Bolest v oblasti chodidla - příčina a pomoc

Nejprve je třeba vysvětlit, že bolest v chodidle stížnost pacientů je určitě lokalizována v bodě pod metatarsofalangeální klouby prstů na nohou. Míč nohy je považován za samostatnou oblast chodidla nohy a ve skutečnosti obsahuje pouze oblast v přední noha pod metatarsofalangeální klouby. Hovorově však bolest v chodidle je narychlo popsáno jako „bolest v chodidle“. V závislosti na umístění je bolest má určité vlastnosti nebo je v příčinné souvislosti s nemocemi nebo špatným držením těla. V následujících příkladech jsou typické projevy nebo podmínky, kdy bolest dojde, bude vysvětleno podrobněji.

Bolest v sesamoidní kosti

Sezamoidní kost chodidla, tzv. „Ossa sesamoidea pedis“, je kostnatá část spodní strany chodidla v oblasti kloubu palce v přední noha. Je zakotven v šlachovitých částech svaly chodidel a má funkci zvětšení úhlu kloubu velkého prstu. Bolest v oblasti chodidla proto může pocházet z této kostnaté struktury.

Zlomeniny sezamoidní kosti jsou velmi vzácné, ale vyskytují se ve formě únavových nebo stresových zlomenin. Takové zlomeniny však obvykle postihují pouze sportovce kvůli silnému namáhání a opakovanému stresu. Pro únavu je charakteristická lokalizovaná tlaková bolest přes kostní části zlomenina.

Konzervativní terapeutické přístupy mají za cíl ulehčit sesamoidní kosti speciálními a individuálně vyrobenými vložkami, aby zlomenina může léčit. Pokud tento přístup nepomůže, lze zvážit chirurgickou léčbu. To zahrnuje odstranění sezamoidní kosti (= sesamoidektomie).

Významným rizikem tohoto postupu je nesprávné umístění palce. Pacienti jsou však zdarma bolest v chodidle po operaci. Jiné příčiny bolest v palci na noze může být zánět sezamoidní kosti, známý jako sesamoiditida.

Vnitřek chodidla je velmi bolestivý a někdy zarudlý a oteklý. Ve většině případů je zánět způsoben a malposition nohou, Jako dutá nohaa související špatné držení těla nebo nesprávné nesení hmotnosti. V zásadě se bolest může objevit na kouli každého prstu na noze.

Prominentním příkladem je bolest na chodidle palce, způsobená akutním záchvatem dna. Prst je nejčastějším projevem akutního záchvatu dna. Mluví se zde o klinickém obrazu „Podagra“.

Bolest v oblasti chodidla se může náhle objevit přes noc. Dalšími spouštěči jsou stres a nadměrné stravování a pití. Pozadí akutního záchvatu vyvolávajícího bolest dna je enormní zvýšení hladiny kyseliny močové, které vede k ukládání určitých látek v kloubní tobolka z metatarzální toe.

Samozřejmě, že záchvat dny také se projevuje v jiných klouby. Kromě charakteristické bolesti je třeba popsat přehřátí, zarudnutí a otok. Bolest se může objevit také přímo v metatarsofalangeální kloub palce na noze.

Máte bolesti na chodidle? Příčiny bolesti na chodidle ostatních prstů lze shrnout obecně: Spouštěčem je často nošení nesprávné nebo příliš těsné obuvi. Výsledkem je na jedné straně nošení nesprávného a nezdravého držení nohy nebo prstu na noze a na druhé straně kalus formace. Tento kalus formaci lze také definovat jako cornifikace („Clavus“).

Projekt kožní změny v důsledku zvýšeného namáhání a namáhání, což má za následek zesílení pokožky pevným vnitřním jádrem. Jádro vyčnívá do hlubších částí kůže, kde spouští stimul bolesti. Menší bradavice nebo jiné léze nebo rány mohou také vyvolat bolest v chodidle.

Silná bolest, která se opakuje několikrát týdně, může způsobit nepohodlí u všech kuliček prstů. Bolest se objevuje jako hlavní charakteristika, ale zarudnutí, otoky a přehřátí jsou také typické vlastnosti, které jsou mimo jiné spojeny se bolestmi souvisejícími se záněty v oblasti chodidla. Nesprávný pohyb při každém kroku může také způsobit bolest v chodidle každého prstu.

Symptomatologie se zvyšuje zejména po extrémním a dlouhodobém cvičení a současném nošení nesprávné obuvi. Bolest v oblasti chodidla u metatarzu je častější, když je pohyb v pohybu nesprávný. Za normálních okolností by zátěž měla skončit na palci na noze, protože zde také probíhá proces vytlačování.

Vzhledem k tomu, že někteří pacienti mají nejdelší prst, mají nejdelší kontakt s míčem nohy, když je pohyb při odvalování a odhazování nesprávný, a musí odolat zátěži. prsty se mohou zlomit v důsledku přetížení. Mluví se pak o „únavové přestávce“. Bolest uprostřed míče nohy však může mít i jiné příčiny.

Kromě nesprávného postavení nohou a nepohodlí způsobeného svalovými a šlachovitými lézemi může také způsobit tzv. „Mortonův syndrom“ střední noha bolest nebo bolest uprostřed kuliček nohou. Mortonův syndrom je podráždění nebo poškození periferních zařízení nervy nohy, „Nervi digitales plantares communes“, které probíhají mezi metatarzály. The nervové poškození je způsobeno silným podrážděním a příliš obutými botami nebo vysokými podpatky.

Největší skupinu pacientů tvoří ženy, které chodí dlouho a intenzivně na vysokých podpatcích. Pacienti s nohou mají také zvýšené riziko Mortona Neuralgie. Bolest je nakonec způsobena otoky v okolní tkáni, která komprimuje a dráždí nervy.

To může vést k tvorbě takzvaného „Morton Neuroma“, uzlíku v nervové šňůře. Tento uzlík je pacienty vnímán jako velmi nepříjemný, někteří ho popisují jako pocit hrachu nebo malého kamene v botě. Mortonova neuroma je velmi citlivá na tlak a bolí, zvláště když je vyvíjen tlak.

Záření bolesti se může rozšířit od chodidla k prstům; vyskytuje se tedy také v oblasti koule prstů. Obvykle má bodavý až tahavý charakter. V nejhorším případě trpí pacienti bolestí při každém pohybu.

Často pomáhá sundat si boty, masáž nohu mírně a zatím ji držte v klidu. Neexistují žádné zvláštní pozoruhodné a charakteristické příčiny bolesti v oblasti chodidla na vnitřní straně. Stejně jako u všech ostatních oblastí chodidla je bolest způsobena přetížením a nesprávným zatížením, dlouhým a opakovaným stresem, nesprávným odvalováním a špatnou obuví.

Bolest na vnitřní straně je často bodavá a může vyzařovat do chodidla. Pokud se bolest objeví hlavně ráno nebo po odpočinku, může dojít k zánětu plantární aponeurózy, zánětu plantární fascie. Tato struktura sahá od paty k přední noha, takže může způsobit bolest na vnitřní straně chodidla.

Bolest v oblasti chodidla v zadní části, stejně jako bolest uvnitř, nemá klasickou hlavní příčinu. I zde patří mezi spouštěče koulí typické příčiny, jako je přetížení a nesprávné zatížení, dlouhé a opakované namáhání, stejně jako nesprávné odvalování a špatná obuv. bolest nohou. Zejména při odrazovém pohybu po rolování je zadní část chodidla napnutá, takže často dochází k bolesti.

Pokud dojde k únavě nebo stresu zlomenina sezamoidní kosti nebo a metatarzální kosti, bolest má tendenci být lokalizována v zadní části chodidla. Bolest však může vždy vyzařovat, takže je často obtížné určit její původ. Lékařská prohlídka nebo analýza běžeckého pásu může být užitečné při hledání příčiny bolesti.

Bolest v oblasti nohou může nastat okamžitě po vstávání, takzvaná bolest na běžeckém pásu. Jednou z významných příčin mezi mnoha je přítomnost zánětu plantární aponeurózy, tzv. „Plantární fasciitis“. Jedná se o podráždění plantární aponeurózy, která vyzařuje z paty do metatarsofalangeálních kloubů prstů.

Protéká tedy po chodidlech, takže tam může způsobit bolest v případě zánětu. Plantární fasciitida je často vyvolána extrémním nebo opakujícím se namáháním. Je typické, že bolest je intenzivnější po klidové fázi, například po nočním odpočinku při vstávání.

Ačkoli se bolest vyskytuje také v oblasti nohou, oblast paty je charakterističtějším místem projevu. Terapeutická opatření proti plantární fasciitidě zahrnují studenou a protizánětlivou léčbu. Je také důležité trénovat plantární aponeurózu pomocí síly a strečink cvičení.

S pomocí konzervativní terapie se většina pacientů uzdravuje, takže chirurgická léčba není nutná. Po vstávání bolí i chodidlo - bolest na vnější straně chodidla je obvykle způsobena mechanickou nerovnováhou. Nesprávné válcování jako hlavní příznak způsobuje většinu bolestí nohou.

Proces fyziologického válcování rozděluje tlakové zatížení od paty přes vnější stranu chodidla s mírným vnitřním výslovnost, do přední části chodidla v oblasti chodidla. V důsledku nefyziologického procesu válcování může být vnější strana chodidla vystavena příliš velkému tlaku, což způsobuje bolest. Kromě toho může být příčinou bolesti v chodidle také obecné zneužití a přetížení. Příčina někdy není v samotné noze, ale v noha.

A kolenní kloub nesprávná poloha jako „luk noha„Má nepříznivý vliv na nožní mechaniku v důsledku nesprávného umístění osy a výsledného nesprávného rozložení tlaku / zatížení. Naše konstrukce chodidla je navržena pro fyziologický a správný pohyb. To vyžaduje, aby se pata nejprve dotkla země, nejlépe v zadní vnější oblasti.

Valivý pohyb zbytku nohy probíhá přes vnější okraj. Váha je mírně posunuta do středu, tj. Směrem k podélnému oblouku. Tato forma výslovnost je stále považován za fyziologický.

Příprava na zvednutí chodidla pro další krok již začíná: Poté, co proběhne převrácení přes vnější hranu k míči chodidla, dojde k posunutí. K tomu dochází hlavně přes palec na noze. Podle současného stavu vědy se někteří lidé shodují, že palec na noze by měl během klouzavého pohybu směřovat mírně ven.

Přibližně 15 ° stupňů je dostatečných k dosažení maximální svalové podpory pro chodidlo a co nejnižšího namáhání kloubů. Záleží na malposition nohou, může se rozložení zatížení oblastí nohou lišit nebo dokonce oblasti nákladu, které k tomu nejsou určeny. Příkladem zvýšeného zatížení přední části chodidla je špičatá noha.

Pacienti se špičatou nohou nemohou během klouzavého pohybu dát patu dolů. Příčina spočívá v kotník kloub: mobilita horní kotníkový kloub je omezeno, takže se předpokládá pevná poloha plantární flexe. To znamená, že chodidlo je extrémně ohnuté ve směru přední části chodidla.

Zátěž, která se ve skutečnosti přenáší na patu z větší části během fyziologického pohybu, je umístěna na přední část chodidla, a tedy na míč chodidla. Je zřejmé, že míč nohy bolí po letech špičaté nohy nebo silného namáhání. Bolest může také způsobovat nadměrná tvorba způsobená nesprávným umístěním chodidel, nesprávnou obuví nebo svalovými složkami.

Přelíčení je patologické zvýšené ohýbání dovnitř, tj. Do středu chodidla, během klouzavého pohybu. Mírný posun zátěže směrem k podélnému oblouku je zcela normální, ale nadměrný výslovnost vede k nepohodlí. Ačkoli se to projevuje také v oblasti míče chodidla a celé chodidla chodidla, hlavní stížnosti se nacházejí v oblasti chodidla Achillova šlachase kotník a kolenní kloub a nižší noha svaly.

Předisponováni jsou běžci nebo nadváha lidé. Plochá noha nebo ploché koleno navíc zvyšují riziko přehnanosti během klouzavého pohybu. S pomocí a analýza běžeckého pásu, lze identifikovat možné příčiny, jako je špičatá noha nebo přehnanost, a poté je léčit.

Otok („tumor“) je jedním z 5 charakteristických příznaků zánětu, spolu se zarudnutím („rubor“), bolestí („dolor“), přehřátím („calor“) a funkčním poškozením („functio laesa“). To znamená, že všechny zánětlivé procesy v oblasti nohy mohou způsobit otoky na stejném místě. Otok se obvykle vyskytuje společně s dalšími příznaky zánětu, jako je bolest.

Akutní záchvat dny a také sezamoiditida (= zánět sezamoidní kosti) může být doprovázena otoky a bolestí v oblasti chodidla. V závislosti na lokalizaci lze vyvodit závěry o příčině otoku a bolesti. Máte najednou bolest v oblasti chodidla? Zvláště po sportu dochází ke zvýšení bolesti v oblasti chodidla / chodidla.

Časté cvičení, zejména jogging, zvyšuje riziko únavové zlomeniny sezamoidní kosti na špičce palce. Pacienti s tímto onemocněním jsou téměř bez výjimky sportovci. Jinak je tato zlomenina považována za relativně vzácné zranění.

Po sportu však může svalové napětí nebo podráždění nebo zánět šlachových částí vždy způsobit bolest pod nohou. Specifické pozoruhodné příklady zahrnují zánět plantární aponeurózy. Hlavní lokalizace bolesti je v oblasti paty. Výskyt bolesti pod chodidlem po cvičení lze vysvětlit také zvýšeným stresem. Pokud má pacient také malposition nohou, jako je nadměrná reprodukce v důsledku špičaté nohy, je riziko bolestivých stížností po sportu velmi vysoké.