Bolest | Artróza ramene (omartróza)

Bolest

V případě ramene artróza, bolest v kloubu a také v okolní tkáni může být příliš závažná. Akutní zánětlivé reakce v aktivovaná artróza způsobí bobtnání tkáně kolem kloubu a samotný kloub může být zesílen synoviální tekutina a oteklé burzy. Kromě toho existují klasické známky zánětu, jako je oteplování a zarudnutí.

V takových případech může pomoci ochrana a také vhodná farmakoterapie, v případě potřeby doplněná studenými aplikacemi, obvazy nebo masti. Pohyb je v zásadě dobrou pomůckou k potlačení progrese onemocnění v případě stávající osteoartrózy. Pokud však bolest dojde během pohybu nebo zatížení, kloub by měl být ušetřen a měla by být zkontrolována technika nebo intenzita zatížení.

Ačkoli bolest je také příznakem onemocnění, slouží také jako varovný signál před dalším přetížením a je třeba jej brát vážně. Cvičení, která způsobují bolest, by měla být přerušena a zkontrolována ošetřujícím terapeutem. Vhodné terapie bolesti je ústředním bodem při léčbě artróza. Kromě mastí a tablet, injekce s léky proti bolesti může také zmírnit příznaky.

Terapie

Při léčbě ramene artróza, rozlišuje se konzervativní a operativní terapie. Zpočátku je učiněn pokus omezit opotřebení kloubu konzervativními opatřeními. To zahrnuje ochranu až do krátkodobé imobilizace, fyzioterapie (mobilizace, budování svalů, koordinace), farmakoterapie (orální, masti, ..) a změna v každodenním životě.

Tímto způsobem je třeba se vyhnout stresujícím pohybům, jako jsou práce nad hlavou nebo těžké zvedání. V případě bolesti rezistentní na léčbu a přísných omezení pohybu je možnost chirurgického zákroku. Existují různé chirurgické techniky od rekonstrukce kloubů po jejich náhradu. V důsledku neléčení ramenní artrózamůže být nevyhnutelný chirurgický zákrok a bude možná nutné nasadit protézu. Komplexní informace o tom najdete v článku: Rameno TEP

Fyzioterapie pro léčbu artrózy ramen

Fyzioterapie je obzvláště důležitá pro nemoci klouby. Hraje hlavní roli v léčbě osteoartrózy a je předmětem konzervativní terapie. Při fyzioterapeutické léčbě ramenní artróza, používají se jak aktivní cvičení, tak techniky manuální terapie.

Možné jsou také terapeutické formy z oblasti fyzikální terapie. Při konzervativní terapii je cílem udržovat a rozšiřovat ramenní kloubSchopnost co nejvíce nést váhu prostřednictvím cíleného posilování a mobilizace, aby se příznaky pacienta zlepšily. Pokud příznaky i přes intenzivní terapii přetrvávají, může být nutný chirurgický zákrok.

Po příslušném chirurgickém zákroku probíhá fyzioterapeutická následná léčba přímo v nemocnici a také ambulantně. To slouží k obnovení síly, pohyblivosti a obecné funkce kloubu ramene. Terapii lze také přizpůsobit individuálním potřebám pacienta v každodenním životě.