Fyzioterapie pro artrózu kotníkového kloubu

Jeden mluví o kotník kloub artróza když kotník kloub je opotřebovaný. Rozlišuje se mezi horní a dolní kotník kloub. Častěji horní kotníkový kloub mezi holenní, lýtkovou a kotníkovou kostí je ovlivněna.

Na rozdíl od artróza v koleni nebo kyčli, ke kterému často dochází v důsledku chronického dlouhodobého přetížení nebo jednoduše kvůli věku, je artróza kotníku obvykle sekundární. Sekundární znamená, že nehoda, trauma, zranění nebo předchozí nemoc iniciují nebo podporují vývoj kotníku artróza. Spouští pro kotníkový kloub artrózou mohou být zlomeniny kotníku, časté kroucení v důsledku nestability nebo opakovaného zánětu, např. při revmatických onemocněních.

Kotníkový kloub artróza se proto často vyskytuje u mladších dospělých. I přesto, že vývoj kotníkový kloub artróza se liší od artrózy kolene a kyčelní kloub degenerace, příznaky nemoci jsou stejné. Opotřebení kloubní tobolka dochází až k tzv chrupavka plešatost, kde kloub kosti třepejte se o sebe bez ochrany.

To je bolestivé. Kloubové povrchy se mění díky kostnatým nástavcům, kloubní prostor se zužuje a chrupavka sklerózy kostních látek. Funkce kloubu je omezená, bolí ji kotník a je méně odolná a pohyblivá.

Terapie

Terapie je obvykle zpočátku konzervativní a skládá se z fyzioterapie, farmakoterapie, úlevových opatření nebo injekcí. Fyzioterapie je určena k udržení a zlepšení funkce kloubů prostřednictvím cílené mobilizace. Kloubní stabilizující svalstvo je posíleno, aby ulevilo pasivním strukturám (aparát tobolka-vaz, chrupavka, kosti).

Trofeje, tj. Zásobovací situace kloubu, se zlepšují pohybem a mobilizací, takže chrupavka je zachována co nejvíce. Možné nesprávné držení těla a ochranné mechanismy lze také ovládat a přizpůsobit nebo vyloučit, aby se zabránilo dalšímu přetížení kloubu. Léková terapie je bolest- uvolňující a protizánětlivé.

V důsledku degenerativního procesu jsou zánětlivé stavy (aktivovaná artróza) se často vyskytují v kloubu, což dále podporuje opotřebení. Podání nesteroidních protizánětlivých léků (NSA) ulevuje bolest a potlačuje zánět. Ulehčovací opatření slouží k ochraně pacienta, zejména při zánětu, a podporují hojení.

V případě nesprávného načtení, např. Kvůli rozdílům v noha délka nebo zlomeninasouvisející vložky, vložky mohou pomoci zmírnit zátěž a tím chránit chrupavku. Vyrovnávací vložky mohou také zlepšit každodenní mobilitu v případě artrózy kotníku, protože způsobují méně bolest při chůzi a udržujte pacienta v pohybu. Injekce s protizánětlivými léky nebo léky tlumícími bolest přímo do kloubu lze podat v případě silné bolesti a jsou určeny ke zlepšení příznaků po delší dobu.

Chirurgický zákrok se provádí u bolesti, která je rezistentní k léčbě, nebo u závažných artrotických změn. Lze provést artroskopický výplach kloubu. Tento postup je minimálně invazivní a slouží k obnově povrchů kloubů.

Lze odstranit úlomky chrupavky a kostní nástavce, čímž se zlepší klouzání povrchů kloubů. Dále může být provedena náhrada kloubu chirurgicky nebo může být provedeno ztuhnutí (artrodéza). Nejprve je třeba zmínit, že bezprostředně po poranění kotníku, např zlomeninaby měla být provedena preventivní terapie včetně intenzivní gymnastiky, v případě potřeby s předchozí operací.

Samotná artróza je nevratná a jde o progresivní proces, jehož vzniku je třeba od začátku zabránit. Injekce s protizánětlivými léky nebo léky tlumícími bolest přímo do kloubu mohou být podány v případě silné bolesti a měly by dosáhnout zlepšení příznaků po delší dobu. Chirurgický zákrok se provádí v případech bolesti rezistentní na léčbu nebo závažných artrotických změn.

Lze provést artroskopický výplach kloubu. Tento postup je minimálně invazivní a slouží k obnově povrchů kloubů. Lze odstranit úlomky chrupavky a kostní nástavce, čímž se zlepší klouzání povrchů kloubů. Dále může být provedena náhrada kloubu chirurgicky nebo může být provedeno ztuhnutí (artrodéza). Nejprve je třeba zmínit, že bezprostředně po poranění kotníku, např zlomeninaby měla být provedena preventivní terapie včetně intenzivní gymnastiky, v případě potřeby s předchozí operací. Samotná artróza je nevratná a progresivní proces, jehož vzniku je třeba od začátku zabránit.