Perineální masáž: Jak na to

Funguje perineální masáž?

Při průchodu hlavičky dítěte během porodu se tkáň pochvy, pánevního dna a hráze co nejvíce natáhne, což může vést k slzám. Nejvíce je ohrožena hráz – natržení hráze je proto častým porodním poraněním. Někdy se provádí epiziotomie během porodu jako preventivní opatření k odlehčení tkáně.

Pravidelná perineální masáž před porodem by měla připravit tkáň mezi pochvou a konečníkem na enormní protažení během porodu. To by mělo snížit pravděpodobnost natržení hráze nebo epiziotomie.

K dnešnímu dni existuje jen málo vědeckých důkazů o účinnosti perineální masáže. Podle izraelské studie je účinnost nízká a není statisticky prokázána. Americká studie zjistila pouze malý až střední přínos pro prvorodičky.

Perineální masáž: návod

Před zahájením masáže hráze může teplá koupel pomoci uvolnit a uvolnit svaly. Sáček černého čaje můžete také namočit na čtyři minuty do vody a poté jej, lehce zmáčknutý, na pět minut přitlačit k hrázi. Stejně jako teplá koupel i teplo podporuje krevní oběh a třísloviny obsažené v čaji činí pokožku méně citlivou na bolest.

Abyste předešli podráždění pokožky a sliznic, měli byste k masáži používat neutrální olej, například mandlový, olej z pšeničných klíčků nebo jojobový olej, slunečnicový, olivový nebo třezalkový olej. Nebo si můžete pořídit speciální olej na masáž perinea. Nicméně i jednoduchý lubrikant je stejně užitečný. Olej nebo gel rozetřete mezi konečky prstů, aby se zahřál, a poté rozetřete po hrázi a malých stydkých pyscích. Palcem masírujte po vnitřní straně hráze a stydkých pysků a jemně tlačte tkáň směrem k řitnímu otvoru a dolů po stranách – stejně jako na ni během porodu tlačí hlavička dítěte zevnitř. Pomocí ukazováčku masírujte hráz zvenčí malými krouživými pohyby.

Jedním nebo více prsty protáhněte poševní otvor po dobu asi dvou minut, dokud neucítíte pálení, a poté pokračujte v masáži hráze a stydkých pysků. Pokud předchozí porody způsobily zranění v této oblasti a zanechaly jizvu, měli byste ji také masírovat, abyste ji změkčili.

Další pokyny k masáži perinea vám může dát vaše porodní asistentka nebo gynekolog.

Perineální masáž: Kdy a jak často?

Perineální masáž provádějte jednou až dvakrát týdně, pokud nemáte vaginální křečové žíly, záněty nebo infekce v oblasti pochvy. V izraelské studii se zdá, že častější masáže snižují účinnost perineální masáže.

Perineální masáž: lepší relaxace při porodu

Masáž hráze není zárukou, že se perineum během porodu neroztrhne nebo že nebude nutná epiziotomie. Je to však dobrý způsob, jak změkčit tkáň a zvýšit její elasticitu. Každodenní masáž perinea navíc zvyšuje váš cit pro pochvu a pánevní dno a tedy i schopnost relaxace při porodu.