Penis: Struktura, funkce, nemoci

Co je to penis?

Penis a šourek společně tvoří mužské vnější genitálie. Struktura penisu zahrnuje tři části: kořen penisu, dřík penisu a žalud.

Kořen penisu

Prostřednictvím kořene penisu (radix) je člen připojen k pánevnímu dnu a spodním stydkým větvím. Skládá se ze tří částí v oblasti pánevního dna a je objímán svalem (Musculus ischiocavernosus).

Penilní šachta (tělo penisu)

Tělo penisu (corpus) nebo šachta je obklopena svalem na jeho základně (bulbus penis). Uvnitř leží tři erektilní tkáně:

Pro erekci je důležitá párová erektilní tkáň penisu „corpus cavernosum penis“. Je umístěn bočně na horní straně prvku. V oblasti kořene penisu se rozděluje na dvě nohy (crura penis), které jsou svaly a vazy spojeny s břišní stěnou a symfýzou (stydkou symfýzou).

Na spodní straně článku probíhá raphe (raphe penis) – „šev“, který je pigmentovanější než okolní tkáň. Tento raphe, který pokračuje na šourku, je adhezní linie symetrických částí těla, která se datuje do embryonálního období.

Žalud

Glans penis (glans penis) je tvořen předním koncem párového kavernózního tělesa penisu. To umožňuje, aby žalud zůstal měkký a stlačitelný i během silné erekce. Toto kavernózní těleso je orámováno svalem (musculus bulbospongiosus), jehož kontrakce přenáší spermie vypuzené během ejakulace.

Tenká, posouvající se kůže, která člen pokrývá, tvoří na žaludu tzv. předkožku (praeputium). Během erekce se předkožka stahuje a umožňuje vynoření žaludu. Malá uzdička (frenulum předkožky) na spodní straně žaludu zabraňuje přílišnému posunutí předkožky dozadu.

Jaká je funkce penisu?

Během pohlavního styku člen přivede spermie co nejblíže k děložnímu čípku ženy. Aby pronikl do pochvy, musí nabobtnat. Důležité pro tuto erekci je párové corpus cavernosum penisu. Při sexuálním vzrušení se naplní krví, takže člen ztuhne.

Kromě toho se moč vylučuje močovou trubicí, která prochází uvnitř penisu.

Kde se penis nachází?

Penis se nachází mezi mužovýma nohama a volně visí nad šourkem.

Jaké problémy může penis způsobit?

Balanitida je zánět žaludu penisu. Obvykle je zároveň zanícená i předkožka, kterou pak lékaři nazývají balanopostitida. Typickými příznaky jsou bolestivé zarudnutí žaludu, často spojené se svěděním.

Vrozené nebo získané zakřivení členu se nazývá odchylka penisu.

Fimóza je vrozené nebo získané zúžení předkožky. Díky tomuto zúžení nelze praeputium zatáhnout přes žalud nebo pouze s bolestí.

Karcinom penisu je maligní nádor člena, který se vyskytuje spíše vzácně. Obvykle postihuje starší muže.

Různé pohlavní choroby (jako je syfilis, kapavka) a také plísňové infekce mohou vést k nepříjemným příznakům na penisu.