Kyselina pantothenová (vitamin B5): Posouzení bezpečnosti

Expertní skupina pro Spojené království pro EU Vitamíny a Minerály (EVM) naposledy hodnoceno vitamíny a minerály pro bezpečnost v roce 2003 a stanovily takzvanou bezpečnou horní úroveň (SUL) nebo orientační úroveň pro každou mikroživinu, pokud bylo k dispozici dostatek údajů. Tato úroveň SUL nebo naváděcí úroveň odráží bezpečné maximální množství mikroživiny, které nezpůsobí žádné vedlejší účinky při každodenním užívání ze všech zdrojů po celý život.

Maximální bezpečný denní příjem pro kyselina pantothenová je 200 XNUMX mg. Maximální bezpečný denní příjem pro kyselina pantothenová je 33krát vyšší než doporučený denní příjem EU (referenční hodnota živin, NRV).

Tato hodnota platí pro dospělé muže a ženy. Vzhledem k nedostatku studií se nevztahuje na těhotné ženy a kojící matky.

Nejsou k dispozici žádné zprávy o nepříznivé účinky z nadměrného příjmu kyselina pantothenová z jídla nebo doplňky.

V jedné studii se neobjevily žádné vedlejší účinky ani po množství 2 g (2,000 XNUMX mg) kyseliny pantothenové denně po dobu několika týdnů. Tato částka, při které č nepříznivé účinky byly pozorovány, je více než 300krát větší než NRV a 10krát vyšší než maximální bezpečný denní příjem.

Nepříznivé účinky nadměrného příjmu kyseliny pantothenové byly pozorovány pouze nad množství 10-20 g ve formě příležitostných průjem (průjem) a voda zadržování (zadržování vody).