Oxymetazolin: Účinky, použití a vedlejší účinky

Účinek

Oxymetazolin stahuje cévy nosní sliznice (vazokonstrikční účinek). Tohoto účinku využívají všechny léky ze skupiny sympatomimetik. Vzrušují speciální vazebná místa sympatického nervového systému, tzv. alfa-adrenoreceptory.

Spolu se svým protějškem, parasympatickým nervovým systémem, tvoří sympatický nervový systém autonomní nervový systém, který nemůžeme aktivně ovládat.

Protože oxymetazolin znovu zužuje rozšířené cévky, nosní sliznice otéká. Oxymetazolin navíc působí i proti virům. V jedné studii použití oxymetazolinu zkrátilo dobu běžného nachlazení až o dva dny.

editaci videa

Oxymetazolin se používá ve formě nosních kapek nebo nosních sprejů. Existují samostatné přípravky pro kojence, batolata, školáky a dospělé. Liší se množstvím účinné látky, kterou obsahují.

Konzervační látky, jako je benzalkoniumchlorid, jsou podezřelé z toho, že způsobují další poškození již tak namáhané nosní sliznice. Z tohoto důvodu mnozí odborníci (včetně německého spolkového institutu pro léčiva a zdravotnické prostředky BfArM) varují před dlouhodobým používáním, protože konzervační látka může způsobit podráždění nebo další otok nosní sliznice.

Přípravky pro miminka (od narození do 12 měsíců)

Vzhledem k tomu, že v tomto věku musíte být velmi opatrní s dávkováním, jsou dekongestivní léky s oxymetazolinem dostupné pouze jako dávkovací kapky. U nosního spreje může příliš mnoho spreje způsobit předávkování. To může vést k poruchám dýchání a komatózním stavům.

Pokud jemně zakloníte hlavu dítěte dozadu, kapání je snazší. Vyčištění nosu může trvat 20 minut.

Přípravky pro kojence (od 1 roku do 6 let)

Přípravky pro batolata mají vyšší dávku 0.25 miligramu oxymetazolinu na mililitr než pro kojence (0.025 procenta oxymetazolin hydrochloridu). Existují nosní kapky a nosní spreje.

Přípravky pro školáky a dospělé (6 let a starší)

Pro děti od 6 let a starší a dospělé jsou k dispozici kapky a spreje obsahující oxymetazolin s 0.5 miligramy oxymetazolinu na mililitr (0.05 procenta oxymetazolin hydrochloridu).

Oxymetazolin lze používat dvakrát až třikrát denně. Podle příbalového letáku je možný jeden vstřik (nosní sprej) nebo jedna až dvě kapky (kapky do nosu) do každé nosní dírky (informace pro odborníky).

Oxymetazolin: vedlejší účinky

Většina nežádoucích účinků oxymetazolinu je lokálních, to znamená přímo v místě aplikace. Patří mezi ně suchá nosní sliznice a pálení a kýchání. Systémové nežádoucí účinky, které mohou být pociťovány v celém těle, jako je bolest hlavy, poruchy spánku nebo bušení srdce, jsou vzácné.

Více vzácných nežádoucích účinků naleznete v příbalové informaci, která je součástí vašeho léku oxymetazolin. Pokud máte podezření na jakékoli nežádoucí účinky, kontaktujte svého lékaře nebo se zeptejte v lékárně.

Indikace pro použití

Oxymetazolin se používá k léčbě otoku nosní sliznice při:

  • Akutní rýma
  • @ Alergická rýma
  • Rýma
  • Zánět vedlejších nosních dutin
  • Tubární katar

Kontraindikace

lékové interakce

Některé léky spolu s oxymetazolinem zvyšují krevní tlak. Pokud užíváte následující léky, měli byste vyhledat radu v ordinaci svého rodinného lékaře nebo v lékárně:

  • Tricyklická antidepresiva (jako je amitriptylin, imipramin, doxepin).
  • Ireverzibilní inhibitory monoaminooxidázy (MAO) (jako je tranylcypromin)
  • Léky zvyšující krevní tlak (jako je midodrin a etilefrin).

Děti

Těhotenství a kojení

Těhotné a kojící ženy mohou užívat oxymetazolin. To je také názor odborníků z Farmakovigilance a poradenského centra pro embryonální toxikologii při Charité-Universitätsmedizin Berlin.

Alternativní přípravky bez oxymetazolinu jsou spreje a kapky s fyziologickým roztokem. U alergické rýmy mohou těhotné a kojící ženy užívat také některá antialergická léčiva, např. azelastin.

Návod k výdeji