Máta peprná: Účinky a aplikace

Jaké jsou účinky máty peprné?

Máta peprná (Mentha x piperita) má především protikřečové účinky a podporuje tok žluči. U léčivé rostliny byly navíc popsány antimikrobiální, antivirové a diuretické účinky.

Lékařsky uznávané aplikace

Použití listů máty peprné při křečovitých zažívacích potížích a plynatosti je lékařsky uznávané. Listy léčivky mohou být také prospěšné při křečovitých potížích žlučníku a žlučových cest.

Jak se máta peprná používá?

Mátu peprnou (listy, olej) lze použít léčebně ve formě hotových přípravků nebo jako čaj. Esenciální olej z léčivé rostliny se často používá v aromaterapii.

Pokud vaše příznaky přetrvávají delší dobu nebo se i přes léčbu zhorší, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Máta peprná jako čaj

Stejná denní dávka platí pro děti od deseti let a dospívající. Pro děti od čtyř do devíti let se doporučují maximálně tři až pět gramů lístků máty peprné denně a pro děti od jednoho do tří let maximálně jeden až tři gramy. V prvním roce života se mátový čaj musí dávkovat ještě níže. Ještě lepší je, že kojenci by pro jistotu neměli dostávat mátový čaj vůbec.

Hotové přípravky s mátou peprnou

Účinek mátového čaje závisí na obsahu účinných látek v použitých listech a ten se může někdy lišit v závislosti na pěstitelské oblasti, odrůdě a době sklizně (i když u léčivých čajů z lékáren je předepsán minimální obsah účinných látek).

U příznaků dráždivého tračníku může být užitečné například užívání enterosolventních kapslí s mátovým olejem: dopravují aktivní složky ve vysoké koncentraci přímo do cílového místa (střeva).

Jak přesně používat a dávkovat přípravky z máty peprné se dozvíte z příbalového letáku nebo u svého lékárníka.

Máta peprná v aromaterapii

Na tenzní bolesti hlavy může pomoci potírání silně chladivým mátovým olejem: Jednu až dvě kapky silice dejte na kapesník a potřete jím krk a spánky.

Pro inhalaci při nachlazení dejte kapku mátového oleje do misky s horkou vodou. Nyní si dejte přes hlavu ručník a držte otevřený obličej nad stoupajícími výpary. Pomalu a zhluboka se nadechněte. Pozor: Pokud jsou výpary příliš horké, můžete se popálit!

Základní směs z máty peprné, cypřiše, niaouli a kardamomu můžete použít i na plnou koupel při nachlazení s bolestí hlavy: Do hrnku mléka přidejte deset kapek směsi esenciálních olejů a poté celé nalijte do vody do koupele.

Dát si mátový olej?

Občas se užívá i mátový olej, například při syndromu dráždivého tračníku. Zeptejte se na to zkušeného lékaře nebo alternativního praktika nebo si v lékárně pořiďte hotový přípravek s mátovým olejem.

Mátový čaj je obvykle dobře snášen. Není však známo, jaké zdravotní následky má prodloužená a/nebo konzumace vysokých dávek. Žaludeční osoby občas reagují na vnitřní užití máty peprné nebo jejích přípravků žaludečními potížemi.

Zevní použití mátového oleje někdy způsobuje podráždění kůže a ekzémy.

Inhalace s mátovým olejem může u citlivých osob podráždit dýchací cesty.

Pro všechny esenciální oleje platí: Používejte pouze 100% přírodní esenciální oleje – nejlépe ty, které jsou získány z rostlin pěstovaných organicky nebo sbíraných z přírody.

Mátový olej se nesmí aplikovat na obličej a hrudník kojenců nebo malých dětí, protože to může mít za následek život ohrožující laryngospasmus (glotický spazmus) s dýchacími potížemi. Kojenci a malé děti by také olej neměly požívat. Obecně platí, že užívání éterických olejů (vnitřně i zevně) u dětí byste měli vždy nejprve probrat s lékařem!

Některé tekuté přípravky z máty peprné obsahují alkohol. Proto by se neměly brát trvale. Pro děti a alkoholiky nejsou takové alkoholové extrakty vůbec vhodné.

Jak získat mátu peprnou a její produkty

Hotové léčivé přípravky na bázi máty peprné, přesně dávkované podle lékopisu, stejně jako sušené listy na přípravu čaje (léčivý čaj) a silice seženete v každé lékárně. Dodržujte příbalovou informaci a zeptejte se svého lékaře nebo lékárníka, jak přípravky správně užívat a dávkovat (například u dětí nebo v těhotenství a při kojení).

Zajímavá fakta o mátě peprné

Když listy máty peprné rozemnete mezi prsty, uvolní se silice uložená ve žlázách (mátový olej, M. piperitae aetheroluem). Vydává typickou intenzivní mátovou vůni. Chuť listů je mírně pepřová, což vedlo k názvu máta peprná (latinsky: piperita = peprný).