Bolest v lokti: příčiny, terapie, diagnostika

Stručné shrnutí

  • Příčiny bolesti lokte: např. přetěžování, zlomeniny, záněty kloubů nebo vykloubení
  • Co pomáhá proti bolesti lokte? Podle příčiny např. znehybnění a ochlazení loketního kloubu, léky, operace
  • Kdy navštívit lékaře? Pokud je bolest závažná a/nebo přetrvávající a/nebo pokud jsou doprovázeny příznaky, jako je přehřátí nebo otok.

Bolest v lokti: Příčiny a možná onemocnění

Bolest v lokti může být způsobena úrazem nebo přetížením nebo může být příznakem akutního či chronického onemocnění. Časté příčiny bolesti lokte jsou

Tenisový loket

Postižená ruka již také není tak silná: pacienti nejsou schopni sevřít ruku silou v pěst, držet šálek nebo pevně sevřít při potřesení rukou. Dost bolestivé je také natahování prstů proti odporu.

Golferův loket

Pokud se bolest lokte objeví na vnitřní straně, tj. v oblasti dolního kostního výběžku na lokti, nazývá se mediální epikondylitida („golfový loket“). Jedná se o bolestivé podráždění úponu šlachy ruky a ohýbačů prstů na kostěném výběžku na vnitřní straně lokte.

Golfer's loket“ je mnohem vzácnější než tenisový loket a je často vidět u házejících sportovců. Vyskytuje se ale například i u gymnastů a u lidí, kteří hodně trénují s volnými váhami.

Podráždění ulnárního nervu

Loketní nerv může být také chronicky podrážděný v tomto citlivém místě na lokti, což způsobuje vyzařující bolest lokte a nepohodlí popsané výše. Lékaři to označují jako syndrom sulcus ulnaris (syndrom kubitálního tunelu).

Chassaignacova obrna

Vykloubení lokte

Někdy je bolest lokte způsobena dislokací kloubu. V tomto případě kost náhle vyskočí z kloubu, loktem se již nedá hýbat a je vyosený. Lidé si často vykloubí loket, když se snaží zachytit rukou při pádu s pokrčeným nebo hyperextendovaným loktem.

Zlomené kosti (zlomeniny)

Příčinou bolesti v lokti může být i zlomenina kosti v oblasti kloubu.

Ruptura distální šlachy bicepsu

Burzitida

Někdy je bolest lokte patrná, když se o něco opíráte. Oblast lokte může také otéct, zarudnout a přehřát se. V takových případech je za příznaky obvykle akutní burzitida.

Protože se zejména studenti na přednáškách nebo při studiu často opírají o loket, nazýváme tento stav hovorově „studentský loket“.

Pokud burza na lokti není akutně, ale chronicky zanícená, nejsou téměř žádné příznaky.

zánět kloubů

U nemocí, jako je revmatismus (revmatoidní artritida) a dna, se zánět vyskytuje v mnoha kloubech a je spojen s bolestí kloubů. Postiženy mohou být i loketní klouby.

Opotřebení kloubů může ovlivnit různé klouby – včetně loketního kloubu. Postižení zpočátku pociťují bolest v lokti, když je na něj kladena váha. Později se bolest objevuje při každém pohybu v loketním kloubu a případně i v klidu.

Pokud je opotřebení kloubu doprovázeno zánětlivými procesy (aktivovaná artróza), může to způsobit i bolest v lokti.

Osteochondróza dissecans

To může být způsobeno opakovanými drobnými zraněními nebo stresy (jako jsou opakované házení). To může způsobit odlomení malých fragmentů chrupavky a/nebo kosti, které se zachytí v kloubním prostoru jako volná kloubní tělíska.

Pannerova choroba (juvenilní osteochondróza)

Bolest lokte: co pomáhá?

S bolestí lokte je možné něco udělat sami, záleží na příčině. Pokud ještě můžete loktem hýbat a není přehřátý ani oteklý, můžete zkusit bolest ulevit lékem proti bolesti (např. ibuprofenem). Pomoci může i znehybnění lokte obvazem.

Jak lékař léčí bolest lokte

Podle příčiny bolesti lokte lékař navrhne vhodnou léčbu. Zde je několik příkladů:

Tenisový nebo golfový loket se obvykle léčí konzervativně: Kloub je znehybněn a musí být na chvíli ušetřen. K úlevě od bolesti v lokti může pomoci chlad (v akutní fázi) nebo teplo (v chronické fázi) a léky tišící bolest.

Ostrá bolest v lokti způsobená burzitidou se také obvykle léčí konzervativně: Kloub je znehybněn a pacientovi jsou podávány protizánětlivé a bolesti tlumící léky. Pokud je otok silný, může lékař propíchnout kloub: Dutou jehlou propíchne nahromaděnou tekutinu v kloubu, aby ji vypustil. Chirurgie je pouze poslední možností léčby burzitidy.

Bolest lokte v důsledku Pannerovy choroby se často spontánně vyléčí. Symptomatická opatření, jako jsou masti a vyhýbání se sportům, které zatěžují kloub (jako je tenis), podporují proces hojení. Lékař bude operovat pouze v případě, že se vyskytnou volná kloubní tělesa nebo dojde k zablokování kloubu.

Léčba bolesti v lokti v důsledku osteochondrosis dissecans je podobná: Upřednostňuje se konzervativní léčba. O operaci se uvažuje až v pokročilých stádiích.

Bolest lokte: vyšetření

Abyste se dostali na dno bolesti lokte, lékař se vás nejprve zeptá na vaši anamnézu (anamnézu). Požádá vás, abyste podrobně popsali povahu bolesti v lokti. Může se například cítit píchání, tahání nebo tupé. Možné otázky při pohovoru o anamnéze jsou

  • Kde přesně tě bolí? Je akutní nebo chronická?
  • Jak dlouho vás bolí loketní kloub?
  • Jaká je tvá profese? děláš sport?
  • Kdy přesně cítíte bolest v lokti – například při uchopení a zvedání předmětu nebo při natahování předloktí apod.? Je bolest i v klidu?
  • Máte nějaké další stížnosti, jako je omezená pohyblivost lokte?
  • Máte nějaké systémové onemocnění, jako je artritida („revmatismus“) nebo dna?

Fyzikální vyšetření, pohybové a funkční testy a informace z anamnézy často postačují k tomu, aby lékař určil příčinu bolesti v lokti. Pokud ne, nebo jsou-li pochybnosti o diagnóze, použijí se podle potřeby další klinická nebo instrumentální vyšetření.

Další vyšetření

Poškození nervů u syndromu sulcus ulnaris lze určit měřením rychlosti vedení nervovým systémem (elektroneurografie = ENG).

Pokud existuje podezření, že bolest v lokti obecně způsobuje zánět, může pomoci měření parametrů zánětu v krvi (jako je sedimentace krve, CRP, leukocyty).

Bolest v lokti: Kdy potřebujete navštívit lékaře?

Pokud pociťujete silnou a/nebo přetrvávající bolest v lokti, měli byste navštívit lékaře. To platí zejména, pokud se objeví další příznaky, jako je otok a přehřátí kloubu, vychýlení lokte nebo výrazně omezená pohyblivost předloktí.

V takových případech můžete požádat o radu svého rodinného lékaře, ortopeda nebo sportovního lékaře.