Bolest při sexu: příčiny, frekvence, tipy

Stručné shrnutí

  • Příčiny: U žen např. záněty, nedostatečná lubrikace, infekce, cysty, myomy, endometrióza, vaginismus, psychické příčiny; u mužů mimo jiné stažení předkožky, zakřivení penisu, prostatitida, uretritida, zlomenina penisu.
  • Léčba: změna polohy, prevence infekcí, lubrikanty, relaxační techniky, léky, chirurgické zákroky, psychoterapie
  • Kdy navštívit lékaře? Bolest při sexu vždy proberte s lékařem

Co je bolest při sexu?

Bolest, která se objevuje bezprostředně před, během nebo po proniknutí penisu během pohlavního styku (GV), se nazývá dyspareunie (algopareunie). Jsou spouštěny organickými a/nebo psychologickými příčinami.

Jaké jsou možné příčiny?

Bolest při sexu pociťují muži i ženy. Existuje mnoho možných příčin.

Příčiny u žen

Hlavní příčiny, kdy ženy pociťují bolest při sexu, jsou:

Zánět v oblasti genitálií: zánět pochvy a/nebo stydkých pysků je často doprovázen bolestí při sexu. Někdy nepohodlí dokonce znemožňuje sex. Bolest při sexu způsobuje i chronický zánět vejcovodů a vaječníků.

Plísňová infekce vagíny (vaginální mykóza): Vaginální infekce způsobená houbami Candida vyvolává svědění, pálení, bolest při sexu a, pokud je postižena močová trubice, nepříjemné pocity při močení.

Úzký vaginální otvor: U dívek a mladých žen je velmi úzký vaginální otvor někdy zodpovědný za bolest během sexuálního aktu.

Děložní myom (děložní myom): Myomy jsou výrůstky ve svalové vrstvě dělohy a jsou nejčastějšími benigními nádory v ženském genitálním traktu. Podle lokalizace způsobují například nepravidelnosti menstruačního cyklu, zvýšené močení, zácpu, bolesti břicha a zad, bolesti při sexu. Mnoho děložních myomů však nezpůsobuje vůbec žádné příznaky.

Endometrióza: U tohoto onemocnění se z neznámých příčin vyskytují nezhoubné, obvykle bolestivé výrůstky děložní sliznice mimo dělohu v sousedních orgánech (dolní břišní nebo pánevní dutina, vejcovody aj.). Možnými následky jsou kromě neplodnosti, menstruačních poruch a bolestí břicha bolesti při sexu.

Srůsty a jizvy: Poškození tkání, srůsty nebo jizvy po porodu, operaci nebo STD někdy způsobují bolest při sexu.

Vaginismus: Při vaginismu dochází k nedobrovolnému a někdy bolestivému napnutí svalů v dolní části pochvy (vagina) a perineálních svalů, jakmile je učiněn pokus o zavedení prstu, tamponu nebo penisu. Žena je zcela napjatá a někdy ochranitelsky sevře nohy k sobě. Při vaginismu není možný pohlavní styk ani gynekologické vyšetření.

Prolaps dělohy a prolaps dělohy: Bolest při sexu může být způsobena prolapsem dělohy. V tomto případě děloha pomalu klesá v důsledku slabosti jejího přídržného aparátu a pánevního dna. Obvykle se současně snižuje také pochva, stejně jako močový měchýř a/nebo konečník. Ve velmi vzácných případech dochází k úplnému prolapsu dělohy, při kterém se pochva vyboulí směrem ven.

V některých případech není možné identifikovat jasnou příčinu bolesti při sexu. Pokud se přesto objeví chronická, často palčivá bolest s lokální přecitlivělostí vulvy, hovoří se o vulvodynii.

U některých žen způsobuje ovulace i lokalizovanou bolest v podbřišku (centrální bolest), která je někdy při sexu nepříjemná, ale zcela neškodná.

Příčiny u mužů

Bolest při sexu u mužů má následující hlavní příčiny:

Takzvaná parafimóza (“španělský límec”) je akutní stav, který musí být okamžitě ošetřen lékařem, protože jinak hrozí odumření žaludu. V případě podezření informujte pohotovostního lékaře!

Chronický zánět prostaty (prostatitida): Chronický zánět prostaty někdy vyvolává velmi různé obtíže, včetně silné bolesti při sexu (přesněji: při ejakulaci), bolesti „hluboko v pánvi“, v perineální oblasti, penisu, varlata, třísla nebo stydká oblast a poruchy vyprazdňování močového měchýře.

Zlomenina penisu (zlomenina penisu): praskavý zvuk a silná bolest penisu během intenzivního pohlavního styku naznačují frakturu penisu. Pevná pojivová tkáň pokrývající erektilní tkáň, která je naplněna krví, slzí. Erekce okamžitě odezní, penis oteče a změní barvu.

Zlomenina penisu je naléhavá a vyžaduje okamžitou lékařskou pomoc. V případě podezření informujte pohotovostního lékaře!

Trvalá erekce (priapismus): Priapismus je velmi bolestivá prodloužená erekce trvající alespoň dvě hodiny. Příčina obvykle zůstává nejasná; ve vzácných případech jsou důvodem priapismu například leukémie, nádory nebo krevní sraženiny (trombózy) v oblasti pánve. Léky (jako jsou sexuální stimulátory) také někdy vyvolávají trvalou erekci. Vzhledem k hrozbě poškození tkáně je vhodné rychlé lékařské ošetření!

Co dělat s bolestí při sexu?

Jak si můžete pomoci

Následující tipy často pomáhají s bolestí při sexu:

  • Organicky způsobená bolest při sexu se někdy vyskytuje pouze v určitých sexuálních polohách, jako je endometrióza, prolaps dělohy nebo velké myomy. Změna polohy při sexu často nepohodlí zabrání nebo je alespoň zmírní. Často je tedy lepší, aby se aktivní role ujala žena (žena nahoře, muž dole).
  • Lubrikační krémy jsou užitečné, pokud bolest při sexu způsobuje nedostatek vaginální lubrikace.
  • U endometriózy se doporučují relaxační techniky, jako je tai chi, qigong a jóga, které zmírňují nepohodlí, jako jsou křeče a bolesti při sexu.

Domácí léčba má svá omezení. Pokud nepříjemné pocity přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jak lékař léčí bolest při sexu

Pro ženy, které ze zdravotních důvodů nesmí užívat přípravky obsahující hormony nebo se bez nich chtějí obejít, existují alternativy bez hormonů: Gely, krémy nebo čípky, které se používají k léčbě vaginální suchosti bez přídavku hormonů.

Chirurgický zákrok je nutný např. u kýly penisu i u těžkých případů prolapsu dělohy (v lehčích případech někdy stačí cvičení pánevního dna nebo zavedení pesaru).

V případě vaginálních křečí (vaginismus) jsou užitečné konzultace s partnerem, behaviorální terapeutická opatření a cvičební programy, jako je zavádění stále větších „dilatátorů“ (dilatátorů) spolu s lubrikantem.

Kdy navštívit lékaře?

V zásadě je důležité konzultovat bolest při sexu s lékařem – bez ohledu na to, zda se vyskytuje akutně nebo již nějakou dobu.

co dělá doktor?

Lékař si s vámi nejprve podrobně promluví o vaší anamnéze (anamnéze). Mezi důležité informace, které by měl znát, patří:

  • Kde přesně se bolest při sexu vyskytuje (například v oblasti stydkých pysků, v pochvě nebo na penisu, v podbřišku)?
  • Jak se cítí bolest při sexu (pálení, bodání, tahání atd.)?
  • Byla bolest při sexu přítomna od prvního pohlavního styku? Stává se to pokaždé, když máte sex, nebo jen v určitých situacích?