Zlomenina pánve: původ, komplikace, léčba

Zlomenina pánve: popis

Pánev je spojením mezi páteří a nohama a také podporuje vnitřnosti. Skládá se z několika jednotlivých kostí, které jsou navzájem pevně spojeny a tvoří pánevní prstenec. V zásadě může dojít ke zlomenině pánve v různých částech pánve.

Zlomenina pánve: klasifikace

U zlomenin pánve se rozlišuje poranění pánevního kruhu a acetabula. Asociace pro osteosyntézu (AO) rozděluje různá poranění pánevního kruhu podle stability pánevního kruhu. Hrubě se rozlišuje mezi stabilní a nestabilní zlomeninou pánevního kruhu.

Stabilní zlomenina pánevního kruhu

Nestabilní zlomenina pánevního kruhu

Nestabilní zlomenina pánevního kruhu je úplná zlomenina zahrnující přední a zadní pánevní kruh. Lékaři to označují jako typ B, když je pánev vertikálně stabilní, ale rotačně nestabilní. Týká se to například zlomeniny symfýzy – „zranění otevřené knihy“: stydká symfýza je v tomto případě roztržena a obě poloviny symfýzy jsou otevřeny jako kniha.

Dále se zlomenina pánve nazývá typ C, pokud se jedná o zcela nestabilní zlomeninu pánve. Pánev se trhá vlivem vertikálních gravitačních sil a je vertikálně i rotačně nestabilní.

Zlomenina acetabula

Zlomenina acetabula se často vyskytuje v kombinaci s dislokací kyčle („vykloubená kyčle“). V některých případech (15 procent) je poraněn i periferní nerv nohy, sedací nerv (nervus ischiadicus).

Mnohočetná trauma

Zlomenina pánve je vážné zranění. V 60 procentech případů mají pacienti i poranění jiných částí těla (tedy jsou polytraumatizovaní). V kombinaci se zlomeninou pánve se mohou objevit zejména následující zranění:

 • Zlomeniny periferního skeletu (u 69 procent pacientů se zlomeninou pánve).
 • Traumatické poranění mozku (u 40 procent)
 • Poranění hrudníku (u 36 procent)
 • Poranění břišních orgánů (u 25 procent)
 • Poranění míchy (u 15 procent)
 • Urigenitální poranění, což jsou poranění močových a pohlavních cest (v 5 procentech)

Zlomenina pánve: příznaky

Kromě toho se na závislých částech těla, jako jsou varlata, stydké pysky a perineum, mohou objevit pohmožděniny nebo modřiny. V některých případech může zlomenina pánve způsobit, že nohy mají různé délky.

Nestabilní zlomeniny pánve často vznikají jako součást mnohočetných poranění (polytrauma). Například krvavá moč může ukazovat na poranění močového měchýře, které je častější ve spojení se zlomeninami pánve.

Pacienti mají často pánevní kosti od sebe snadno vykloubené. V extrémních případech se pánev otevírá jako kniha („otevřená kniha“). Chůze již není pro člověka s takovým zraněním možná.

Zlomenina pánve: příčiny a rizikové faktory

Zlomenina pánve se obvykle vyskytuje v důsledku pádu nebo nehody. Příčinou je značná přímá či nepřímá síla působící na pánev, např. pád z velké výšky nebo nehoda motocyklu či auta.

Nejčastější zlomeninou pánve je zlomenina vsedě nebo zlomenina stydké kosti a je obvykle neškodná. Může se objevit i při jednoduchých pádech (jako je uklouznutí na černém ledu).

Nestabilní zlomeniny jsou často důsledkem nehod a pádů z velkých výšek. Ve většině případů jsou poraněny i další kosti a orgány (polytrauma). Zvláště nebezpečné je poranění močového měchýře.

Zlomenina pánve u starších lidí

Starší lidé nad 70 let jsou zvláště náchylní ke zlomenině pánve, protože často trpí osteoporózou: V tomto případě dochází k odvápnění kosti, snížení počtu kostních váčků a ztenčení kostní kůry. I malá síla pak může mít za následek zlomeninu. Pacienti mají často další zlomeniny kostí, jako je zlomenina krčku stehenní kosti. To se týká zejména žen.

Zlomenina pánve: vyšetření a diagnostika

 • Jak k nehodě došlo?
 • Došlo k přímému nebo nepřímému traumatu?
 • Kde se nachází případná zlomenina?
 • Jak popisujete bolest?
 • Vyskytla se v minulosti nějaká zranění nebo předchozí škody?
 • Byly nějaké předchozí stížnosti?

Vyšetření

Dále lékař pečlivě vyšetří jednotlivce, zda nemá vnější zranění a prohmatá pánev kvůli nepravidelnostem. Pomocí naměřeného tlaku na pánevní vědro zkontroluje, zda není pánev nestabilní. Prohmatá stydkou symfýzu a provede rektální vyšetření (vyšetření přes řitní otvor) prstem k vyloučení krvácení.

Lékař také kontroluje motorické funkce a citlivost nohou, aby zjistil, zda nedošlo k poškození nervů. Kontroluje také průtok krve do nohou a chodidel například nahmatáním tepu na chodidle.

Zobrazovací postupy

Při podezření na zlomeninu zadního pánevního kruhu se při rentgenovém vyšetření pořizují další šikmé snímky. To umožňuje lepší posouzení pánevní vstupní roviny i křížové kosti a sakroiliakálních kloubů (spojení mezi křížovou kostí a kyčelní kostí). Dislokované nebo posunuté části zlomeniny tak mohou být přesněji lokalizovány.

Pokud je podezření na zlomeninu zadní pánve, zlomeninu acetabula nebo zlomeninu křížové kosti, může počítačová tomografie (CT) objasnit. Přesné zobrazení také umožňuje lékaři přesněji posoudit závažnost poranění – stejně jako přilehlé měkké tkáně. Například CT umožňuje lékaři vidět, jak daleko se modřina rozšířila.

Magnetická rezonance (MRI) se používá k hodnocení zlomeniny u dětí a starších pacientů. Na rozdíl od CT nezahrnuje radiační zátěž.

Při podezření na osteoporózu jako příčinu zlomeniny pánve se provádí kostní denzitometrie.

Speciální vyšetření

V souvislosti se zlomeninou pánve často dochází k poranění močových cest jako močovodu, močového měchýře a močové trubice. Vylučovací urografie (forma urografie) se proto používá k vyšetření ledvin a drenážních močových cest. Za tímto účelem je pacientovi vstříknuta žilou kontrastní látka, která je vylučována ledvinami a lze ji zobrazit na rentgenovém snímku.

Uretrografie je rentgenové zobrazení močové trubice. Může být použit k diagnostice slz močové trubice. K tomu lékař vstříkne kontrastní látku přímo do močové trubice a poté ji rentgenuje.

Zlomenina pánve: léčba

Zlomenina pánve má vysoké riziko trombózy. Léčba zlomeniny pánve se liší podle závažnosti poranění (důležitý je stav zadního pánevního kruhu) a stavu pacienta.

Stabilní poranění pánve typu A s intaktním pánevním prstencem lze léčit konzervativními metodami. Pacient musí být nejprve několik dní v klidu na lůžku s pánevním postrojem. Poté může začít pomalu cvičit s fyzioterapeutem – s adekvátním podáváním léků proti bolesti.

Pánev se nouzově stabilizuje – buď předním „externím fixátorem“ (přídržný systém pro znehybnění zlomenin, který se připevňuje ke kosti zvenčí přes kůži) nebo pánevní svorkou. Při poranění sleziny nebo jater se nouzově otevře břišní dutina. Chirurg odstraní rozsáhlou modřinu a zastaví krvácení pomocí břišních roušek. Pokud dojde ke zlomenině stydké kosti, stydká kost se znovu stabilizuje dlahami.

U zlomenin kloubů (jako je zlomenina acetabula) je vždy nutná operace, aby se předešlo předčasnému opotřebení kloubu. Operace acetabula by měla být vždy prováděna ve specializovaných centrech, protože jde o velmi náročný výkon. Zlomeniny se fixují šrouby a dlahami nebo zevním stabilizátorem, jako je „externí fixátor“.

Zlomenina pánve: komplikace

Při zlomenině pánve může nastat řada komplikací:

 • Poranění močového měchýře a močové trubice, pochvy a konečníku
 • Poškození nervů (jako je obturátorový nerv)
 • u mužů se zlomeninou stydké kosti: impotence
 • ruptura bránice jako doprovodné poranění
 • žilní trombóza (okluze žil v důsledku tvorby krevních sraženin)

U zlomeniny acetabula jsou možné následující komplikace:

 • posttraumatická artróza (v závislosti na rozsahu destrukce chrupavky a kloubu)
 • heterotopická osifikace (přeměna měkké tkáně na kostní tkáň): Pro prevenci lze ozařovat operační oblast (dvě hodiny před operací a až 48 hodin po ní) a podat protizánětlivé léky proti bolesti typu NSAID.
 • Nekróza hlavice femuru (odumření hlavice stehenní kosti), pokud bylo trauma velmi intenzivní a hlavice stehenní kosti nebyla delší dobu zásobována krví

Zlomenina pánve: průběh onemocnění a prognóza

Nestabilní zlomenina pánve se také obvykle dobře hojí vhodnou terapií. Komplikace jako poruchy hojení ran, krvácení, sekundární krvácení a infekce jsou vzácné. V některých případech mohou být v důsledku zlomeniny pánve poškozeny nervy zásobující močový měchýř a střevo. Pacient pak nemusí být schopen udržet stolici nebo moč (fekální a močová inkontinence). Stejně tak může být narušena sexuální funkce u mužů.

Terapeutický výsledek u nestabilní zlomeniny pánve závisí do značné míry na dalších poraněních. Ve většině případů jsou však poté opět možné každodenní pohyby a běžná fyzická námaha.