Fenylalanin: Účinky, použití, vedlejší účinky

Jak funguje fenylalanin

Aby tělo fungovalo, potřebuje bílkoviny. Budují například svaly, ale nacházejí se také v každé buňce těla, kde transportují látky, regulují chemické reakce a tvoří dokovací místa (receptory) pro velké množství mediátorových látek.

Stavebními kameny bílkovin jsou tzv. aminokyseliny. Některé z nich si tělo dokáže vyrobit samo (neesenciální aminokyseliny), jiné musí přijímat s potravou (esenciální aminokyseliny).

Fenylalanin je jednou z esenciálních aminokyselin, to znamená, že je tělu dostupný pouze prostřednictvím potravy. Je potřebný pro stavbu bílkovin a také tvoří předchůdce mnoha hormonů, které regulují širokou škálu funkcí v těle.

Absorpce, rozklad a vylučování

Kdy se používá fenylalanin?

Fenylalanin je součástí živných roztoků pro umělou výživu, které se podávají sondou nebo infuzí.

Jak se používá fenylalanin

Aminokyselina se obvykle podává v hotových směsích spolu s dalšími aminokyselinami buď ve formě sondové výživy nebo infuzí. Dávkování a složení jsou stanoveny individuálně pro každého pacienta na základě nutričního stavu a onemocnění.

Jaké jsou vedlejší účinky fenylalaninu?

Fenylalanin může způsobit nežádoucí účinky při předávkování nebo poddávkování.

Pokud se absorbuje příliš mnoho aminokyselin, tělo se snaží nadbytek vyloučit. Z dlouhodobého hlediska to může vést k funkčnímu postižení ledvin.

Co je třeba vzít v úvahu při užívání fenylalaninu?

Kontraindikace

Aminokyselina se nesmí podávat, pokud ji tělo není schopno odbourat v důsledku onemocnění (např. fenylketonurie).

lékové interakce

Nejsou známy žádné interakce s léky.

Věkové omezení

Existují samostatné pediatrické přípravky pro použití u dětí.

Těhotenství a kojení

Neexistují žádné konkrétní poznatky o použití během těhotenství a kojení.

Vzhledem k tomu, že se fenylalanin vyskytuje přirozeně ve stravě, mohou být přípravky obsahující aminokyselinu v obvyklých denních dávkách podávány těhotným ženám a kojícím matkám, pokud není absorpce běžnou stravou možná.

Jak získat léky obsahující fenylalanin

Léky obsahující fenylalanin jsou v Německu, Rakousku a Švýcarsku obvykle na předpis, protože přesné množství potřebné umělé výživy musí určit lékař.

Od kdy je znám fenylalanin?

Fenylalanin byl objeven v roce 1879 a extrahován z určitých bakteriálních buněk. Od té doby bylo složení bílkovin ze stavebních kamenů aminokyselin obecně velmi důkladně prozkoumáno a prozkoumány jejich funkce v těle.

Co byste ještě měli vědět o fenylalaninu

Doplňky stravy obsahují synteticky vyrobený fenylalanin, což je směs dvou forem aminokyseliny (D,L-fenylalanin). Tělo však může využít pouze přirozeně se vyskytující L-fenylalanin pro tvorbu bílkovin a syntézu hormonů.

Fenylalanin prý působí proti depresi. Tělo má různé posly, které regulují reakce na vnější okolnosti, jako je stres, strach nebo úzkost. Normálně jsou takové poslové látky v rovnováze.

Léčba deprese vždy patří do rukou zkušeného lékaře, protože zahrnuje nejen medikamentózní terapii, ale také psychologickou péči. Jakékoli pokusy o léčbu fenylalaninem nebo jinými volně prodejnými léky proto proberte se svým lékařem.