Bolest v zápěstí: Příčiny a léčba

Stručné shrnutí

 • Příčiny: např. zánět šlach, ganglion, syndrom karpálního tunelu, lunate malácie, osteoartróza, revmatoidní artritida, poranění jako zlomeniny kostí, poranění vazů nebo plotének.
 • Kdy navštívit lékaře? Pokud je viditelná nesouosost kyčelního kloubu, například po nehodě nebo pádu. Pokud bolest přetrvává delší dobu a stane se závažnější.
 • Diagnóza: Konzultace lékaře s pacientem k odebrání anamnézy (anamnézy). Vyšetření a prohmatání zápěstí pro kontrolu nesprávného postavení, otoku a/nebo zahřívání jako příznaků zánětu. Specifické provokační testy, jako je Phalenův test k diagnostice syndromu karpálního tunelu. Ultrazvuk pro podezření na tenosynovitidu nebo gangliony. Rentgen při podezření na zlomeninu kosti nebo osteoartrózu.
 • Léčba: dle příčiny, např. imobilizace a aplikace kortizonu u syndromu karpálního tunelu, zřídka operace. V případě zánětu šlachové pochvy krátká imobilizace, lokální chlazení, elektroléčba, protizánětlivé léky apod. U zlomenin kostí obvykle sádrový obvaz. U lunate malacie: imobilizace v raných stádiích, jinak operace. U artrózy: konzervativní terapie (léky, fyzioterapie atd.), eventuálně operace.

Bolest v zápěstí: příčiny

Zranění jako příčina bolesti zápěstí

Zranění (například při sportu nebo v důsledku pádu) často vedou k bolesti zápěstí. Patří mezi ně například zlomeniny kostí v oblasti zápěstí a také poranění vazů a plotének.

Zlomenina kostí

Pád na ruku může zlomit rádius v blízkosti zápěstí. Bolest zápěstí, ke které dochází při takové „zlomeniny zápěstí“ (zlomenina distálního radia), je zvláště patrná, když je ruka otočena směrem ven nebo je otočeno předloktí. Kromě toho může zápěstí otéct, stát se nehybným a vykazovat viditelnou deformaci.

Pád na ruku může také způsobit zlomeninu zápěstní kosti – obvykle scaphoideum. Typickým příznakem zlomeniny scaphoidea je bolest v tzv. tabatiere – malé, protáhlé trojúhelníkové prohlubni na zadní straně zápěstí mezi rukou a palcem.

Poranění vazů a plotének

Poranění ulnárního disku také způsobuje bolest v zápěstí. Jedná se o chrupavkový disk, který leží mezi ulnou (ulnou) a karpálními kostmi. V případě nehody se může roztrhnout. Typickým znakem natržené ploténky je bolest na ulnární straně (strana malíčku) zápěstí.

U starších lidí dochází k třepení ploténky chrupavky. To může také vést k typické bolesti na malíkové straně zápěstí.

Zánět jako příčina bolesti v zápěstí

Bolest zápěstí může způsobit i akutní nebo chronický zánět šlachových pochev v zápěstí. Zejména u starších lidí zánět obvykle spouští revmatoidní artritida.

Zánět šlachové pochvy

Zánět šlachových pochev v zápěstí je způsoben především chronickým nadužíváním. Postižení cítí bolestivý pocit tahu v zápěstí. Kloub často otéká a stává se horkým.

Tendovaginitis stenosans de Quervain („palec ženy v domácnosti“) je zvláštní forma tendinitidy. V tomto případě je první oddíl šlachy extenzoru v zápěstí zanícený. Trpící pociťují především bolest při sevření nebo pevném držení něčeho. Bolest může vyzařovat do palce a předloktí.

Revmatoidní artritida

Osteoartróza jako příčina bolesti zápěstí

Osteoartróza (opotřebení kloubu) je charakterizována bolestí zápěstí závislou na zátěži. Radiokarpální kloub bývá postižen artrózou. Jedná se o spojení mezi radiusovou kostí předloktí a karpálními kostmi. K artróze radiokarpálního kloubu často dochází, když kost v této oblasti nesrostla hned po zlomenině.

Jiné příčiny bolesti v zápěstí

Bolest zápěstí může mít i jiné příčiny. Možnosti sahají od komprese nervu (syndrom karpálního tunelu) po odumírající kostní tkáň (lunatální malacie).

Syndrom karpálního tunelu

Příznaky syndromu karpálního tunelu zahrnují bolest a nepohodlí, stejně jako necitlivost v postižené ruce nebo paži. Příznaky se obvykle objevují v noci.

ganglion

V oblasti zápěstí (zejména na hřbetu ruky) se může vyvinout ganglion. Jedná se o želatinový, tekutinou naplněný, benigní nádor, který je spojen se zápěstím nebo s pouzdrem šlachy. Ganglion se pozná podle typického vypouklého, elastického, hladce ohraničeného otoku. Bolest v oblasti ganglia může mít různou intenzitu.

Lunate malacie

Při lunátní malacii (Kienböckově nemoci) odumírá kostní tkáň lunátní kosti (os lunatum; jedna z osmi karpálních kostí). Mezi příznaky patří více či méně silná bolest v zápěstí. Na tlak bolestivě reaguje zejména tkáň nad lunatitou kostí. Jak nemoc postupuje, zápěstí se také může stát méně pohyblivým.

Bolest v zápěstí: kdy potřebujete navštívit lékaře?

Pokud po úrazu pocítíte akutní bolest v zápěstí (např. pád na ruku), měli byste navštívit lékaře. To platí zejména v případě, že si všimnete dalších příznaků, jako je vychýlení zápěstí. Přetrvávající nebo rostoucí bolest zápěstí neznámé příčiny by měla být také vyšetřena lékařem.

Bolest v zápěstí: vyšetření

Nejprve si s vámi lékař promluví, aby si udělal obrázek o vaší anamnéze (anamnéze). Mohou se ptát například na tyto otázky:

 • Má bolest zápěstí tendenci být bodavá nebo tahající?
 • Vyzařuje bolest do ruky a předloktí?
 • Bolí to jen když si opřete ruku nebo i v klidu?
 • Je bolest vždy nebo jen při určitých pohybech?
 • Vznikla bolest akutně (např. po úrazu) nebo se rozvinula postupně?
 • Je postižen pouze jeden kloub nebo bolí obě zápěstí?
 • Jak dlouho vás trápí bolesti zápěstí?
 • Máte nějaké další potíže, jako jsou senzorické poruchy ve vašich rukou (např. necitlivost)?
 • Namáháte často svá zápěstí v práci nebo ve volném čase? Pracujete například pravidelně se sbíječkou nebo na počítači nebo jezdíte hodně na kole?
 • Trpíte onemocněními, jako je revma, dna nebo cukrovka?

Lékař také zkoumá, zda zápěstí funguje normálně. Například budete požádáni o ohnutí nebo prodloužení kloubu a sevření pěsti.

Někdy lékař používá i tzv. provokační testy, jako je Phalenův test: musíte hřbety rukou tlačit proti sobě po dobu 30 až 60 sekund. Pokud to zesílí příznaky, pravděpodobně máte syndrom karpálního tunelu.

Další vyšetření

Podle podezření na příčinu lékař provede další vyšetření. Pokud je bolest v zápěstí doprovázena poškozením nervů např. v ruce, může pomoci neurologické vyšetření (měření rychlosti nervového vedení = elektromyografie). Ultrazvukem lze detekovat gangliony nebo zánět šlachových pochev. Lékař dokáže na rentgenu odhalit zlomeniny kostí a artrózu.

Bolest zápěstí: co pomáhá?

Léčba bolesti zápěstí závisí na její příčině. Zde jsou nějaké příklady:

Syndrom karpálního tunelu se obvykle léčí konzervativně znehybněním zápěstí a v případě potřeby injekcí kortizonu. Operace je nutná pouze v případě, že konzervativní léčba nepomáhá nebo pokud bolest v zápěstí trvá měsíce.

Dokonce i se zlomeninou scaphoideu musí postižení obvykle nějakou dobu nosit sádrovou dlahu.

V raných stádiích lunate malacie je zápěstí imobilizováno. V pokročilých stádiích je nutná operace.

Pokud je za bolest v zápěstí zodpovědná trhlina ploténky, je nutné chrupavčitou ploténku sešít.

V případě opotřebení (degenerativního) poškození ploténky však obvykle postačí konzervativní léčba. To zahrnuje ochlazení a znehybnění postiženého zápěstí. Používají se také protizánětlivé léky. Pokud to nezlepší bolest v zápěstí, lze disk chirurgicky odstranit.

Rady a cviky na bolest zápěstí

Bolest v zápěstí často naznačuje nadměrné používání. Každý, kdo hodně pracuje například s myší na počítači, bude znát typický křečovitý postoj zápěstí. To může vést k trvalé bolesti v zápěstí, která může někdy vyzařovat do paže a ramene. Toto je známé jako RSI syndrom (repetitive stress theory) nebo jednoduše „myší ruka“. To může vést k sekundárním stavům, jako je tendinitida nebo syndrom karpálního tunelu.

 • Natáhněte ruce přímo před sebe. Poté zatněte pěsti palci na vnější straně a setrvejte v této poloze asi 10 sekund. Poté roztáhněte prsty od sebe na dalších 10 sekund.
 • Natáhněte ruku myši přímo před sebe. Nakloňte zápěstí tak, aby prsty vaší ruky směřovaly svisle nahoru. Druhou rukou přitiskněte prsty k hrudníku po dobu asi 10 sekund.
 • Palcem ruky myši se postupně dotýkejte špiček ukazováčku, prostředníku, prstenu a malíčku stejné ruky. Poté opakujte cvičení v opačném pořadí.

Tato cvičení můžete podle potřeby několikrát opakovat.

Pokud vás bolí zápěstí, může také pomoci čas od času ovládat počítačovou myš druhou rukou nebo použít ergonomickou myš nebo roller bar. Dobrým tipem je také jóga.