Léky proti bolesti během porodu

Různé metody úlevy od bolesti

Většina žen prožívá porod jako velmi bolestivý. V přípravných kurzech a také při porodu instruuje porodní asistentka nastávající maminku ke správné technice dýchání. Ty pomáhají zpracovat bolest při porodu bez napínání, protože jinak by se mohly ucpat porodní cesty.

Pokud žena již sama nezvládá další podpůrná opatření, jako je akupunktura, homeopatie, aromaterapie a relaxační koupele, nebo chce od samého počátku něco na zmírnění bolesti, existuje několik možností, jak bolest zmírnit pomocí léků. Rodící žena se sama rozhodne, co chce. Porodní asistentka a lékař jí mohou pouze vysvětlit výhody a vedlejší účinky.

Antispasmodika

Takzvaná spazmolytika lze nastávající mamince podávat jako čípky nebo infuze. Působí protikřečově, čímž podporují otevírání děložního čípku. Spasmolytika lze podávat vícekrát a zpravidla nezpůsobují u dítěte žádné vedlejší účinky.

Injekce bolesti do hýžďového svalu

Obvykle se podávají opiáty, deriváty morfinu. Tyto silné léky proti bolesti jsou užitečné zejména v úvodním období – mají analgetický a uklidňující účinek. Výsledný relaxační efekt usnadňuje otevření děložního čípku.

Perdurální anestezie (PDA)

Epidurální anestezie (epidurální anestezie) může být zvláště užitečná v případech silné porodní bolesti a prodlouženého porodu. Dalšími indikacemi pro epidurál při indukci porodu jsou např. vysoký krevní tlak související s těhotenstvím (preeklampsie), plánované operativní porody (např. pokud by těhotná žena neměla aktivně tlačit kvůli jiným onemocněním) nebo porody v pánvi ke snížení nutkání. tlačit během fáze vypuzování. Epidurál se také často doporučuje při porodu dvojčat nebo předčasných porodech.

Epidurál většinou aplikuje anesteziolog: Po lokální anestezii a dezinfekci opatrně zavede jehlou tenkou hadičku (katétr) do tzv. epidurálního prostoru (oblast míšních membrán) na páteři. Přes tento katétr, který může zůstat na místě delší dobu, je těhotné ženě podáváno lokální anestetikum nepřetržitě nebo dle potřeby. Během epidurálu je monitorován oběh těhotné ženy a pomocí CTG („záznamníku kontrakcí“) je kontrolováno zásobení nenarozeného dítěte.

Spinální anestézie

Spinální anestezie se podává před císařským řezem a je podobná epidurálu. Anesteziolog však vstříkne lokální anestetikum přímo do páteřního kanálu a jehlu ihned poté odstraní. Analgetický účinek nastává také rychleji než u epidurálu.

Některé ženy si po spinální anestezii stěžují na bolesti hlavy.

Nervový blok (pudendální blok)

Pudendální blok se již neprovádí na všech klinikách. Těhotné ženě je krátce před začátkem fáze tlačení aplikováno lokální anestetikum na určité místo pánevního dna. Díky tomu se pánevní dno uvolní a stane se bezbolestným. Tuto formu terapie bolesti lze použít např. před porody pomocí kleští nebo zvonů a před epiziotomií.

Pokud je lék proti bolesti neúmyslně vstříknut přímo do krevní cévy, mohou nastat komplikace. Modřiny se mohou objevit i na poševní stěně. Velmi zřídka musí být takový hematom chirurgicky odstraněn. V ještě vzácnějších případech může dojít k infekcím a tvorbě abscesů.

Lokální anestezie v oblasti perineální incize

Anesteziolog vstříkne do tkáně v perineální oblasti lokální anestetikum. Nástřih hráze a jeho následné ošetření (šití) pak pro ženu téměř nebo vůbec nebolí.