Panvový sklon | Cvičení proti dutému hřbetu

Panvový náklon

Existuje spousta cviků, které pomáhají proti dutému hřbetu. Nejprve je však důležité trénovat pacientovo vnímání, které může cítit, v jaké poloze je jeho tělo. Jak se cítí dutá záda, jako hrb?

Za tímto účelem by měla být poloha ovládána v zrcadle a měly by být zaujaty různé krajní polohy. Nejlepší způsob, jak to udělat, je nahmatat pánevní kosti a položte prsty na vyčnívající kostnaté výčnělky. Nyní si představte, že pánev je miska, která se nalije dopředu.

Projekt pánevní kosti nyní směřují dopředu a dolů, bederní páteř se narovnává, dutá záda je stále silnější. Protiblokovací pohyb, naklonění pánve dozadu, způsobí ohnutí dolní části zad, zaoblení. Tento pohyb by měl být dobře procvičený a snadno sledovatelný.

Tyto pohyby lze cvičit v různých počátečních pozicích. Například ručník lze držet dolní částí zad na podlaze vleže a fyzioterapeut se jej snaží odtáhnout. Cvičení lze provádět také vsedě na židli nebo na stoličce.

Jakmile pacient získá dobrý pocit pro své tělo, měl by se vyvarovat zvýšené prohlubně zad a více se soustředit na protisměrný pohyb. S dutou zadní částí je zvýšená svalová aktivita v dolní části zad, zatímco břišní svaly ztratit sílu. Je důležité tyto svaly znovu aktivovat, aby se zabránilo zkrácenému napětí.

Cvičení proti prohlubni vždy zahrnuje cílené břišní cvičení. Zvláště hluboko a níže břišní svaly by měla být posílena. Zde existuje celá řada cvičení. Více dobrých cvičení pro doma najdete v článku „Fyzioterapie pro a zasunutý disk".

Dutá záda

Při ležení může dotyčná osoba dobře pociťovat účinky své statické elektřiny. V poloze na zádech dolní část zad nespočívá na podlaze a je obtížné ji tlačit dolů bez pohybu nohou. Dutá záda nezmění pouze statiku dolní části zad.

Dutá záda také ovlivňuje celkové držení těla a zátěž na klouby. Například zvýšené prodloužení v bederní páteři (bederní páteř) často vede k napjatému nadměrnému prodloužení kolena klouby aby byla zachována úroveň statiky těla. Dalším častým příznakem je takzvaný dutý kulatý hřbet, ve kterém je zvýšené prodloužení bederní páteře doprovázeno zvýšeným kyfóza (flexe / zaokrouhlování) hrudní páteř.

To má často důsledky pro rameno a krk plocha. Dutá záda způsobí, že se určité svalové skupiny aktivují, aby udržely tělo ve vzpřímené poloze. Svaly v dolní části zad jsou hypertonické, tj. Mají příliš velké napětí, zatímco břišní svaly se neustále napínají a snižují.

Ve většině případů dojde ke zvýšené svalové aktivitě hrudní páteř (BWS) k udržení vzpřímené polohy. To může vést k napětí a adhezi přetížené tkáně. Klouby bude přetížený.

Z dlouhodobého hlediska dochází ke zvýšenému opotřebení konstrukcí a následnému poškození dalších kloubů, např. Kolen. Riziko a zasunutý disk také se zvětšuje kvůli silné prohlubni, protože disky jsou nyní jednostranněji vloženy. Dutý hřbet může vést k zablokování kloubů a bolest v dolní části zad, ale také v okolních kloubech. V každém případě má smysl trénovat a zmenšovat prohlubeň specifickými fyzioterapeutickými a gymnastickými cviky, aby se předešlo následným škodám způsobeným změnou zátěže. Cvičení proti vlivu na statiku najdete v článcích:

  • Cvičení pro stenózu páteřního kanálu v bederní páteři
  • Cvičení proti bolesti krku