Paranazální sinusitida (sinusitida): Léčba

Akutní sinusitida musí být vždy vyléčen, jinak se může stát chronickým. Léčba není vždy nutná k léčbě - často mohou pomoci i domácí léky. Další informace o délce trvání, terapie a prevence of sinusitida zde.

Jak dlouho trvá zánět vedlejších nosních dutin?

Doba trvání akutní sinusitida je obvykle 8 až 14 dní se správnou léčbou. Ale kdy byste měli jít k lékaři? Zde platí: nejpozději, pokud sinusitida přetrvává déle nebo pokud během této doby nepocítíte zlepšení příznaků, měli byste jít k uchu, nos a krku (ORL) nebo rodinný lékař. Pokud máte vysokou, měli byste také navštívit lékaře horečka, velmi výrazné příznaky, pokud jsou postiženy děti nebo pokud se příznaky po počátečním zlepšení náhle znovu zhorší. To platí také v případě, že pravidelně trpíte na zánět vedlejších nosních dutin.

Sinusitida: jak se stanoví diagnóza?

Akutní sinusitida pro lékaře je obvykle velmi snadné rozpoznat podle jasných příznaků. Běžné diagnostické postupy pro zánět vedlejších nosních dutin zahrnují poklepání na dutiny a vyšetření vnitřku nos na zánětlivé otoky sliznic nebo hnis. Bližší pohled na vylučovací kanály je možný pomocí zvětšovacích nástrojů (rhinoskopie). Pokud existuje podezření na bakteriální infekci, lze odebrat výtěr z nosu, aby se určil patogen, a tedy vhodný terapie. Ve zvláštních případech se používají další vyšetřovací metody, například ultrazvuk vyšetření dutin nebo měření zánět úrovně v EU krev. Na rozdíl od Rentgen vyšetření, ultrazvuk vyšetření nejsou spojena s radiační zátěží, a proto je lze použít i během těhotenství a u dětí. V případě komplikací i před operací je třeba provést počítačovou tomografii (CT) nebo a magnetická rezonance (MRI) dutin. Další vyšetřování, jako je CT nebo alergie testy jsou také často nutné v případech chronické sinusitidy. Důležité diferenciální diagnózy - další podmínky, které je třeba vyloučit - zahrnují migréna a další bolest hlavy poruchy, stejně jako trigeminální neuralgie.

Léčba akutní sinusitidy: domácí léky.

Protože otok sliznice v nos brání přístupu k dutinám během a studenýLéčba zánětu vedlejších nosních dutin vyžaduje především odvzdušnění sliznice, aby bylo možné odvětrávat dutiny a odvádět hlen. K tomuto účelu se často používají domácí prostředky, jako je lokální tepelné ošetření inhalací páry nebo lampy červeného světla. Nosní výplach s nosní sprchou může také pomoci uklidnit podrážděné nosní sliznice. Kombinace rostlinných látek z přírodní medicíny (petrklíč, šťovík, hořec, verbena, bezinka), které mají expektoransse také používá protizánětlivý a inaktivující účinek na virus. Pro postižené je také důležité pít hodně tekutin - doporučují se dva až tři litry denně - aby se hlen mohl zkapalnit a sliznice zůstaly vlhké. Při spánku může být vhodné zvednout hlava aby sekrece mohly dobře odtékat. Kromě toho byste to měli uklidnit, zůstat několik dní doma a zdržet se namáhavých aktivit nebo sportu. Sinusitida: příznaky a domácí léky.

Léčba léky: Co pomáhá při zánětu vedlejších nosních dutin?

Léky na dekongesci ve formě nosních kapek nebo nosní spreje, které jsou k dispozici na přepážkách v lékárnách, jsou také velmi vhodné. Neměly by se však používat déle než týden, jinak a nosní sprej může se vyvinout závislost. Kromě toho lze použít mukolytické nebo podpůrné léky (například s Myrtolem). V případě těžké bolestse správa vhodné analgetikum je užitečné. Průběh hnisavé sinusitidy způsobené bakteriálními patogeny může být pozitivně ovlivněn správa of antibiotika.

Kdy je nutná operace?

Chirurgie je nutná pro akutní zánět vedlejších nosních dutin pouze ve výjimečných případech. Zpočátku se lékař pokusí vytvořit vložky s tampony namočenými v nosních kapkách s dekongestivním účinkem nebo vypláchnout dutiny antibiotikum řešení. Také pod lokální anestézielze rozšířit střední nosní průchod. Pouze ve výjimečných případech je nutné čelní sinus otevřít pomocí vrtačky, která odsaje hlen a hnisChirurgický zákrok může být také nezbytný při komplikacích, jako je oční víčko edém.

Léčba chronické sinusitidy

U chronické sinusitidy je třeba nejprve určit příčiny a rozsah, aby bylo možné vybrat správnou možnost terapie. V mírnějších formách přípravky obsahující kortizon lze použít jako drogu terapie, ale jejich použití by mělo být vždy pod lékařským dohledem. Tady taky, expektorans lze použít léky na dekongesci a domácí léky. O chirurgickém zákroku se v zásadě uvažuje, pouze pokud selže konzervativní (nechirurgická) terapie. Například při chirurgickém zákroku na chronickou sinusitidu jsou odstraněny anatomické zúžení (rozšíření otvorů paranasálního sinu do nosu) a patologicky změněny sliznice je odebrán. V každém případě v obou opakujících se akutní zánět vedlejších nosních dutin a chronická sinusitida se zaměřuje na boj proti příčině. Například nerozpoznaný alergie lze identifikovat a léčit pomocí alergický test. Problematické anatomické podmínky, jako jsou nazální polypy nebo křivý nosní přepážky lze chirurgicky odstranit pomocí endoskopie.

Jak lze zabránit sinusitidě?

V zásadě vše opatření které posilují imunitní systém jsou vhodné, například a vitamín- bohatý, vyvážený strava a spousta pohybu na čerstvém vzduchu. Následující tipy vám mohou pomoci předcházet zánětu vedlejších nosních dutin:

  • Vyfoukejte nos jen jemně, když máte studený, aby se netlačil hlen do dutin. Zatlačte přitom vždy jen jednu nosní dírku uzavřenou.
  • „Vytáhnout nos“ je šetrnější k dutinám než smrkání.
  • In studený teploty, nezapomeňte dodržet hlava také teplé.
  • Pijte hodně tekutin, abyste zvlhčili sliznice a řídli hlen.
  • Nosní spreje s mořská sůl nebo výplachy nosu nosním sprchovým koutem také pomáhají udržovat vlhké sliznice. Zabraňte příliš suchému vzduchu v místnosti (často způsobenému zimním vytápěním) pravidelným větráním a umístěním mísy voda na ohřívači.
  • Nikdy nepoužívejte dekongestivní nosní spreje déle než týden.
  • Alergická rýma by mělo být zacházeno, jako je hyposenzibilizace or antihistaminika.

U chronické nebo často se opakující sinusitidy byste měli vyhledat radu od svého ORL specialisty, abyste zjistili a odstranili příčinu. Správná léčba akutní sinusitidy je důležitá, aby se zabránilo rozvoji chronické sinusitidy.