktivním měchýřem z toho prokazatelně profitovaly.

Následující látky prokázaly účinky ve studiích s malým počtem pacientů, což by mělo ukazovat na účinnost:

  • Bryophyllum pinnatum (Kalanchoe, tlustolistá rostlina)
  • Gosh-jinki gan nebo Weng-li-tong (kombinace různých bylin)
  • Ganoderma lucium (lesklá laková houba, houba)
  • Kombinace Crataeva nurvala (kaparovník), Equisetum arvense (přeslička rolní) a Lindera aggregata (keř žvýkačky)
  • Semena tykve zahradní (Cucurbita pepo)

Rostlinné léky mají svá omezení. Pokud příznaky přetrvávají, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Agonisté beta-3 receptoru

Jiné léky

Když anticholinergika a agonisté beta-3 receptorů dostatečně nepomáhají, pacienti se někdy diví, co jiného lze dělat. Poté lze vyzkoušet botoxové injekce. Nervový toxin působí lokálně na nervy močového měchýře a pomáhá tlumit nadměrné nutkání močit. Doba trvání účinku takové injekce je však omezena na šest měsíců. Přesto u pacientů v důsledku toho často dochází ke znatelnému zlepšení kvality života.