Peritoneální dialýza: Definice, důvody a postup

Co je peritoneální dialýza?

Dalším úkolem dialýzy je odstranění přebytečné vody z těla – odborník to nazývá ultrafiltrací. To je důvod, proč většina dialyzačních roztoků obsahuje glukózu (cukr). Prostřednictvím jednoduchého osmotického procesu voda také migruje do dialyzačního roztoku během peritoneální dialýzy, což umožňuje její odstranění z těla.

Kdy provádíte peritoneální dialýzu?

Co děláte během peritoneální dialýzy?

Existují různé varianty peritoneální dialýzy:

Při kontinuální ambulantní peritoneální dialýze (CAPD) je břišní dutina neustále naplněna dvěma až dvěma a půl litry dialyzační tekutiny. Čtyřikrát až pětkrát denně pacient nebo ošetřovatel ručně vymění veškerou irigační tekutinu („výměna sáčku“).

Peritoneální dialýza jako domácí dialýza

Domácí dialýza umožňuje pacientovi flexibilně si rozvrhnout podle svých potřeb. Domácí dialýza však zahrnuje velkou osobní zodpovědnost. Navíc u peritoneální dialýzy existuje riziko infekce v místě výstupu nebo v dutině břišní, protože katétr je trvale umístěn v dutině břišní.

Jaká jsou rizika peritoneální dialýzy?

V neposlední řadě je katétr v břišní stěně potenciálním vstupním bodem pro zárodky, které by mohly způsobit zánět pobřišnice. Toto musí být okamžitě ošetřeno. Pro prevenci peritonitidy je nezbytné, aby pacienti na peritoneální dialýze dodržovali následující rady:

  • Prvořadou zásadou při výměně tašek je absolutní čistota. To znamená, že všechny části a náčiní musí být udržovány sterilní, aby se zabránilo infekci.

Není-li kůže podrážděná, stačí obvaz měnit každý jeden až dva dny. Místo se nejprve vydezinfikuje, poté se osuší sterilními tampony a znovu se převáže. Každodenní sprchování také není problém. Poté je však nutné místo výstupu katetru znovu převázat. Pokud je kůže kolem místa výstupu katetru zarudlá, pacienti by měli navštívit lékaře.

Co musím vzít v úvahu při peritoneální dialýze?