Mučenka na neklid?

Jaký účinek má mučenka?

Už domorodí Američané používali mučenku tělovou (Passiflora incarnata) jako sedativum. Používali ho také k léčbě vředů, ran, bolestí uší a jaterních potíží.

I dnes je léčivá síla rostliny stále ceněna v různých oblastech: mučenka prý působí proti napětí a úzkosti, mírně uklidňuje, podporuje spánek, mírně spazmolyzuje a snižuje krevní tlak.

Studie z posledních let ukázaly, že mučenka zasahuje do metabolismu neurotransmiteru GABA. Odborníci se domnívají, že nízké hladiny GABA jsou spojeny s příznaky, jako je nervová neklid, úzkost, deprese a nespavost.

Uznané lékařské použití

Léčivé použití mučenky je uznáváno pro určité oblasti použití:

Odborná komise Evropské lékové agentury – HMPC (Herbal Medicinal Product Committee) zařadila mučenku mezi rostlinný léčivý přípravek, který lze tradičně používat ke zlepšení stavu nervového stresu (např. nervozita, neklid, rozrušení) a k podpoře spát.

Hodnocení HMPC je založeno na mnohaletém bezpečném používání léčivé rostliny při nervovém stresu a problémech se spánkem. Na základě klinických údajů je schváleno i jeho použití při nervovém neklidu.

Napětí, neklid, vzrušivost

Další mezinárodní odborná komise, ESCOP (European Scientific Cooperative on Phytotherapy), uznala léčebné využití mučenky pro napětí, neklid a rozrušenost při poruchách spánku.

Další použití mučenky

Mnoho lidí také používá mučenku na stížnosti jako např

 • úzkost, úzkostné poruchy
 • bolest
 • Srdeční arytmie
 • příznaky menopauzy
 • ADHD
 • Popáleniny a hemoroidy (externí použití)

Některé oblasti použití jsou nebo byly zkoumány ve studiích, v některých případech s pozitivními výsledky – např. s ohledem na úzkost zmírňující účinek mučenky (např. strach z návštěvy zubaře a zubních zákroků, úzkost ze zkoušek).

Mučenka prý také pomáhá předcházet přibírání na váze. Tento efekt je však přinejlepším nepřímý: stresovaní lidé mají často kolísající hladinu cukru v krvi, což vede ke zvýšené chuti k jídlu. Mnozí v důsledku toho přibírají na váze.

Nesnažte se léčit vážná onemocnění, jako jsou deprese nebo úzkostné poruchy, sami pomocí léčivých rostlin, jako je mučenka! Vždy nejprve vyhledejte odbornou pomoc a vhodnou terapii proberte s odborníkem.

Ingredience z mučenky

Hlavní složkou mučenky jsou flavonoidy (včetně tzv. C-glykosidů apigeninu a luteolinu). Stále není jasné, které složky jsou přesně zodpovědné za různé terapeutické účinky.

Jaké vedlejší účinky může mučenka způsobit?

Užívání mučenkových přípravků v doporučeném dávkování je obecně považováno za bezpečné. Někdy po požití začnete být ospalý nebo se vám bude točit hlava. To je třeba mít na paměti, pokud neberete mučenku jako prostředek ke spánku.

Alergické reakce byly popsány vzácně.

Další informace o vedlejších účincích přípravků s obsahem mučenky připravených k použití naleznete v příbalové informaci nebo se zeptejte svého lékárníka.

Jak se mučenka používá?

Léčebně se využívají nadzemní části mučenky, tedy mučenky (Passiflora herba). Lze z něj získat suché extrakty (např. na tablety, kapsle) a tekuté extrakty (na kapky). Bylinku mučenku lze použít i k přípravě čaje.

Hotové přípravky s mučenkou

V lékárnách se prodávají hotové přípravky obsahující mučenku a často i další léčivé rostliny jako kozlík lékařský, chmel nebo meduňku. Rostlinné léky (fytofarmaka) mají kontrolovaný obsah účinných látek a jsou oficiálně schváleny jako léčiva.

Mučenka jako čaj

K čaji z mučenky si můžete v lékárně koupit nadrobno nakrájenou bylinku. Jak připravit čaj pro dospělé:

 • Asi dva gramy (150 čajovou lžičku) mučenky zalijte 1 mililitry vroucí vody.
 • Nálev nechte pět až deset minut vyluhovat a poté sceďte.

Šálek teplého čaje můžete vypít dvakrát až čtyřikrát denně. Průměrná denní dávka je čtyři až osm gramů mučenky.

Pokud chcete těžit z účinku léčivé rostliny na podporu spánku, měli byste poslední šálek vypít půl hodiny před spaním.

Mučenku lze k přípravě čaje kombinovat i s jinými léčivými rostlinami (např. meduňkou). Praktické jsou i hotové léčivé čaje ve filtračních sáčcích.

Co byste měli mít na paměti při používání mučenky

Při používání přípravků obsahujících mučenku je třeba mít na paměti několik věcí:

 • Těhotné a kojící ženy by neměly užívat přípravky obsahující mučenku.
 • Použití u dětí do 12 let se obecně nedoporučuje.
 • Pokud po jeho užití pocítíte ospalost nebo závratě, neměli byste řídit ani obsluhovat stroje (to platí také zejména pro kombinované přípravky s kozlíkem lékařským, chmelem apod.).
 • Není známo, zda mučenka interaguje s jinými léky. Preventivně informujte svého lékaře nebo lékárníka o všech lécích, které užíváte.
 • Nástup účinku mučenky závisí mimo jiné na formě, v jaké léčivou rostlinu užijete. V některých případech může nějakou dobu trvat, než se plně projeví účinek.

Jak získat mučenku a její produkty

Přípravky z mučenky, jako jsou čajové přípravky, kapsle, tablety a kapky, seženete v lékárnách a drogeriích. Jak přípravky správně užívat a dávkovat se dozvíte z příslušného příbalového letáku a u svého lékaře nebo lékárníka.

Co je to mučenka?

Existuje několik stovek různých druhů mučenky. Většina z nich pochází z tropických a subtropických deštných pralesů Střední, Severní a Jižní Ameriky, ale některé druhy se vyskytují také v Austrálii, na Novém Zélandu a v Asii.

Pro své neobvyklé květy byly v 18. a 19. století oblíbeným sběratelským artiklem botaniků. I dnes jsou mučenky ceněny jako okrasné rostliny, například mučenka modrá (Passiflora caerulea).

Z mnoha paždí listů vyrážejí vývrtkovitě zkroucené úponky a květní stonky dlouhé až osm centimetrů, z nichž každý nese květ až devět centimetrů velký. Jejich nápadná struktura byla považována za symbol umučení Krista, které dalo rostlině jméno. V souladu s tím například korunovitý, bělavě modrý kalich symbolizuje Ježíšovu trnovou korunu a barvu nevinnosti, zatímco nitkovité lístky představují Kristovo roztrhané šaty.

Tři stigmata vaječníku jsou vidět jako hřeby, pět tyčinek jako pět ran a prašníky jako úderné nástroje, kterými byl Ježíš přibit na kříž.