Pergamenová kůže: Péče, příčiny, terapie

Stručné shrnutí

 • Ošetření: péče o pergamenovou pokožku pomocí krémů (emulze vody v oleji), šetří postižená místa kůže, v případě potřeby ošetří spouštějící onemocnění
 • Průběh: Pergamenová kůže související s věkem není léčitelná, ale dá se dobře ošetřit. Pokud jsou příčinou nemoci nebo léky, kůže se obvykle po úspěšné léčbě nemoci nebo vysazení spouštěcí medikace regeneruje.
 • Péče o rány: Obvazy na rány se silikonovým povlakem na lepicích okrajích, pěnové obvazy nebo obvazy na rány s gázovými obvazy. Je třeba se vyhnout lepicím náplastem a samolepicím obvazům.
 • Prevence: Dostatečně pijte, jezte vyváženou stravu, vyvarujte se zranění.
 • Co je to pergamenová kůže? Suchá, křehká, velmi tenká kůže
 • Frekvence: pergamenová kůže se vyskytuje hlavně u starších lidí, ale může se vyskytnout i u mladších lidí.
 • Příznaky: Kůže se zdá „průsvitná“, je suchá, extrémně citlivá a velmi tenká, může mít namodralou až šedou barvu, rychle se objevují modřiny (hematom).
 • Příčiny: Přirozené stárnutí kůže, nemoci (např. lymská borelióza, cirhóza jater) a/nebo dlouhodobá léčba léky (např. kortizon).

Co dělat proti pergamenové kůži?

Krémy a pečující produkty pro pergamenovou pokožku

Při péči o pergamenovou pokožku je v první řadě důležité zlepšit pocit pokožky. K tomu je důležité zabránit přílišnému vysoušení pokožky. Krémy nebo pleťové vody ve formě emulzí voda v oleji (emulze V/O) jsou zvláště vhodné pro péči o pergamenovou pokožku. Vytvářejí na pokožce mastný film, který chrání vrchní vrstvu pokožky a snižuje ztrátu vlhkosti.

Alespoň jednou až dvakrát denně nanášejte na pokožku vhodné přípravky péče o pleť. Pozor na klasické tukové krémy (např. tělová mléka) z drogerie: často obsahují přísady, které citlivou pergamenovou pokožku ještě více vysušují. Při mytí se také vyhněte tvarohovým mýdlům a dalším běžným mýdlům ze supermarketu. Pro velmi suchou pokožku jsou vhodnější pH neutrální, lipidy doplňující mycí vody.

Vyhněte se pečujícím přípravkům s konzervačními látkami a umělými barvivy. To platí i pro kosmetické produkty. Dbejte také na to, aby produkty neobsahovaly parfemaci a alkohol. Tyto složky pokožku dále vysušují a mohou ji dráždit.

Zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, které produkty péče o pleť jsou pro vaši pleť nejlepší.

Chraňte pokožku

Dermatologové proto při každodenní osobní hygieně doporučují:

 • Očistěte si tělo a obličej vlažnou vodou (ne příliš horkou, ne příliš studenou).
 • Nejlepší je sprchovat se jen obden a spíše krátce. Sprcha by neměla být příliš horká (pod 36 stupňů Celsia); velmi horká voda pokožku vysušuje!
 • Je lepší se zdržet plné koupele nebo se koupat ne více než jednou týdně. Přidejte do koupelové vody speciální hydratační koupelové oleje místo pěnivých přísad do koupele.
 • Kromě měkkých žínek a ručníků používejte toaletní papír šetrný k pokožce. Jemně osušte nebo osušte mokrou pokožku ručníkem. Postiženou kůži nedrhněte do sucha!
 • Produkty stimulující krevní oběh, jako jsou kartáče na tvrdou pokožku nebo masážní kartáče, stejně jako alkoholové domácí prostředky (např. líh na potírání) jsou pro pergamenovou pokožku tabu.
 • Po umytí naneste na pokožku vhodný pleťový krém.
 • Pro lidi, kteří potřebují péči, udržujte oblast plen v čistotě a suchu.

Léčba základního onemocnění

Pokud je pergamenová kůže následkem jiného onemocnění, jako je infekce lymskou boreliózou nebo cirhóza jater (scvrklá játra), je důležité nechat ji ošetřit lékařem.

Dá se pergamenová kůže vyléčit?

Péče o rány na pergamenovou kůži

Pergamenová kůže je extrémně citlivá a zranitelná. I nepatrné nárazy nebo neopatrné poškrábání svědivých oblastí kůže mohou způsobit natržení nebo prasknutí kůže. Pergamenová kůže se navíc pomaleji regeneruje, takže se rány hojí pomaleji. Kůže je proto také náchylnější k infekcím ran a poruchám hojení ran.

Dermatologové doporučují postiženým osobám, aby pokud možno nepoužívaly k péči o rány náplasti a samolepicí obvazy. Ty mohou pergamenovou pokožku nejen podráždit, ale při odstraňování způsobit další poškození kůže a bolest. Vhodnější jsou například obvazy na rány se silikonovým povlakem na lepicích okrajích.

Doporučují se také pěnové obvazy nebo obvazy na rány fixované gázovými obvazy. Zabraňují přilnutí okolní kůže k ráně a obvazovému materiálu. Bez ohledu na použitý materiál je důležité krytí z rány opatrně sejmout, v případě potřeby navlhčit a při sejmutí náplasti pouze mírně nadzvednout.

Prevence pergamenové kůže

Aby se zabránilo rozvoji pergamenové kůže v první řadě, je důležité přijmout správná opatření, která tomu zabrání. Vyhýbejte se například přímému slunečnímu záření, omezte konzumaci alkoholu, vyhýbejte se cigaretám, jezte zdravou, vyváženou stravu bohatou na živiny, pijte hodně vody a ošetřete pokožku hydratačními produkty péče o pleť.

Pijte dost

Dalším opatřením, jak zabránit rozvoji pergamenové kůže, je udržovat pokožku hydratovanou. K tomu je v první řadě důležité dostatečně pít. Německá společnost pro výživu (DGE) doporučuje 1.5 litru denně. Ideální je k tomu voda a neslazené bylinkové a ovocné čaje. Vhodné jsou také džusové střiky se třemi díly vody a jedním dílem šťávy.

Vyvarujte se zranění

Vzhledem k tomu, že rány mají tendenci se špatně hojit u lidí s pergamenovou kůží, je důležité chránit se před nárazy, modřinami a pohmožděninami. Obzvláště pro osoby s problémy s chůzí (např. křehké, starší osoby, osoby s Parkinsonovou chorobou nebo po mrtvici) je vhodné nosit bezpečnou obuv. Rohy a hrany v domácnosti by měly být polstrované a nebezpečná místa zajištěna, například pomocí chráničů hran, protiskluzových podložek nebo zábran.

Další opatření

Sedací a opěrné polštáře pomáhají předcházet lokalizovaným tlakovým bodům a tření na postižených oblastech pokožky. Lékaři doporučují, aby lidé s pergamenovou kůží také občas změnili polohu při ležení nebo sezení. U pacientů upoutaných na lůžko je také třeba dbát na pravidelné přemisťování, aby se u nich nevytvářely proleženiny.

Dobrý základ pro prevenci pergamenové kůže vytvářejí i ti, kteří se vyváženě stravují, pijí málo alkoholu a nekouří. Kvůli pokožce byste se také měli vyvarovat rozsáhlého opalování nebo časté návštěvy solária. Denní nebo opalovací krémy s ochranným slunečním faktorem (SPF) minimálně 30 chrání kožní tkáň před škodlivým UV zářením.

Co je to pergamenová kůže

Termín „pergamenová kůže“ je odvozen od „pergamenu“ – vysušené, naolejované zvířecí kůže, která je ve starověku považována za předchůdce papíru. Jeho zvrásněný průhledný povrch připomíná vzhled pergamenové kůže, která je nejčastější u starších lidí.

Jak se stárnoucí pleť liší od pergamenové?

S přibývajícím věkem se pokožka každého z nás stává tenčí a sušší. Stále více ztrácí vlhkost, je méně elastická a odolná – vzniká tzv. senilní pokožka. To se dříve nebo později objeví u každého v důsledku přirozeného procesu stárnutí. V pokročilém věku se však stárnoucí kůže může vyvinout v pergamenovou kůži. Je výrazně tenčí (téměř „průhledná“) a citlivější, často se trhá a je zranitelnější než normální stárnoucí pokožka.

Jak vypadá pergamenová kůže?

Pergamenová kůže se zdá průhledná – podobně jako pergamen. Postižení jej často poznají tak, že při zmáčknutí kůže (např. na povrchu ruky) zůstane kožní řasa. To obvykle zmizí po několika sekundách. U zdravé pokožky k tomu dochází okamžitě, pokud postižený nevypil příliš málo vody.

Pergamenová kůže je také velmi citlivá na vnější vlivy. I malé škrábance, hrbolky, modřiny nebo tření mohou poranit kůži a vést k poraněním, které se hojí jen pomalu a mohou se infikovat choroboplodnými zárodky.

Další typické znaky pergamenové kůže jsou:

 • Kůže je extrémně suchá, často šupinatá.
 • Objevují se namodralé až šedé zbarvení kůže.
 • Povrch kůže je mírně lesklý.
 • Kůže je křehká.
 • Modřiny se tvoří i při minimálním dopadu.

Pergamenová kůže se může v podstatě vyvinout na jakékoli části těla. Často se však objevuje v oblastech, kde je kůže napnutá a nevycpaná přes kosti, jako je hřbet ruky, loket, předloktí, holeně nebo chodidla. Postiženým je obzvláště nepříjemná tenká, popraskaná kůže ve viditelných oblastech, jako je obličej a ruce.

Jak se vyvíjí pergamenová kůže?

Pergamenová kůže má různé příčiny. Pergamenovou kůží jsou postiženi nejen starší lidé, ale i mladší lidé. Kromě přirozeného procesu stárnutí pokožky podporují vznik pergamenové kůže také léky a některá onemocnění.

Přirozené stárnutí pokožky

Nejčastější příčinou pergamenové kůže je přirozený proces stárnutí. Čím je člověk starší, tím pomaleji se obnovují jeho buňky. Rány se hojí pomaleji a důležité složky kůže, jako je kolagen a elastin, se tvoří méně. Kůže ztrácí elasticitu a odolnost, vznikají vrásky a záhyby.

Léky

Pergamenová kůže se vyskytuje i u (mladších) pacientů, kteří léta užívají určité léky. Příklady:

 • Kortizon (glukokortikoidy), např. na astma, revmatismus nebo neurodermatitidu (jako tablety, infuze nebo jako pleťové krémy)
 • Inzulin pro diabetes mellitus
 • Cytostatické léky (chemoterapie), zejména u rakoviny
 • Antikoagulancia, např. při srdečních arytmiích nebo zvýšeném riziku mrtvice

Nemoci

Pergamenová kůže se vyskytuje i u lidí s určitými nemocemi.

Tyto nemoci zahrnují:

 • Onemocnění jater (např. cirhóza jater).
 • Diabetes mellitus (cukrovka)
 • Revmatoidní artritida
 • V důsledku infekce lymskou boreliózou (acrodermatitis chronica atrophicans Herxheimer; kožní onemocnění v pozdních stádiích boreliózy)
 • Systémová sklerodermie (autoimunitní onemocnění, při kterém ztvrdne pojivová tkáň kůže)
 • Cushingův syndrom (nadměrná koncentrace kortizolu nebo kortizonu v krvi)
 • Vzácná dědičná onemocnění, při kterých orgány a tkáně předčasně stárnou (např. Hutchinson-Gilfordův syndrom nebo progerie)
 • Zúžení krevních cév na nohou a pažích (např. pAVK nebo periferní arteriální okluzivní onemocnění, chronická žilní nedostatečnost)
 • Podvýživa (např. poruchy příjmu potravy, jako je mentální anorexie)
 • Poškození nervů vedoucí k nedostatečnému zásobování pokožky kyslíkem a živinami

Pergamenová kůže způsobená dočasnou léčbou nebo základními chorobami se obvykle regeneruje, jakmile byla základní onemocnění úspěšně léčena nebo byly vysazeny spouštěcí léky. Pokud však léčba nebo onemocnění přetrvává mnoho let, bývá ztenčení kůže často nevratné (nevratné).

Mezi další příčiny pergamenové kůže patří:

 • UV záření (např. v důsledku nadměrného opalování nebo časté návštěvy solária)
 • Radiační terapie (např. při léčbě rakoviny; kůže může být červená, oteklá, suchá a citlivá v oblastech těla, které byly ozářeny)
 • Nedostatek tekutin kvůli nedostatečnému pití
 • Nedostatek vitamínů a minerálů (např. jód, zinek, měď, biotin)

Čím závažnější je poškození buněk, tím zřetelnější budou příznaky. Aby se zabránilo vzniku pergamenové kůže, je proto také důležité se co nejvíce vyhýbat vyvolávajícím příčinám.