Cvičení se syndromem patelární špičky, která pomáhají

Syndrom takzvané patelární šlachy je typickým příznakem přetížení dolního kolene, k němuž většinou dochází u sportovců. Termín jumperové koleno se také používá synonymně. Aby bylo slovo srozumitelnější - patella je latinský technický termín pro čéška, patelární špička je spodní konec patelly. Syndrom je přítomnost různých známek nebo příznaků určitého klinického obrazu.

4 jednoduchá cvičení k napodobení

1. „mobilizační cvičení“ 2. „strečink cvičení “3.„ posilovací cvičení “4.„ koordinační cvičení

Co je syndrom patelární špičky?

V přední části stehno máme silný čtyřhlavý sval (M. Čtyřhlavý sval femoris), která vede přes širokou šlachu čéška a začíná u horní holenní kosti. Tento sval je primárně zodpovědný za prodloužení kolena. Patella, čéška, je takzvaná sesamoidní kost vložená do šlachy M. čtyřhlavý sval femoris.

Jeho funkcí je prodloužit rameno páky stehno sval, aby mohl generovat větší pohyb s menší silou. Jinými slovy, čéška podporuje a usnadňuje přenos síly z stehno nižší noha. Během pohybu, zejména při sportu, jako je běh a skákání, ale také kdy nadváhanapříklad koleno je chronicky vystaveno extrémnímu namáhání.

Příliš mnoho z této zátěže a svaly přetížené, ztvrdlé, zkrácené a bolestivě tažené na jejich šlachovité základně. Stížnosti se často vyskytují také za kolenem. Příčiny jsou podobné těm z syndrom patelární špičky.

Fyzioterapeutická intervence

Přetížení vyžaduje ochranu - ale ne úplnou imobilizaci. Fyziologické pohyby jsou nezbytné pro uzdravení i pro posílení cvičení, která začínají ve správný čas. Následuje příklad mobilizace, strečink, posilování, koordinace a relaxace, což jsou hlavní oblasti intervence pro terapii.

Pohyb je nesmírně důležitý pro hojení jakékoli struktury v těle, aby se udržovala a podporovala jeho fyziologická funkce a také metabolismus v postižené oblasti. V akutním stadiu je mobilizace zpočátku prováděna pasivně, tj. Terapeutem. Později se pacient sám aktivuje.

Pasivní Pro pasivní mobilizaci leží pacient v uvolněné poloze na zádech kolenní kloub je mírně podložená a minimálně ohnutá, aby bylo dosaženo co největšího možného výsledku relaxace struktur. V této poloze lze patellu snadno pohybovat. Aktivní „Brusná pata“ je vhodná pro začátek aktivních cviků.

Pacient zůstává v poloze na zádech, přitahuje prsty nohou k sobě a pomalu se ohýbá a táhne koleno, přičemž pata zůstává na podpěře. O krok dále, noha se zvedne a střídavě s druhou nohou se koleno nakloní a natáhne z polohy na zádech. Dále noha a tak lze celým sdruženým svalovým řetězcem procházet v takzvaných vzorcích PNF, které zohledňují a začleňují fyziologické trojrozměrné pohyby.

Další mobilizační cvičení najdete v článku Fyzioterapeutická mobilizační cvičení. Strečink cvičení mohou být zpočátku velmi bolestivá, protože příčinou klinického obrazu je obvykle nadměrná trakce v kostní základně. Přesto je důležité sval natáhnout a vrátit jej do původního fyziologického stavu.

Začněte jemným protahováním, nízkou intenzitou a zvyšováním v pozdějších fázích. Nikdy se nenatahujte a necvičte bolest - bolest je varovným signálem a neměla by být ignorována. Aby se napnul přední stehenní sval, ve vzpřímené poloze se pata nohy, která se má natáhnout, posune směrem k hýždě.

Ruka na stejné straně uchopí spodní noha těsně nad kotník kloubu a může zvýšit natažení dalším lehkým tlakem ve směru hýždí. Pro další zvýšení intenzity jsou břicho a hýždě napnuté a pánev nohy, která má být natažena, je tlačena mírně dopředu. Aby nedošlo ke ztrátě přilnavosti, když stojíte na jedné noze, může se volná ruka držet opěradla židle.

Pro pokročilé studenty vyvážit lze trénovat současně. Stejné cvičení lze provést v poloze na břiše. Úseky jsou drženy po dobu 30 sekund, aby se dosáhlo účinku ve svalu.

Struktury, které se mají protáhnout, se před cvičením zahřejí, aby se zabránilo dalšímu poškození. Více protahovací cvičení na stehno najdete v článku Protahovací cviky. Posilovací cvičení po a syndrom patelární špičky je důležité na jedné straně kompenzovat svalová nerovnováha (možná příčina), zabránit opakování a posílit sval v jeho fyziologické funkci. The krev zvyšuje se cirkulace a tím se podporuje regenerace.

Je důležité dávkovat trénink bez bolest správně a dodržovat doby regenerace. Takzvaný excentrický výcvik se osvědčila při léčbě syndromu patelární šlachy - tj. sval je posilován pomalým ustupováním napětí, tj. prodloužením proti odporu a zpomalením pohybu.

Jednoduchý příklad k pochopení: pokud zvednete těžký předmět, biceps dál horní část paže smlouvy a smlouvy. Chcete-li objekt znovu položit, musí biceps znovu pomalu klesat a kontrolovaně se táhnout proti hmotnosti. Jak se to trénuje na přední straně stehna?

A theraband je požadováno. Lehněte si na záda theraband se otáčí kolem chodidla vaší nohy, přičemž každá ruka drží jeden konec. Obě strany jsou pod napětím.

Nyní se noha pomalu natahuje proti napětí pásu. Tento pohyb nejprve trénuje soustřednost, tj. Kontrakci M. čtyřhlavý sval femoris. Nyní je noha pomalu znovu ohnutá, sval se pomalu prodlužuje proti stávajícímu napětí.

Další cvičení se provádí ve stoje před schodem. Noha, která má být trénována, je umístěna na schod a pomalu se tlačí nahoru a pak znovu klesá dolů. Zejména výstřední část musí být prováděna pomalu a kontrolovaně.

Další cvičení jsou noha tisk nebo kolena. Další posilovací cviky najdete v článcích

  • Fyzioterapeutické cvičení koleno
  • Cvičení pro poškození chrupavky
  • Cvičení koleno bolest.

Aby bylo možné trénovat koordinace v noze je nejlepší použít zakolísavé polštáře, měkké podložky, vyvažovací cviky, měkké podlahové rohože, trampolíny,… Nejjednodušší způsob domácího cvičení je svinutá pohovka.

Postavte se s nohou, kterou chcete trénovat, druhou nohu držíte ve vzduchu šikmo. Nejprve se pokusíte najít svůj vyvážit volná ruka. Zde musí všechny svaly svalových řetězců spolupracovat a být koordinovány tak, aby držely tělo.

Počínaje touto výchozí pozicí lze nyní provádět různá cvičení: Pomalu si klekněte na kolena a znovu se narovnejte, aniž byste ztratili vyvážit. Postavte se na jednu nohu a současně proveďte další pohyb, například házení a chytání míče. Mezi další cviky patří parkour na různých površích nebo zavření očí na kolébkovém polštáři v poloze s jednou nohou.

Tato cvičení nejen trénují koordinace a inter-svalová interakce, ale zároveň posiluje svaly. Další koordinační cvičení si můžete přečíst v článku Cvičení koordinace a rovnováhy. Masáže jsou důležitou oblastí při regeneraci syndromu patelární šlachy.

Sval se uvolňuje různými technikami, struktury se uvolňují, takže nakonec bolestivé tažení šlachy ustoupí. Techniky z klasiky masáž, funkční masáže, přímé tření na šlachu a později, při návratu na trénink, přípravné sportovní masáže pro zvýšení krev oběh. V klasickém masáž, jednotlivé hlavy předního stehenního svalu se jemně uvolní hladením a hnětením - příčně i podélně.

Ve funkčním masáž„Masážní úchyty jsou kombinovány s mobilizačními pohyby a jemným protahováním: Z polohy vleže visí noha, která má být ošetřena, volně z gauče. Terapeut uchopí spodní noha jednou rukou pasivně pohybovat nohou. Druhá ruka provádí podélné hnětení na horním konci stehenního svalu, drží tlak na konci a nyní současně provádí pasivní prodloužení svalu pohybem kolenní kloub ve směru flexe.

Napětí se znovu uvolní, podélné hnětení se provede opět mírně odsazené dolů a noha se vrátí zpět do napínací polohy. Tímto způsobem je celý sval propracován z blízka do dálky. Pro příčné tření na samotné šlachy terapeut používá svůj palec nebo index prst a prostředním prstem to otočíte a táhnete kůži přes šlachu v malých proužcích rovnoměrným tlakem. Jedná se o intenzivní metodu, kterou by měli provádět vyškolení terapeuti a ve správné fázi.

Podráždění spouští novou zánětlivou reakci, která stimuluje tělo k uzdravení. K uvolnění adhezí ve tkáni jsou dále vhodné fasciální techniky, hluboké tahy palcem podél svalových řetězců. Jogging a jízda na kole jsou typické sporty, které mohou vyvolat syndrom patelární šlachy.

Pokud najednou proběhne příliš mnoho tréninku, začne se sportem nový začátek, tělo a jeho struktury nejsou zvyklé na namáhání nebo jsou pohyby prováděny nesprávně a nejsou pozorovány přestávky v tréninku, může rychle dojít k přetížení. Když joggingse syndrom patelární špičky se projevuje v závislosti na závažnosti problému. Na začátku až po naložení, později již na začátku běh a po dlouhém přetížení již při chůzi, sedění, vstávání ,.

Při jízdě na kole jsou nebezpečné zejména horské jízdy, namáhavé stoupání nebo vysoká kadence. Při jízdě na kole i jogging, extrémně vysoký tah na šlacha čéšky je vytvořen, protože kvadricepsy jsou silně namáhány. Rozhodující rozdíl při běhání je na jedné straně vysoký šok absorbující síla je generována při nabíjení a že tato síla je excentricky absorbována M. quadrices femoris.

To znamená, že sval se současně prodlužuje, jak se zvyšuje napětí. Mnoho sportovců netrénuje stehenní svaly výstřední pracovní metodou. Cvičení k tomu najdete v článku Výstřední silový trénink.

M. quadriceps femoris proto musí být silnější a pružnější, aby se zabránilo syndromu patelární špičky. Pružnosti lze dosáhnout velmi dobře pomocí fasciální trénink a protahování. Trvání syndromu patelární šlachy je velmi individuální.

Zde hraje roli mnoho faktorů - například fyzická konstituce a fitness, existence úrazu, přesná příčina. Čím dříve je zásah proveden, tím větší je šance na uzdravení. Pokud budete pokračovat v tréninku s bolestí, riskujete chronické přetížení kolena - v tomto případě může hojení trvat měsíce.

Je nezbytné rozpoznat příčinu a přesně s ní zacházet a vyhnout se spouštěcímu přetížení. Přetížení při běhání nebo jízdě na kole by nemělo přesáhnout 3 měsíce s přestávkou od sportu a správnými posilovacími cviky. V opačném případě budete muset znovu navštívit svého ortopeda a v případě potřeby užívat léky.

Další opatření pro léčbu syndromu patelární špičky jsou ultrazvuk a elektroterapie nebo vybavení, jako jsou obvazy a pásky, které budou podrobněji popsány níže. Lepení: V závislosti na použitém systému mohou různé pásky uvolnit koleno, uvolnit sval nebo podporovat jeho funkci. Pásky se aplikují při předběžném roztahování konstrukcí.

V případě syndromu patelární špičky se šlacha a sval prodlužují ohnutím kolena. Z této polohy lze podkolenku podepřít, a tím uvolnit postiženou šlachu přilepením Y-popruhu pod koleno a přiložením obou nohou pásky pod napětím vpravo a vlevo od podkolenky. Pro další podporu je I-uzda připevněna podélně nad koleno.

Více možností pásky najdete v článku Kinesiotape. Chirurgie pro syndrom patelární špičky je vzácný - po chronické, velmi dlouhé existenci a selhání konvenčních terapií. Doposud neexistují žádné důkazy o tom, že chirurgický zákrok je úspěšnější než konvenční léčba. Příkladem chirurgického zákroku je boční řez do šlachy, aby se uvolnilo napětí. Chirurgie je zásah do těla a vždy s sebou nese riziko komplikací, proto by měla být považována pouze za poslední možnost.