Penilní houba: Léčba a příznaky

Stručné shrnutí

  • Léčba: fungicidní léky, jako jsou masti nebo krémy, žádný pohlavní styk, pokud možno sauna nebo bazén, dostatečná hygiena genitálií
  • Příznaky: Zarudnutí žaludu a možná i předkožky, svědění, pálení a bolest při močení a pohlavním styku, tvorba puchýřů a mokvání
  • Příčiny a rizikové faktory: Infekce kvasinkovou houbou, obvykle Candida albicans; AIDS nebo nemoci jako diabetes mellitus jsou rizikové faktory, stejně jako střídání sexuálních partnerů a nechráněný styk
  • Diagnóza: Vizuální diagnostika, anamnéza, výtěr z postižené kůže
  • Prognóza: Pokud je nemoc léčena, zahojí se během několika dní; léčit i sexuální partnery, jinak je možná vzájemná reinfekce

Co je to plíseň penisu?

Penilní mykóza je plísňová infekce (mykóza), která postihuje mužského člena, penis (zejména žalud). Infekce, známá také jako candida balanitis (balanitida je zánět žaludu), se někdy nepřesně nazývá „mužská vaginální mykóza“. Ve většině případů jsou příčinou infekce kvasinkové houby z rodu Candida. U žen způsobují stejné patogeny plísňovou infekci pochvy.

Patogeny se často přenášejí při pohlavním styku, ale jsou možné i jiné cesty přenosu. Je proto vhodné léčit i své sexuální partnery.

Jak se léčí plísně penisu?

K léčbě plísní se používají speciální účinné látky, známé jako antimykotika. Antimykotika inhibují růst plísní nebo je přímo zabíjejí. V případě plísně penisu, Candida balanitis, se antimykotika obvykle aplikují zevně, například ve formě mastí nebo krémů. Musíte je pravidelně několik dní nanášet na postižená místa – podrobnější pokyny vám dá lékař.

Během léčby by měl být penis udržován co nejsušší. Pokud plísní penisu mokvá, je vhodné po aplikaci antimykotika obalit žalud a předkožku proužky gázy, aby absorbovala vlhkost.

Během léčby se také ujistěte, že dodržujete dostatečnou hygienu. Ručníky a spodní prádlo měňte každý den a perte je při teplotě alespoň 60 stupňů Celsia.

Dokud se plísňová infekce zcela nevyléčí, měli byste se vyhýbat bazénům a saunám.

Chirurgická intervence pro zúžení předkožky

U mužů se zúžením předkožky, kteří mají opakovaně plíseň penisu, může být doporučena operace. Stejně jako u obřízky se odstraňuje předkožka. To usnadňuje čištění a udržuje žalud v budoucnu suchý. Lékař a pacient o takové operaci rozhodují společně.

Jaké jsou příznaky?

Je také možné, že se na žaludu vytvoří malé puchýřky. V nich se shromažďuje tekutina. Pokud puchýře prasknou, penis teče. Dalším příznakem plísně penisu jsou bělavá až našedlá ložiska pod předkožkou.

Pokud je plísňový zánět omezen na žalud, je známý jako candida balanitis. U neobřezaných mužů bývá zanícená i předkožka. Toto je známé jako plísňová balanopostitida.

Příčiny a rizikové faktory

Plísňové infekce penisu jsou spouštěny kvasinkami. Nejčastěji je za infekci zodpovědná kvasinka Candida albicans – stejně jako u vaginálních kvasinkových infekcí u žen. Jiné kvasinky (např. Candida glabrata) jsou méně časté.

Candida albicans se však vyskytuje asymptomaticky na kůži a sliznicích u 50 až 75 procent všech lidí a patogenem se stává pouze v případech imunitní nedostatečnosti.

Rizikové faktory

Penis má přirozenou kožní flóru, která se skládá z různých druhů bakterií a dalších mikroorganismů. Ty vytvářejí prostředí, ve kterém se jiné choroboplodné zárodky běžně dobře nemnoží. Zdravá flóra penisu proto velmi zřídka vede k plísni penisu. Vyvíjí se hlavně při narušení kožní flóry penisu.

Antibiotika často také podporují plísně penisu: tyto léky mají obecně inhibiční nebo zabíjející účinek na bakterie – včetně prospěšných bakterií kožní flóry v intimní oblasti. Antibiotická terapie proto může narušit rovnováhu přirozené kožní flóry a připravit tak cestu pro plísně penisu.

V této souvislosti jsou chlapci nebo muži se zúžením předkožky (fimózou) zvláště náchylní k plísni penisu: zúžená předkožka často znamená, že smegma nelze odstranit tak důkladně, jak je nutné.

Dalším rizikovým faktorem pro rozvoj plísně penisu je častý pohlavní styk. Každý, kdo má často nechráněný pohlavní styk, má zvýšené riziko infekce pohlavně přenosnými chorobami, jako je plíseň penisu. Zvláště riskantní je, pokud často střídáte sexuální partnery.

Vyšší věk a těžká obezita jsou také rizikovými faktory pro plísně penisu: plísně (a jiné choroboplodné zárodky) se snadněji množí v kožních záhybech starších mužů nebo mužů s nadváhou.

Diagnóza

  • Máte často nechráněný pohlavní styk?
  • Střídáte často partnery během pohlavního styku?
  • Byli jste nedávno v zahraničí?
  • Měli jste někdy v minulosti takové stížnosti?

Po anamnéze následuje fyzikální vyšetření. Lékař podrobně zkoumá změny na penisu. Klasické změny (zarudnutí, bělavě našedlá ložiska) ve spojení s popsanými příznaky (např. silné svědění) již většinou jasně ukazují na plíseň penisu.

V některých případech pohled pod mikroskop neodhalí přesně, o jaký typ patogenu jde. Výtěr se poté odešle do laboratoře a vytvoří se kultura. To znamená, že patogeny ve stěru jsou vystaveny optimálním růstovým podmínkám, aby se množily. To usnadňuje jejich identifikaci. Obvykle trvá asi týden, než je výsledek k dispozici. Nespecifickou léčbu však lze zahájit ještě před stanovením konečné diagnózy.

Prognóza

Pokud se jedná o imunitní nedostatečnost související s onemocněním (jako je HIV nebo cukrovka), základní onemocnění by mělo být léčeno odborně. Pokud je předkožka stažená, lze zvážit operaci. Pokud tyto rizikové faktory pro plíseň penisu nejsou eliminovány nebo sníženy, existuje riziko, že se plísňová infekce po úspěšné léčbě znovu objeví.

Prevence

Dobrou prevencí proti infekčním onemocněním penisu je normální hygiena genitálií, tedy ani přehnaná, ani příliš malá. Pokud máte často pohlavní styk s různými sexuálními partnery, kondomy jsou účinnou ochranou před pohlavně přenosnými chorobami – nejen proti plísním penisu.