Bolest po ošetření kořenového kanálku – co dělat?

Proč bolest po ošetření kořenových kanálků?

Bolest zubů po ošetření kořenových kanálků není neobvyklá. Přestože jsou při zákroku odstraněny nervy a cévy zubní dřeně (dřeně) a tedy i receptory bolesti, můžete i poté pociťovat tlakovou nebo mírně pulzující bolest. To je způsobeno podrážděním a silným namáháním okolní tkáně během procedury. Nepříjemnost by však měla ustoupit nejpozději po týdnu.

Pokud tomu tak není, měli byste navštívit svého zubaře. To je obvykle způsobeno obnoveným zánětem po ošetření kořenového kanálku: Buď nebyly během ošetření kořenového kanálku úplně odstraněny všechny zárodky, nebo se bakterie znovu dostaly do zubu přes prosakující výplňový materiál. V tomto případě je nutná revize ošetření kořenového kanálku.

Co můžete dělat s bolestí

Proti bolesti spolehlivě pomáhají léky proti bolesti jako je ibuprofen. Měly by se však užívat pouze v případě, že neexistují žádné kontraindikace, jako je alergie na účinnou látku. Měli byste se také vyhnout přípravkům, které inhibují srážení krve, jako je kyselina acetylsalicylová. Mohou způsobit, že rána bude déle krvácet v případě operace nebo jiného zranění. V každém případě musíte užívání léků probrat se svým lékařem.

Otok po ošetření kořenových kanálků

Bolest kousání po ošetření kořenového kanálku

Bolest při kousání může být známkou zánětu kořenového hrotu. Kořenový hrot je nejvnitřnější částí zubu. V tomto případě je nutná apikoektomie nebo extrakce zubu. Přeplnění kořenového kanálku za kořenový vrchol může také způsobit bolest při kousání. Pokud se taková bolest objeví po ošetření kořenového kanálku, měli byste navštívit zubaře.