Fyzioterapie pro sportovní zranění

Sporty s vysokými silami odrazu a nárazu jsou obzvláště náchylné ke zranění. Pokud již došlo ke sportovnímu zranění, PECH pravidlo (odpočinek, led, komprese, vysoká podpora). První zahrnuje přestávku pro sportovce. Poté je rána stlačena aplikací ledu a postižená končetina je vyvýšena. Je jen důležité nelepit aplikaci ledu přímo na kůži, ale mezi tím použít ručník.

Častá zranění

Natažený sval je mírná forma roztrhané svalové vlákno. Sval je přetížený a podrážděný. Nemusí to nutně vést přímo k poranění několika svalových vláken.

Proto se svalové napětí může objevit také v případě trhavých pohybů v každodenním životě. Tzv ústřel je příkladem svalové napětí. Obvykle vymizí s léčbou nebo bez ní po několika dnech nebo několika týdnech.

>> k článku Svalové napětí Svaly se skládají z několika svalových svazků, které se zase skládají z několika svalových vláken. Pokud jsou svalová vlákna ve svalovém svazku zraněna, označuje se to jako roztrhané svalové vlákno. Trhavé pohyby způsobují silný tah na sval.

Pokud sval nemůže tuto pohyblivost zaručit, dojde k roztržení. Protože svaly mají velmi vysoký cévní zásobení, dochází ke krvácení do tkáně a tvorbě a hematom. Skupina několika svalových vláken tvoří svalový svazek.

Pokud se roztrhne celý svazek, nazývá se to svalový svazek. Týmové sporty jako fotbal nebo tenis jsou zvláště náchylné k slzám svalových svazků. Náchylné oblasti jsou stehno a lýtková oblast.

Protože poškození je hlubší v případě a natržený sval svazek, obnova trvá déle než v případě a roztrhané svalové vlákno. První příznaky a příznaky jsou, jako v případě a roztrhané svalové vlákno, otok, ztráta funkce, bolest a krvácení. Zatímco v případě roztržení jsou vlákna již roztrhaná svalové vlákno, svalová kontuze má za následek drcení svalových vláken o kost.

I zde je důsledkem krvácení. Následovat však mohou i slzy ve svalové tkáni.