Fyzikální terapie: Metody a aplikace

Co je fyzikální terapie?

Fyzikální terapie nebo fyzikální medicína je jedním z prostředků a používají ji vyškolení fyzioterapeuti. Fyzikální terapie zahrnuje různé procedury, které mají všechny jedno společné: využívají vnější podněty k vyvolání přirozené fyzické reakce. Teplo, chlad, tlak nebo tah, elektrické podněty nebo fyzioterapeutická cvičení aktivují v těle určité procesy, které pomáhají odstranit muskuloskeletální dysfunkci, bolesti, oběhové problémy nebo kožní onemocnění.

Náprava: Terapeutická masáž

Co je terapeutická masáž?

Zde terapeut působí na postiženou část těla speciálními masážními úchopy. Mezi osvědčené techniky patří hlazení, klepání, hnětení a tření. Tímto způsobem se stimuluje kůže, podkoží, svaly, šlachy a pojivová tkáň a také související nervy, krevní a lymfatické cévy.

Mezi hlavní oblasti použití této metody patří svalové napětí, chronická bolest, srůsty a zjizvení v tkáních a poruchy trávení.

Jak se léčebná masáž aplikuje?

V závislosti na symptomech jsou dostupné různé masážní metody, od klasické masážní terapie (KMT), masáže pojiva, lymfodrenáže a masáže tlustého střeva (střev) až po periostální (periosteální) a podvodní masáž.

Kdy není terapeutická masáž vhodná?

Existují některé kontraindikace, pro které by se terapeutická masáž neměla používat. Patří mezi ně akutní poranění pohybového aparátu, natržení čerstvého svalu, horečnatá onemocnění a akutní trombózy a horečnaté infekce.

Více informací o léčebné masáži naleznete v článku Léčebná masáž.

Náprava: Inhalační terapie

Co je inhalační terapie?

Kdy použít inhalační terapii?

Typickou oblastí použití této metody fyzikální terapie jsou onemocnění dýchacích cest. Patří mezi ně například akutní a chronická bronchitida, bronchiální astma a chronická obstrukční plicní nemoc (CHOPN).

Jak se používá inhalační terapie?

Postižený inhaluje nebulizované účinné látky. Pro tento účel jsou k dispozici různé aplikační systémy, například inhalační masky, dávkovací inhalátory, tryskové nebulizéry nebo ultrazvukové nebulizéry.

Kdy není inhalační léčba vhodná?

Proti inhalační léčbě hovoří alergické reakce jako kašel.

Více informací o inhalační terapii naleznete v článku Inhalace.

Náprava: Cvičební terapie

Co je cvičební terapie?

Kdy se používá cvičební terapie?

Fyzikální léčebná opatření se používají např. po úrazech, jako doplněk terapie např. u nádorových, kardiovaskulárních a metabolických onemocnění a jako preventivní opatření. Mohou mít také účinek na zlepšení nálady při duševních chorobách, jako je deprese.

Jak se cvičební terapie aplikuje?

Hlavními metodami cvičební terapie jsou fyzioterapie a manuální terapie.

Kdy není pohybová terapie vhodná?

Cvičební metody nejsou vhodné např. u akutních poranění pohybového aparátu jako jsou čerstvé zlomeniny kostí a horečnaté infekce.

Více informací o pohybové terapii naleznete v článku Cvičební terapie.

Náprava: Elektroléčba

Co je elektroléčba?

Kdy se elektroléčba používá?

Tato forma fyzikální terapie se obvykle používá jako doplněk k podpoře procesu hojení, stimulaci krevního oběhu, uvolnění svalů nebo zmírnění bolesti.

Jak se elektroléčba používá?

Existují různé typy elektroléčby, které řeší různé symptomy pomocí cílené fyzikální terapie:

 • Terapie stejnosměrným proudem: podporuje krevní oběh
 • Nízkofrekvenční terapie: má další protizánětlivý a bolesti tlumící účinek
 • Středně frekvenční terapie: zlepšuje metabolismus svalů
 • Vysokofrekvenční terapie: uvolňuje napjaté svaly a podporuje proces hojení po úrazech

Kdy elektroléčba není vhodná?

Na co si dát pozor před a po elektroléčbě?

Po ošetření byste měli očistit a nanést krém na oblasti pokožky, kde byly umístěny elektrody. Pokud se elektroléčba používá k léčbě bolesti, měli byste si po cca 14 sezeních udělat pauzu alespoň 10 dní.

Více informací o elektroléčbě naleznete v článku Elektroléčba.

Náprava: Uhličité koupele

Co je to uhličitá koupel?

K fyzikálním terapiím patří také uhličité koupele. V uhličité lázni se koupete ve vodě, do které byla přidána kyselina uhličitá. Poměr míchání musí být alespoň jeden gram oxidu uhličitého na kilogram vody.

Kdy se používají uhličité koupele?

Uhličité koupele se používají především ve fyzikální terapii k léčbě mírných poruch krevního oběhu a středně těžké hypertenze. Klasické indikace tedy zahrnují následující:

 • Mírné formy okluzivního onemocnění periferních tepen
 • Poruchy mikrocirkulace kůže
 • Kardiovaskulární poruchy
 • Poruchy žilního oběhu
 • Vředy na kůži, bércové vředy
 • Chronická žilní nedostatečnost
 • Revmatismus

Jak se aplikuje uhličitá koupel?

V závislosti na základním zdroji kyseliny uhličité se rozlišují následující formy aplikace:

 • Přírodní uhličité koupele: Přírodní zdroje kyseliny uhličité jsou dostupné v Německu, například v Bad Salzuflen a Bad Ems.
 • Umělé uhličité koupele: mechanicky nebo chemicky připravené. Mechanicky přidáním plynné kyseliny uhličité z ocelové láhve do vody. Chemicky přidáním hydrogenuhličitanu sodného jako nosiče kyseliny uhličité a například síranu hlinitého jako generátoru kyseliny uhličité.
 • Kyselinové uhličité suché koupele/plynové koupele: provádějí se v elektricky vyhřívaných sedacích vanách nebo v případě částečných koupelí pomocí vyhřívaného boxu s otvorem pro ruku nebo nohu. Oxid uhličitý se zavádí do přípravků pro ošetření.

Kdy není vhodná uhličitá koupel?

 • Febrilní nemoci
 • Srdeční selhání
 • Velký, mokvavý ekzém
 • Akutní infarkt myokardu
 • Infekce ran (gangréna)

Na co si dát při uhličité koupeli pozor?

Během koupele by se člověk měl pohybovat co nejméně, aby se nesnížila koncentrace kyseliny uhličité ve vodě. Navíc je třeba dbát na to, aby hlava byla hodně nad okrajem vany, aby se nenadechovalo příliš mnoho plynu. Po ošetření kyselinou uhličitou je třeba alespoň 30 minut odpočívat.

Náprava: Termoterapie

Co je termoterapie?

Jako fyzioterapeutický postup zahrnuje termoterapie ošetření teplem a chladem. Obě procedury působí na svalové napětí, prokrvení a také ulevují od bolesti.

Kdy používáte termoterapii?

Jak se termoterapie aplikuje?

Pro tepelné zpracování jsou k dispozici různé nástroje, včetně například ultrazvuku, infračerveného záření a horkého vzduchu. Aplikace chladové terapie fungují například s ledovými koupelemi, ledovými zábaly nebo studeným plynem.

Kdy není vhodná termoterapie?

Tepelná terapie je kontraindikována např.

 • Akutní záněty, jako jsou chřipkové infekce nebo akutní záněty kloubů
 • Srdeční nedostatečnost
 • Vysoký krevní tlak (hypertenze)
 • Hypertyreóza (hyperaktivní štítná žláza)
 • Rakovina v pokročilém stádiu
 • Metody chladové terapie by se neměly používat pro:
 • Kryoglobulinémie (určitá forma zánětu cév).
 • studená kopřivka (tvorba pupínků na kůži v reakci na chladové podněty)
 • Poruchy krevního oběhu, jako je Raynaudův syndrom (záchvaty sníženého prokrvení rukou a nohou) Více informací o termoterapii naleznete v článku Termoterapie.

Léky: Manuální terapie

Typickými oblastmi použití manuální terapie jsou potíže s páteří, bolesti kloubů, svalů a revmatická onemocnění.

Manuální terapii lze provádět pouze v případě, že nedošlo k akutnímu poranění páteře, jako jsou zlomeniny, popáleniny, záněty nebo metastázy.

Více informací o manuální terapii naleznete v článku Manuální terapie.