Bolest při běhání / jízdě na kole | Cvičení s existujícím kolenem běžce

Bolest při běhání / jízdě na kole

Projekt běžecké koleno je podráždění iliotibiálního vazu v důsledku přetížení nebo nesprávného zatížení. Na začátku běh, obvykle není bolest pokud vaz není v akutním zánětlivém stavu bolest dochází při nakládání, když se vazivo tře o stehno kost přes kostnaté výčnělky. Obzvláště když jogging, toto napětí se zvyšuje tahem pánve, když jsou pánevní svaly slabé, což podporuje podráždění.

Může se stát, že jiné sporty, kde je pánev stabilizována a na iliotibiální vaz není aplikována žádná další trakce, lze provádět zcela bezbolestně. Jízda na kole nebo plavání může být zcela bezbolestný. Cyklistika však může také způsobit nepohodlí, pokud dojde k silnému podráždění zraku, protože iliotibiální vaz také klouže po kostním výčnělku, když je koleno ohnuté, a v akutních podrážděných stavech může tato zátěž stačit ke spuštění bolest.

Pokud dojde k bolesti při zatížení, měl by být pohyb přerušen, aby se zabránilo podráždění šlachy a okostice. Podrobné informace o tomto tématu naleznete v článku: Příznaky / bolest ITBS tractus iliotibialis, který je podrážděný a může se v něm zapálit běžecké koleno, je šlachová deska. Šlachy jsou mnohem méně dobře zásobeny krev než svaly.

Jsou obklopeny vrstvou fascie, která tvoří jakési kluzné ložisko, které umožňuje šlachy pohybovat se proti jiným strukturám v těle. Přívod do šlachy je narušen, když je podrážděná nebo přetížená. Ztrácí pružnost a může přilnout k okolní tkáni a fascii.

To lze velmi dobře napravit cílením fasciální trénink. Terapie je často velmi bolestivá, ale je často vnímána jako velmi účinná. Ve fyzioterapii pro běžecké koleno, terapeut může provádět fasciální mrtvice nebo vypracovat cvičební program s pacientem.

Doma je použití a role fascie (např Blackroll) je doporučeno. V boční poloze může být traktus iliotibalis „vyvalen“. Tkáň je lépe zásobena krev a mobilizoval.

Adheze mohou být uvolněny. Tato léčba však není vhodná pro akutní zánět. Pravidelné používání může zlepšit mobilitu a zmírnit příznaky kolena běžce.

K zajištění pohyblivosti kyčle a pánve lze také ošetřit kyčelní svaly. Další cviky najdete v článku Fasciální trénink. Při ošetření kolena běžce není nutně vhodné obvaz kolenní kloub sám.

V případě těžkého zánětu však znehybnění kolenní kloub může být nezbytné a užitečné. Běžecké koleno není primárně společným problémem kolena, ale podrážděním šlachy tractus iliotibialis. Páska iliotibiálního vazu může zlepšit příznaky fixací.

K dispozici je celá řada pásek. K uvolnění šlachy lze body bolesti konkrétně přelepit. Fascii lze také uvolnit páskami.

Páska z kinesiotapes může být také nošena během zatížení. Když kolenní kloub pokud je imobilizován obvazem, koleno by nemělo být dodatečně namáháno pohybem, pokud obvaz nemá zabránit kolennímu kloubu v dosažení polohy O pod zatížením. Terapeut by měl s pomocí pacienta vybrat a aplikovat správné lepicí zařízení. Později si pacient může koleno nalepit také samostatně doma. Lepicí zařízení na koleno běžce najdete v článku ITBS-Syndrom Iliotibial Band.