Pankreatické enzymy – co znamenají

Co jsou pankreatické enzymy?

Slinivka se skládá z různých buněk, jako jsou takzvané buňky ostrůvků: Produkují různé hormony, jako je inzulín, glukagon a somatostatin, a podle potřeby je uvolňují do krve. Lékaři to označují jako endokrinní funkci slinivky břišní.

Buňky ostrůvků však tvoří pouze asi jedno až dvě procenta celkové hmotnosti slinivky břišní. Zbývající buňky produkují jeden až dva litry trávicí šťávy denně. Tato šťáva obsahuje různé enzymy. Uvolňují se do střeva a pomáhají trávit přijatou potravu. Lékaři tomu říkají exokrinní funkce slinivky břišní. Šťáva obsahuje mimo jiné následující pankreatické enzymy:

  • Enzymy, které štěpí sacharidy (alfa-amyláza, glukosidázy)
  • Enzymy, které rozkládají tuky (lipáza, fosfolipáza A a B, cholesterol esteráza)
  • Enzymy, které štěpí nukleové kyseliny (deoxyribo- a ribonukleázy)
  • Enzymy, které štěpí proteiny (trypsin, chymotrypsin, elastáza, kolagenáza, kalikrein, karboxypeptidáza)

Kdy jsou hladiny enzymů zvýšené?

Pankreatické enzymy lze detekovat buď v krvi nebo ve stolici, některé také v moči.

Pokud jsou enzymy zvýšené v krvi, stolici a/nebo moči, může to znamenat poškození pankreatických buněk. Může tomu tak být například při akutním nebo chronickém zánětu slinivky břišní (pankreatitidě). Pankreatitida může být vyvolána onemocněním žlučových cest, nadměrnou konzumací alkoholu a méně často infekcemi, operacemi nebo léky. Nejdůležitějšími pankreatickými enzymy, které lékař určí v případě podezření na pankreatitidu, jsou amyláza a lipáza.

Kdy jsou hladiny enzymů příliš nízké?

V případě chronické pankreatitidy nebo rakoviny slinivky břišní žláza již nemusí produkovat dostatek trávicích enzymů (exokrinní pankreatická insuficience). Při podezření na toto se obvykle změří množství elastázy ve stolici a provede se speciální test (sekretin-pankreozyminový test).