Fyzioterapie | Cvičení pro náraz kyčle

Fyzioterapie

Od náraz do kyčle je způsobeno nesprávnou polohou nebo nerovnostmi kosti kauzální léčba ve fyzioterapii není možná. Cíle fyzioterapie jsou na jedné straně ulevit bolest, zlepšit pohyblivost a posílit určité svaly obklopující kyčle a na druhé straně dosáhnout lepšího držení těla a příznivějšího vzorce chůze. Na druhé straně čistě pasivní mobilizace kyčelní kloub může dokonce v některých případech příznaky zhoršit, a proto je nutné léčebný plán individuálně upravit.

Pro bolest úleva, tepelná terapie lze použít, např. s fango, a masáže a elektroterapie lze použít dodatečně. Je důležité nepřetěžovat kyčelní kloub a v případě potřeby omezit sportovní aktivity. Terapie pak může začít budováním gluteálních svalů, zatímco skupinu adduktorů a flexory kyčle lze opatrně protáhnout. Hladké polohy nebo možné poruchy chůze lze upravit pod vedením terapeuta tak, aby kyčelní kloub není vystaven jednostrannému namáhání.

Sportovní

Za rizikové faktory se považují sporty, které jsou spojeny s vysokými silami působícími na kloub nebo u nichž je pohyb často zpomalen náraz do kyčle. Tyto zahrnují tenis, běh, bojová umění, lední hokej, fotbal a téměř každý druh soutěžního sportu dětství existuje podezření, že zhoršují zrání acetabula a femuru hlava. Pacienti s akutními stížnostmi by se měli vyhnout bolest-indukující pohyby, pokud je to možné.

Ve většině případů je nejprve nutné upustit od sportu, dokud nedojde ke zlepšení. Cvičení z fyzioterapie nebo kloubů šetřících sportů, jako je plavání (zvláště znak) může a měl by být nadále prováděn tak, aby bylo svalstvo z velké části zachováno. Po úspěšné terapii, když kloub chrupavka nebyl poškozen, často je možné obnovit sportovní návyky.

OP

K léčbě příčiny a náraz do kyčleve většině případů je nutný chirurgický zákrok k obnovení symetrie femuru hlava a acetabulum a umožňují neomezenou mobilitu. Cílem je také zabránit zničení EU chrupavka a tak vydělat brzy artróza méně pravděpodobné. V zásadě existují dva různé typy nárazů do kyčle: náraz kleští nebo náraz do kleští, kdy je kyčel příliš velký a pokrývá příliš mnoho femuru hlava.

Na druhou stranu Cam-Impingement, který je doprovázen deformací hlavice femuru a femuru krk. V tomto případě osifikace opakovaně zasáhla okraj acetabula. V případě zasažení kleští musí být velikost acetabula zmenšena.

Za tímto účelem kyčelního kloubu ret (labrum) se oddělí, okraj acetabula se mírně odstraní a pak se labrum k němu znovu připojí. V případě nárazu vačky tvar hlavy stehenní kosti a krk je korigován odstraněním přebytečné kosti. Obě operace lze provádět jako otevřenou operaci exponovaného kloubu nebo stále častěji minimálně invazivní artroskopie.