Ovulace

Cervikální hlen

V průběhu cyklu se děložní čípek pod vlivem pohlavních hormonů mění. V době ovulace je připravena umožnit spermiím průchod do dělohy: Děložní hrdlo se rozšířilo, stimulovalo tvorbu hlenu a změnilo své složení. Cervikální hlen je nyní tekutý, vodnatě čirý a lze jej natáhnout do dlouhých provázků mezi dvěma prsty.

Křivka bazální teploty

Krátce před ovulací je teplota nejnižší. Bezprostředně po ovulaci se vlivem hormonu žlutého tělíska (progesteronu) zvýší asi o 0.5°C a na této úrovni setrvá až do menstruace (12 až 14 dní).

Nejplodnější období je kolem ovulace. Třetí den po zvýšení teploty je konec plodným dnům. Pokud teplota klesne po méně než deseti dnech, může to znamenat luteální slabost, která může ztížit otěhotnění.

Metoda bazální tělesné teploty je velmi náchylná k chybám a je velmi nebezpečná jako jediná metoda antikoncepce. Alkohol, léky, nachlazení a dokonce i nedostatek spánku mohou měnit tělesnou teplotu.

Ovulační testy (ovulační testy)

Komerčně dostupné jsou různé (technické) nástroje, které párům pomohou určit plodné dny doma. Minipočítače měří a analyzují buď tělesnou teplotu, nebo hormony v moči.

Hormonální testy/počítače měří pohlavní hormony (LH a estradiol) nebo produkty jejich rozkladu v moči. V určitých dnech cyklu vás zařízení vyzve k provedení testu. Z průběhu koncentrace hormonu počítač vypočítá plodné dny.