Paralytický ileus: definice, příčiny, příznaky

Stručné shrnutí

  • Příčiny: Krevní sraženiny ve střevních cévách, operace břicha, porucha funkce nervů, poruchy metabolismu, některé léky, chronické střevní onemocnění.
  • Příznaky: Nevolnost, zvracení, nafouklé břicho, difuzní bolest břicha, žádné střevní zvuky.
  • Průběh onemocnění a prognóza: Dle příčiny, život ohrožující bez léčby
  • Vyšetření a diagnostika: Fyzikální vyšetření, poslech břicha, RTG, ultrazvukové vyšetření
  • Léčba: Léky stimulující střevní peristaltiku, žaludeční sonda, klystýr, vzácně i operace
  • Prevence: žádné obecné opatření, při užívání některých léků opatření stimulující trávení

Co je paralytický ileus?

Při paralytickém ileu se střevní pasáž zastaví. Na rozdíl od mechanické formy je zde příčinou ochrnutí střevních svalů. Existuje několik příčin paralytické střevní obstrukce. Mezi příčiny patří krevní sraženiny, operace břicha, onemocnění střev a metabolická nebo nervová dysfunkce.

Příznaky paralytického ileu se obvykle vyskytují zákeřněji než u jiných forem střevní obstrukce. Typickou známkou střevní paralýzy je poslech břicha: chybí jakékoli střevní zvuky.

Jaké jsou příčiny paralytického ileu?

Existují různé příčiny paralytického ileu (obrna střev). Někdy je způsobena uzávěrem střevní cévy krevní sraženinou. Sraženina se pak buď vytvořila přímo na místě v příslušné krevní cévě (trombus), nebo byla smyta krevním řečištěm odjinud (embolus).

Pokud sraženina cévu zcela ucpe, střevní tkáň, která je touto cévou skutečně zásobována, již nedostává kyslík a živiny – odumírá (nekróza). Lékaři tuto událost označují jako mezenterický infarkt.

V ostatních případech vzniká paralytický ileus jako reflex po operacích v dutině břišní. Operace vyvolá mechanické podněty, které způsobí zastavení pohybu střeva (pooperační ileus). Paralytický ileus se také někdy vyskytuje reflexně během biliární nebo renální koliky.

U onemocnění postihujících nervy (jako je syringomyelie, pásový opar) někdy dochází k tzv. neurogenní obrně střeva.

Chronická zánětlivá onemocnění střev, jako je Crohnova choroba a ulcerózní kolitida, jsou v některých případech také příčinou paralytického ileu.

Kromě toho některé léky někdy způsobují paralýzu střev. Patří mezi ně například silné léky proti bolesti ze skupiny opiátů, Parkinsonova léčiva, antidepresiva, antispasmodika (spasmolytika). V extrémních případech může zneužívání laxativ vést i k paralytickému ileu.

Možné příčiny jsou také narušení rovnováhy elektrolytů a metabolismu. Například nedostatek draslíku (hypokalémie) a ketoacidotické kóma (závažná komplikace diabetes mellitus) vystavují pacienty riziku zástavy střev.

U některých pacientů může být paralytický ileus přisuzován močové toxicitě. Tím se rozumí hromadění močových látek v krvi (urémie) v důsledku poruchy funkce ledvin. Mezi další možné příčiny paralytického ileu patří hypotyreóza (snížená činnost štítné žlázy) a poranění břicha.

Poznámka: Někdy se paralytický ileus vyvine z mechanického ileu (tj. střevní obstrukce v důsledku mechanické obstrukce).

Jaké jsou příznaky paralytického ileu?

Při paralýze střev je břicho zpočátku velmi roztažené. Jak stav postupuje, břišní stěna je velmi napjatá a tvrdá (bubínkové břicho). Neprochází stolice ani vítr (zadržování stolice a větru).

Škytavka, nevolnost, zvracení a bolest v břišní oblasti jsou další běžné příznaky.

Jaká je prognóza paralytického onemocnění střev?

Průběh onemocnění paralytické střevní obstrukce závisí na její příčině. Pokud se neléčí, existuje riziko rozvoje život ohrožujících komplikací. To platí zejména v případě, že střevní paralýza následovala po mechanické střevní obstrukci.

V případech reflexní střevní paralýzy po operaci je prognóza při vhodné léčbě obvykle dobrá.

Jak je diagnostikován paralytický ileus?

Fyzikální vyšetření a rentgen jsou nejdůležitější kroky v diagnostice paralytického ileu:

Při fyzikálním vyšetření lékař důkladně poslouchá břicho stetoskopem. Pokud v žádné oblasti břicha nejsou slyšet střevní zvuky, existuje silné podezření na paralytický ileus. Lékaři tento fenomén označují jako „hrobové ticho“ v břiše. Pokud jsou slyšitelné střevní zvuky, vylučuje to paralytický ileus.

Jak se léčí paralytický ileus?

Pacientům s paralytickým ileem (nebo jinou formou střevní obstrukce) není zpočátku dovoleno nic jíst ani pít, dokud se střeva pomocí terapie nezotaví. Pacienti dostávají potřebné tekutiny a živiny prostřednictvím IV.

Kromě toho mohou být léky podávány přes žilní přístup. Jde především o účinné látky, které stimulují pohyb střev (peristaltiku). Používají se k tomu, aby se ochrnuté střevo znovu dalo do pohybu. V případě potřeby jsou pacientům podávány další léky, jako jsou léky proti bolesti nebo léky proti nevolnosti a zvracení.

Kromě toho je zavedena žaludeční sonda pro odvod stagnovaného obsahu žaludku a střev. Střevo lze také vyprázdnit pomocí rektálního klystýru.

Kromě toho je důležité odstranit příčinu střevní obrny. Například hypotyreóza nebo těžké metabolické vykolejení u diabetiků jako spouštěče paralytického ileu musí být odpovídajícím způsobem léčeny.

Taková konzervativní opatření obvykle postačují ke korekci střevní paralýzy. Operace je nutná, pokud se paralytický ileus vyvinul z mechanické střevní obstrukce nebo pokud je přítomna peritonitida.

Lze paralytickému ileu zabránit?

Lidé, kteří užívají určité léky (jako jsou opiáty), mohou být vystaveni vyššímu riziku paralytického ileu. V tom případě má smysl nechat si poradit od lékaře, jaká opatření – například ve stravě – přispívají ke zdravé motorické funkci střev.

Samostatně není vhodné užívat projímadla. Je to proto, že některé z těchto látek způsobují, že si tělo při nepřetržitém používání zvyká. V důsledku toho existuje riziko, že může dojít k paralýze střev. Pokud trpíte zácpou, je vhodné promluvit si s lékařem o rozumných protiopatřeních.