Perineální slza: příčiny, léčba, prognóza

Stručné shrnutí

 • Příčiny a rizikové faktory: Obvykle porodní poranění, rychlý porod, velké dítě, zásahy při porodu, např. použití kleští nebo přísavky (vakuová extrakce), nedostatečná ochrana hráze, velmi pevná tkáň
 • Příznaky: bolest, krvácení, otok, případně modřiny (hematom).
 • Diagnostika: Viditelné poranění, vyšetření hlubších poranění tkání pomocí poševního zrcátka (speculum)
 • Léčba: Dle rozsahu (stupně) tržné rány hráze, při povrchovém poranění kůže chlazení, v případě potřeby léky proti bolesti, při hlubších poranění chirurgická léčba suturou.
 • Prognóza: Dobrá, pokud je poskytnuta vhodná péče. Zvýšené riziko fekální inkontinence při poranění análního svěrače. Vzácně komplikace z infekce.
 • Prevence: Masáže hráze před porodem a vlhké obklady v oblasti perinea během porodu snižují riziko vážného natržení hráze.

Co je perineální slza?

Perineum se nachází mezi poševním vchodem a řitním otvorem. Při porodu je kůže a svaly v této oblasti velmi namáhány. Zejména když hlavička dítěte prochází porodními cestami během vypuzovací fáze, je natahování velmi silné.

Jaké jsou stupně?

Perineální trhlina je rozdělena do různých stupňů závažnosti:

 • Natržení hráze stupeň 1: Kůže na hrázi je natržená pouze povrchově. Svalstvo není ovlivněno.
 • Natržení hráze stupeň 2: Poranění postihuje kůži a svaly, svěrač je stále intaktní.
 • Perineální slza stupeň 3: Svalový svěrač je částečně nebo úplně natržen.
 • Natržení hráze stupeň 4: Poraněn je svěrač a střevní sliznice rekta, případně i pochvy.

Perineální slza

Někdy lékař speciálně zvětší pánevní vývod provedením epiziotomie. Pokud tento řez není dostatečně velký, dochází někdy při porodu také k natržení hráze.

Svou roli v riziku natržení hráze hraje také směr, kterým lékař provádí epiziotomii. Pokud je řez veden svisle uprostřed hráze směrem k řitnímu otvoru (mediální), zvyšuje se riziko natržení hráze.

Naproti tomu laterální řez (mediolaterální), například před porodnickým výkonem, jako je použití kleští nebo vakuového pohárku, snižuje riziko natržení hráze.

Jak probíhá epiziotomie?

Zda dojde během porodu k epiziotomii či nikoliv, nelze obecně předvídat.

Riziko se však zvyšuje, pokud jsou přítomny následující faktory:

 • Velké dítě (předpokládaná porodní hmotnost > 4000 g, obvod hlavy dítěte > 35 cm).
 • Velmi rychlý porod nebo příliš rychlý průchod hlavičkou.
 • Nedostatečná ochrana perinea ze strany porodní asistentky nebo porodníka
 • V případě operativního vaginálního porodu, tedy při použití mechanických pomůcek (kleště nebo vakuové porody)
 • V případě velmi pevné pojivové tkáně

Příznaky

Natržení hráze je patrné bolestí a krvácením, někdy se na poraněném místě vytvoří modřina.

Mnoho žen si často samy symptomy nevšimnou kvůli epidurální anestezii (PDA) nebo snížené citlivosti na bolest po porodním traumatu. V tomto případě je nutné pečlivé vyšetření porodní asistentkou nebo gynekologem.

Vyšetření a diagnostika

Ihned po porodu gynekolog velmi pečlivě prohlédne matčinu pochvu a hráz. Pokud dojde k natržení hráze, přesně posoudí místo a rozsah, tedy stupeň poranění. Mimo jiné je třeba zodpovědět následující otázky:

 • Jaké je umístění slzy?
 • Je natržená pouze kůže?
 • Je poraněný i perineální sval?
 • Je postižen svěračový sval?
 • Do jaké míry je střevo zapojeno do perineální trhliny?

Zacházení

Drobné natržení kůže se zahojí samy a nevyžadují stehy. Léčba natržení perinea prvního a druhého stupně je obvykle nekomplikovaná.

Ženy, které během porodu dostaly peridurální anestezii, nepotřebují další léky proti bolesti. V závislosti na rozsahu poranění je možná bolest, otok, pocit napětí a nepohodlí při sezení.

Dokud se natržení hráze nezahojí, pohyby střev jsou často nepříjemné. Někdy rána při močení pálí. Ke zmírnění takového nepohodlí lékař často předepisuje lék, který změkčuje stolici (tzv. projímadlo).

U vážnějších poranění, jako je natržení hráze třetího nebo čtvrtého stupně, se doporučuje užívat laxativa po dobu dvou týdnů.

Kromě toho je užitečné po každém použití toalety opláchnout tržnou ránu hráze vlažnou vodou. Sedací koupele a masti na rány nejsou k léčbě natržení hráze nutné a neurychlují hojení.

Chladivé obklady pomáhají zmírnit otoky a bolest. V případě potřeby se používají léky proti bolesti.

Trhliny hráze třetího a čtvrtého stupně vždy vyžadují léčbu. Zde je nejdůležitější obnovit perineální svaly a svěrač střeva sešitím.

V případě výrazného a komplikovaného natržení hráze je někdy nutné ošetření v celkové anestezii. Po chirurgickém ošetření svalů a střeva lékař sešívá perineum po vrstvách.

Prognóza a průběh

Prognóza perineální trhliny závisí na závažnosti, ale je obvykle dobrá. V průměru trvá hojení natržení hráze asi deset dní. Komplikace jako zánět nebo infekce rány jsou velmi vzácné.

Jak perineální řezy, tak slzy zanechávají jizvu v důsledku zranění. U povrchových poranění je jizva obvykle malá a měkká; při silném natržení hráze se jizva někdy cítí ztvrdlá, jako bulka.

V některých případech jizva způsobuje bolest při pohlavním styku. Pokud perineální trhlina poranila svěračový sval, existuje určité riziko, že vzduch nebo stolici nebudou spolehlivě zastaveny.

Fyzioterapie s cíleným tréninkem pánevního dna většinou pomáhá zlepšit funkci svěrače. Pokud fekální inkontinence přetrvává, může být alternativou chirurgická léčba.

Jednoduchá opatření mohou mít pozitivní vliv na proces hojení natržení hráze:

 • Vyhněte se silnému tlaku během pohybu střev.
 • Dávejte přednost potravinám, které podporují měkkou stolici (měkké jídlo, dostatečné množství k pití).
 • Pokud je to možné, zdržte se vyšetření střev, klystýru a čípků.
 • Pokud máte natržení hráze, dbejte na to, abyste se o něj řádně postarali tím, že po každé návštěvě toalety opláchněte oblast genitálií vodou.
 • Noste pohodlné spodní prádlo a oblečení.

Kdy je možný sex po porodu?

Na otázku, kdy je po porodu a natržení hráze opět možný sex, nelze paušálně odpovědět. V podstatě by se porodní poranění měla zahojit a poporodní výtok by měl vyschnout – to bývá tak čtyři týdny po porodu.

V případě natržení hráze třetího nebo čtvrtého stupně má smysl požádat gynekologa o radu, kdy je zhojení dokončeno natolik, aby byl pohlavní styk možný bez problémů.

U mnoha žen hrají důležitou roli i psychické pocity ohledně sexuality. Je tedy možné, že chuť na sex nevznikne, i když se tělo z porodu již dobře zotavilo.

Liší se to člověk od člověka a někdy to trvá jen několik týdnů, ale někdy i měsíců, než se po porodu vrátí sexuální touha.

Zabraňte natržení hráze

Zda dojde k natržení hráze během porodu, závisí na mnoha různých faktorech – a těm nelze obecně zabránit. Neexistuje tedy žádné konkrétní opatření, které by mohlo epiziotomii spolehlivě zabránit.

Studie však ukázaly, že přikládání teplých vlhkých obkladů na hráz během porodu a přípravné masáže hráze snižují riziko natržení hráze třetího a čtvrtého stupně.