Borovicový olej: Jak to funguje

Jaké jsou účinky smrkového jehličí?

Silice obsažená v jehličí smrku (Picea abies) a čerstvých špičkách větví se vnitřně používají proti kataru dýchacích cest (nachlazení). Zevně se používají také při revmatických potížích a mírných bolestech svalů a nervů.

Éterický olej z jehličí smrkového podporuje sliz, stimuluje krevní oběh a působí mírně protizánětlivě. Důležitými přísadami jsou např

 • Bornylacetát
 • Pinene
 • Phellandren
 • Kamfén

Smrkový jehličnatý olej se získává parní destilací z jehličí, stříkaček z větviček nebo větví smrku.

Dosud však existuje jen málo vědeckých důkazů o účinnosti smrku. Rovněž nebylo klinicky prokázáno, že by olej ze smrkového jehličí pomáhal proti plísním nehtů.

Kromě smrku obecného slouží několik dalších zástupců této čeledi rostlin (čeleď borovice, Pinaceae) jako dodavatelé pro léčebně využívaný jehličí smrkový (Piceae aetheroleum). Jedním z hlavních dodavatelů je však smrk obecný.

Jak se smrk využívá?

Éterický olej ze smrku se používá léčebně, stejně jako odpovídající přípravky připravené k použití. Existuje i čaj z jehličí smrkového.

Smrk jako domácí lék

Dvakrát až třikrát denně můžete vypít šálek čaje ze smrkového jehličí slazeného medem. Denní dávku byste neměli překročit pět až šest gramů smrkového jehličí. Toto dávkování na den platí i pro děti starší deseti let a pro teenagery. Pro ostatní věkové skupiny se doporučují následující denní dávky:

 • jeden až tři roky: 1 – 2 gramy
 • čtyři až devět let: 2 – 4 gramy

Pro plnou koupel při nachlazení mohou dospělí opařit 200 až 300 gramů smrkových výhonků jedním litrem horké vody, louhovat pět minut, poté scedit a přidat do vody do koupele. Doporučená teplota vody je 35 až 38 stupňů Celsia.

Délka koupele by neměla přesáhnout 20 minut. Taková koupel ze smrkového jehličí prospívá i při revmatických potížích, bolestech svalů a nervů.

Domácí prostředky na bázi léčivých rostlin mají své limity. Pokud vaše obtíže přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se i přes léčbu zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Smrk v aromaterapii

Při nachlazení můžete k inhalacím použít čistý olej ze smrkového jehličí: K tomu přidejte pět až maximálně deset kapek silice do litru horké vody a stoupající páry vdechujte pod ručníkem přehozeným přes hlavu.

Doporučuje se také studená koupel s olejem ze smrkového jehličí. Pro plnou koupel použijte až pět gramů oleje ze smrkového jehličí. Aby se éterický olej lépe rozložil ve vodě, měli byste jej nejprve smíchat v kelímku nebo sklenici na vejce se smetanou, kondenzovaným mlékem, solí, medem nebo citronovou šťávou, než jej přidáte do vody.

Koupat se ve vodě o teplotě 35 až 38 stupňů Celsia po dobu maximálně 20 minut. Při revmatických potížích může pomoci i tato olejová koupel ze smrkového jehličí.

Jehličnatý olej sibiřského smrku má podobné složení jako silice ze smrku obecného. Získává se z jedle sibiřské (Abies sibirica) a lze jej používat podobně jako „normální“ olej ze smrkového jehličí.

Hotové přípravky se smrkem

K přímému použití existují různé přípravky na bázi smrkového nebo smrkového jehličnatého oleje, jako jsou masti, krémy, lihové roztoky a přísady do koupele. Sirupy a kapky proti kašli navíc často obsahují olej ze smrkového jehličí – často spolu s eukalyptovým olejem.

Jak správně užívat a dávkovat tyto hotové přípravky, se dozvíte v příslušné příbalové informaci nebo se zeptejte svého lékaře či lékárníka.

Jaké vedlejší účinky mohou způsobit přípravky ze smrku?

Nesprávné použití nebo předávkování může způsobit zvýšené podráždění kůže nebo sliznic a bronchiální křeče. Vždy se proto řiďte příslušnými příbalovými informacemi a také doporučeními svého lékaře nebo lékárníka pro správné užívání a dávkování.

Na co pamatovat při používání smrkových přípravků

 • Pro všechny esenciální oleje platí: používejte pouze 100% přirozeně čisté esenciální oleje – nejlépe ty, které jsou získány z rostlin pěstovaných organicky nebo sbíraných z přírody.
 • Před použitím oleje ze smrkového jehličí a jiných éterických olejů byste měli vždy zkontrolovat jejich kompatibilitu. K tomuto účelu je vhodný test flexe paže: kápněte si kapku esenciálního oleje do ohybu paže a jemně ji vetřete. Pokud postižená oblast kůže v následujících hodinách zčervená, začne svědit a tvoří se dokonce pustuly, nemůže tolerovat olej. Pak byste to neměli používat!
 • Olej ze smrkového jehličí by neměli používat ti, kteří trpí takzvanými obstrukčními onemocněními průdušek, jako je CHOPN, astma nebo černý kašel.
 • Nesmí se používat ani u kojenců a malých dětí: Zde hrozí život ohrožující křeč glottis (glottis spasmus) se zástavou dechu!
 • Smrková silice se obecně nesmí aplikovat v oblasti očí.