Fyzioterapie | Nestabilita kloubu kotníku

Fyzioterapie

Ve fyzioterapii se cvičení provádějí společně s pacienty za účelem zlepšení stability kotník kloub. Terapie je vždy strukturována takovým způsobem, že cvičení začínají jednoduše a jsou stále obtížnější a někdy mohou být doplněna o další léčbu. Terapeut může například aplikovat mírný odpor na nohu nebo trup pacienta, zatímco pacient musí stabilizovat svou polohu.

If svalová nerovnováha existují zkrácené svaly ve fyzioterapii a trénují se příliš slabé svaly. Jelikož naše velké povrchové lýtkové svaly mají tendenci se zkrátit a mohou tak podporovat kroucení směrem dovnitř, je tato svalová skupina obvykle cíleně protahována. A běh Analýza a trénink na běžeckém pásu mohou být také součástí fyzioterapie pro kotník nestabilita.

Zde lze pozorovat, zda se pacient mýlí běh styl, který zajišťuje, že kotník kloub je trvale ohrožen, když běh a tím způsobuje problémy. V takovém případě by bylo nutné optimalizovat běžící styl. Dynamická stabilita je obzvláště obtížná, například při absorbování skoku.

Na konci léčby, když jsou všechna ostatní cvičení bezpečně zvládnuta, lze skákání a chytání cvičit na terapeutické trampolíně, například při fyzioterapeutické léčbě kotníkový kloub nestabilita. Je důležité, aby ne bolest dochází během cvičení, protože to může naznačovat přetížení vazů. Po akutních úrazech je terapie obvykle ukončena přibližně po 3 měsících. To se může lišit v případě chronické nestability. Pokud fyzioterapeutická opatření nepomohou, je vhodné zvážit operaci.

Kdy je nutné provést operaci?

Je-li trvalý, je třeba zvážit chirurgický zákrok bolest ve stresu nebo v klidu omezuje každodenní pohyblivost nebo pokud dojde ke zvýšenému zkroucení kotníku s následným mírným zánětem kloubu. Stabilizační operace by měla minimalizovat přetížení chrupavka a kosti, a tak zabránit artróza. Uvězněné struktury lze odstranit artroskopicky.

V tomto případě je operace minimálně invazivní a lze ji obvykle ošetřit malým řezem. V případě plastické operace šlachy nebo zvednutí šlachy je kloub obvykle operován otevřeně. Mechanika a stabilita kloubu jsou obnoveny.

V případě potřeby lze vazy nahradit tělem vlastními šlachy. I přes utahování je důležité udržovat pohyblivost kloubů. Kloub je poté imobilizován sádrou nebo dlahou po dobu 4–6 týdnů, po které následuje intenzivní fyzioterapeutická následná léčba. Než bude možné pokračovat ve sportu a tréninku, měl by lékař potvrdit, že mobilita a koordinace byly dostatečně obnoveny, aby se zabránilo kotníkový kloub před opětovným přílišným stresem příliš brzy.