Pantoprazol: Účinky, příjem, vedlejší účinky

Jak pantoprazol působí

Lidský žaludek produkuje žaludeční kyselinu (jejíž hlavní složkou je kyselina chlorovodíková) k trávení potravy. Aby se však netrávila sama, uvolňuje žaludeční sliznice i viskózní sekret, který chrání buňky sliznice před agresivní kyselinou. Sliznice v jícnu je chráněna před silně dráždivou žaludeční kyselinou svěračem na vstupu do žaludku (jícnový svěrač).

Pokud se tvoří příliš mnoho kyseliny a/nebo svěrač nefunguje správně, může se žaludeční kyselina dostat do jícnu a napadnout tam sliznici. To vede k bolesti (pálení žáhy) a zánětlivým reakcím (ezofagitida). Totéž může ovlivnit žaludeční sliznici.

Na vině může být i žaludeční kyselina, pokud se stávající žaludeční vřed nehojí nebo se hojí jen velmi pomalu neustálým drážděním tkáně.

Inhibitory protonové pumpy

Účinná látka pantoprazol inhibuje tzv. protonové pumpy, které jsou zodpovědné za sekreci žaludeční kyseliny v žaludeční sliznici. K tomu musí být transportován do žaludku krevním řečištěm. Teprve tam je kyselým prostředím v buňkách žaludku (parietálních buňkách) přeměněn na aktivní formu, která pak inhibuje protonové pumpy.

Účinek pantoprazolu nezmírňuje okamžitě příznaky kvůli jeho mechanismu účinku. Maximálního účinku je obvykle dosaženo po dvou až třech dnech. To je třeba mít na paměti při samoléčbě.

Kdy se pantoprazol používá?

Pantoprazol se používá ke snížení produkce žaludeční kyseliny v těle. To je nutné při pálení žáhy, zánětu jícnu způsobeného stoupající žaludeční kyselinou (refluxní ezofagitida) a pro podporu regrese žaludečních vředů.

Kombinace pantoprazolu a antibiotik se také běžně používají k léčbě infekce bakterií Helicobacter pylori. Často způsobuje zánět sliznice žaludku (gastritida typu B). Pokud se neléčí, žaludeční zárodky mohou vést k žaludečním vředům a dokonce k rakovině žaludku.

Pantoprazol se také často používá jako doprovodná terapie při dlouhodobé léčbě nesteroidními antirevmatiky (NSAID). Tyto léky proti bolesti mohou způsobit vedlejší účinky spojené s žaludeční kyselinou. Pantoprazol může proti tomu chránit.

Inhibitor protonové pumpy se používá jak pro krátkodobou terapii, tak pro dlouhodobou léčbu, ta však pouze na předpis lékaře.

Jak se pantoprazol používá

Pantoprazol se obvykle podává jako enterosolventní tableta, méně často jako injekční roztok.

Ve vzácných případech může být zapotřebí několik tablet na jeden příjem – například u Zollinger-Ellisonova syndromu (gastrinom). V tomto případě nádorové buňky produkující gastrin produkují příliš mnoho žaludeční kyseliny. To má za následek poškození sliznice (vředy).

Jaké vedlejší účinky má pantoprazol?

Obecně se během léčby pantoprazolem vyskytuje jen málo nežádoucích účinků. Až deset procent léčených má však gastrointestinální potíže, jako je průjem, zácpa nebo plynatost. Možné jsou také bolesti hlavy a závratě.

Zejména dlouhodobé užívání inhibitoru protonové pumpy (jeden rok nebo déle) může způsobit zvýšení hladin jaterních enzymů, nedostatek vitaminu B12, nedostatek hořčíku a zlomeniny kostí (zejména u starších pacientů a pacientů s rizikem osteoporózy). Vedlejší účinky, jako jsou tyto, se také vyskytují u jiných inhibitorů protonové pumpy.

Příznaky předávkování u lidí nejsou známy.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání pantoprazolu?

Pantoprazol by neměl být podáván dětem mladším 12 let kvůli nedostatku zkušeností.

Pantoprazol může změnit rychlost absorpce jiných léků. Zejména silně účinné léky (jako jsou opiáty jako morfin) se mohou ze střeva vstřebat neobvykle rychle, což vede k vyšším hladinám v krvi. Současné užívání pantoprazolu a jiných léků je proto nutné konzultovat s lékařem nebo lékárníkem.

Jak získat léky s pantoprazolem

V Německu, Rakousku a Švýcarsku lze účinnou látku pantoprazol získat pouze v lékárnách.

Ve všech třech zemích jsou volně prodejné tablety obsahující až 20 miligramů pantoprazolu, ale pouze v balení po 7 a 14 tabletách. To má zabránit pacientům v dlouhodobém užívání inhibitoru protonové pumpy z vlastní iniciativy. Tablety s vyšší dávkou (40 miligramů) a injekční roztoky vyžadují lékařský předpis.

Historie

Účinná látka pantoprazol přišla na trh až po omeprazolu (první inhibitor protonové pumpy). Jedná se o analogový přípravek, což znamená, že oblasti použití a způsob účinku jsou téměř totožné.

Další zajímavé informace

Užívání pantoprazolu může způsobit falešně pozitivní výsledek rychlého testu na THC, psychoaktivní složku marihuany/konopí.