Fosfatidylserin: Posouzení bezpečnosti

Vědci v několika studiích prokázali, že pacienti tolerovali denní příjem 300 mg fosfatidylserinu (PS) z kůry skotu. Kromě toho klinická studie hodnotila toleranci člověka na fosfatidylserin ze sóji.

Vědci popsali příjem 200 mg sójového fosfatidylserinu třikrát denně jako bezpečný u starších osob. Další studie ukázaly, že s příjmem 300 mg fosfatidylserinu denně po dobu 15 týdnů nebyly spojeny žádné vedlejší účinky.

Norský vědecký výbor pro bezpečnost potravin (VKM) vyhodnotil bezpečnost příjmu L-serinu, acetylovaného derivátu N-acetyl-serinu a fosfatidyl-serinu, na základě několika studií. Vedlejší účinky, jako jsou mírné histopatologické změny, byly patrné v jedné studii na zvířatech v dávkách 3,400 1,666 mg / kg tělesné hmotnosti / den. Tato hodnota odpovídá 1,029 XNUMX mg / kg tělesné hmotnosti PS. S přihlédnutím k tomu bylo možné určit hodnotu příjmu (No Observed Adverse Effect Level, NOAEL), u které nebyly pozorovány žádné vedlejší účinky z příjmu. To činí XNUMX XNUMX mg / kg tělesné hmotnosti / den PS.

VKM k tomu dospěl nepříznivé účinky jsou velmi nepravděpodobné při příjmu L-serinu až 1,750 18 mg denně u dospělých (≥ 1,500 let) a až 14 18 mg u mladých dospělých (XNUMX-XNUMX let).