Rašelinová koupel | Tepelná terapie jako fyzioterapie

Rašelinová koupel

Rašelinové koupele jsou nabízeny v mnoha lázních a termálních lázních, ale existují i ​​podobné výrobky pro použití ve vaně doma. Rašelinová koupel má staletou tradici, i když její léčivý účinek je u lékařských odborníků kontroverzní. Skutečná rašelinová koupel se obvykle skládá z čerstvé rašeliny a termální vody, protože se předpokládá, že má nejlepší účinek.

Vřesoviště může dosáhnout teploty až 40 °, ale tyto teploty jsou ve vodní lázni již nepříjemně horké. Vzhledem k vysoké emisi tepla do těla, plavidla dilatují, stimuluje se krevní oběh, svaly se uvolňují a bolest ve svalech a klouby lze ulevit. Bahenní koupel obvykle trvá 20–40 minut a lze ji dobře kombinovat s dalšími procedurami, například s a masáž, pro zvýšení relaxačního účinku. Říká se, že rašelinové koupele mají protizánětlivý účinek, který pomáhá zmírňovat revmatická onemocnění a artróza.

Fango ve fyzioterapii

Fango se pravidelně používá ve fyzioterapii. Fangové balíčky byly původně balíčky minerálního bahna vulkanického původu, které zrají několik týdnů nebo měsíců. Z hygienických a ekonomických důvodů se to dnes obvykle nepoužívá a používají se obaly z bahna nebo bahna.

Další variantou jsou recyklovatelné polštáře vyrobené z petroleje, které se používají v mnoha fyzioterapeutických postupech. Skladují také teplo po velmi dlouhou dobu, ale snadno se čistí a jsou mnohem časově úspornější a hygieničtější než balení fango, které se nalévá z pece fango. Fango může lékař předepsat například spolu s masážemi, v takovém případě je pacient povinen zaplatit pouze osobní příspěvek.

Balíčky fango lze samozřejmě také rezervovat jako samoplatící. Fangový balíček obvykle vydrží 20-30 minut, uvolňuje svaly, stimuluje oběh a oběh a může zesílit účinek následujících masáž.

Co je balíček fango

U tradičního balení fango se minerální bahno, které může pocházet například z Itálie nebo z určitých zdrojů bahna v Německu, zahřívá, dokud není tekuté, a může se nalít do formy. V mírně vytvrzené formě se poté odlévaný balíček umístí na příslušnou oblast aplikace a pacient se teple zabalí, aby se zabránilo úniku tepla. V jiné variantě může být teplá fango hmota aplikována přímo silně na pokožku.

Mnoho fyzioterapeutických postupů dnes používá opakovaně použitelné fangové polštáře s petrolejovou náplní, aby ušetřily náklady a mohly lépe čistit balení. Cena balíčku fango závisí na typu balíčku, obvykle je to 8-12 € za 20 minut. Lze je rezervovat jako samoplatce, nebo, pokud lékař vydá recept, mohou být do značné míry kryty zdraví pojištění.

Samoplácení je 10% z ceny ošetření, tj. Asi jedno euro za ošetření.

  • Nemoci svalů, vazů a kloubů
  • Problémy s meziobratlovou ploténkou
  • Revmatická onemocnění
  • Zranění
  • Artróza
  • Sval napětí Bahenní zábal může mít také uklidňující účinek žaludek bolesti, infekce močových cest nebo poruchy trávení. V kosmetické oblasti lze minerální bahno použít, například při léčbě akné. Teplo asi 50 ° C, které se uvolňuje po delší dobu, má účinek podporující krevní oběh, uvolňující svaly a stimulující metabolismus.