Fyzioterapie a léčba Cvičení na Osgood Schlatterovu chorobu

Fyzioterapie a léčba

V mnoha případech choroby Osgooda Schlattera je nošení obvazu také považováno za rozumnou terapii doplněk. Na rozdíl od častých předpokladů je dnes komfort nošení obvazů velmi vysoký a pacientům v pohybu stěží brání. Dodatečná stabilizace uvolní koleno a sníží tlak ze šlachy, aby nedocházelo k žádnému dalšímu podráždění.

Proces hojení lze dobře podpořit nosením podpěry, ale pacienti by se zatím měli vyhýbat nadměrnému sportu. Je důležité, aby obvaz nebyl ani příliš volný, ani příliš těsný, proto je nejlepší se poradit s odborníkem a nechat si udělat noha měřeno před nákupem. Dnes je k dispozici mnoho různých obvazových systémů.

Pro Osgood Schlatterovu chorobu lze použít různé typy obvazů. Ty vyvíjejí tlak na šlacha čéšky a tím zmírnit napětí na svalových úponech a šlachy. Větší obvazy, které také stimulují stehno mohou být také použity svaly.

Syndrom patelární špičky

Syndrom patelární špičky je chronické přetížení při přechodu šlachy do čéšky. Příčina patellaru zánět šlach je obvykle trvalé přetížení nebo nesprávné zatížení, které je buď degenerativní, nebo způsobené příliš velkým sportem. Lékaři rozdělují závažnost syndromu špičky patelární šlachy na 5 úrovní, od bolest po dokončení pohybu k úplnému roztržení patelární šlachy.

Příznaky jsou obvykle více či méně výrazné bolest na vnější straně kolena a v oblasti šlacha čéšky. Pacienti obvykle citlivě reagují na tlak v oblasti kolenní kloub a může po delší době odpočinku vyvolat pocit ztuhlosti. Terapie syndromu patelární šlachy je obvykle konzervativní a zahrnuje přestávku od sportu a fyzioterapie. Zlom je obzvláště důležitý, protože bez úplného zmírnění podráždění není možné žádné hojení. Fyzioterapie se poté soustředí hlavně na boj s příčinou, která vedla k rozvoji patella zánět šlach a proti jeho opakování pomocí cíleného tréninku budování svalů stehnosvaly hýždí a trupu.