Infekce pinworm (oxyuriasis): Léčba, příznaky

Stručné shrnutí

 • Léčba: Zvláště dobrá hygiena, mytí rukou, čištění kontaminovaných předmětů; léky na odčervení pro postiženou osobu a členy domácnosti.
 • Příznaky: Noční svědění v konečníku; případně červi ve stolici; zřídka komplikace, jako je střevní nebo apendicitida; možná zánět pochvy, pokud je napadena
 • Příčina a rizikové faktory: Napadení červy; fekálně-orální přenos špatnou hygienou, zejména u dětí; inhalace vajec, například při ustlaní postele; pohlavní styk.
 • Diagnóza: Na základě příznaků; případně krevní test; mikroskopické hodnocení adhezivního proužku přilepeného k anální oblasti ráno
 • Prognóza: Obvykle neškodná, často asymptomatická infekce; zřídka komplikace, jako je zánět střev nebo pochvy; dobrá šance na léčbu; při dobré hygieně bez sebereinfekce se vyléčí často sám
 • Prevence: Dobrá hygiena, mytí rukou po toaletě a před přípravou jídla; očistěte potenciálně kontaminované předměty

Co je to oxyuriáza?

Oxyuriáza je způsobena infekcí červem. Někteří lékaři označují infekci střevním parazitem jako enterobiózu. Název je založen na latinském názvu červa: Enterobius vermicularis.

Jak lze oxyuriázu léčit?

Pokud bylo zjištěno napadení červotočem nebo je-li podezření na infekci, je vhodné dodržet několik bodů, abyste se napadení parazity co nejrychleji zbavili. Aby se předešlo okamžité reinfekci, tedy opakované infekci, je důležité dodržovat určitá hygienická opatření. Současně lékaři podávají léky na hubení červů ve střevě.

Hygienická opatření pro oxyuriázu (enterobiázu)

Aby se zabránilo dalšímu šíření a reinfekci, měli by postižení v ideálním případě dodržovat následující pokyny, mezi nimiž je třeba klást důraz zejména na hygienu mobilního telefonu:

 • Důkladné mytí rukou po toaletě a před kontaktem s potravinami
 • Vajíčka účinně zabíjejí pouze dezinfekční prostředky obsahující chlorhexidin. Obvykle však postačí důkladné umytí rukou.
 • Vyperte spodní prádlo, pyžama a ložní prádlo vyvařením
 • Vyměňte spodní prádlo každý večer
 • Těsné spodky během noci zabraňují bezvědomému škrábání.
 • V případě svědění konečníku aplikujte před spaním speciální krém (doporučí lékař)
 • Čištění hraček a případných kontaminovaných předmětů horkou vodou
 • Udržujte nehty krátké
 • K čištění povrchů jsou vhodné čisticí prostředky s obsahem biguanidu a fenolu.
 • Domácí vysavače vejce pouze roztírají.

Léky na oxyuriázu (enterobiázu).

Léčba oxyuriázy je velmi jednoduchá. K usmrcení červů ve střevě obvykle stačí jedna tableta. Vzhledem k tomu, že reinfekce jsou časté, měla by se terapie opakovat po 14 dnech. Všechny infikované osoby by měly zahájit medikamentózní terapii ve stejnou dobu, aby se zabránilo opakované, vzájemné infekci.

Často se preventivně zachází i s blízkými žijícími osobami, jako jsou rodinní příslušníci ve společné domácnosti. Existuje několik léků, které úspěšně zabíjejí červy. Tato skupina látek se nazývá antihelmintika. Dva nejčastěji používané prostředky jsou:

 • mebendazolu
 • Pyrantel

V případě zamoření pochvy lékaři doporučují odčervovací prostředek albendazol, který se s největší pravděpodobností užívá ve formě tablet a působí i systémově v celém těle.

Po konzultaci s lékařem lze tyto léky obvykle užívat i během probíhajícího těhotenství.

Domácí prostředky proti červům

Kromě účinných léků a hygienických opatření jsou popsány některé domácí prostředky, které pomohou rychle se zbavit napadení červy. Tyto zahrnují:

 • Šťáva z kysaného zelí
 • Syrové zelí
 • Syrová mrkev
 • Černý kmínový olej
 • Ananas
 • Papája

Pomoci by měly i další domácí prostředky mimo jiné s česnekem, tymiánem nebo dýňovými semínky.

Domácí léčba má své limity. Pokud příznaky přetrvávají delší dobu, nezlepšují se nebo se dokonce zhoršují, měli byste se vždy poradit s lékařem.

Jaké jsou příznaky?

Pinworms (Enterobius vermicularis) často zůstávají dlouhou dobu bez povšimnutí, protože se neobjevují žádné příznaky. Nejčastějším a specifickým příznakem oxyuriázy je svědění řitního otvoru a pochvy. Vzhledem k tomu, že samice červů obvykle vylézají z řitního otvoru v noci, aby roznesly svá vajíčka v záhybech okolní kůže, je svědění obzvláště nepříjemné v noci. Prohlídka stolice nebo spodních kalhotek někdy odhalí malé červy. Pacient obvykle navštíví lékaře z těchto dvou důvodů.

U malých dětí je někdy zaznamenána porucha chování nebo vývojová porucha. Kvůli svědění někdy dochází k nepřímé poruše spánku.

U dívek a žen hrozí, že červ zanese pochvu a vyvolá zde zánětlivou reakci, případně s výtokem.

Zpravidla je však enterobióza nebo oxyuriáza neškodné onemocnění a komplikace jsou velmi vzácné.

Příčiny a rizikové faktory

Pinworms se vyskytují častěji u kojenců a dětí, ale někdy i u dospělých. Ženy jsou obecně postiženy více než muži. Pinworms jsou malí vláknití parazité, kteří patří mezi háďátka (závitnice).

Jako parazité patří do skupiny živých organismů, které žijí v jiném organismu (například u člověka) a živí se na jeho úkor. Špendlík působí pouze na lidi. Dospělí červi žijí v tlustém střevě, kde se z larev vyvinou v dospělého červa.

Sameček má asi půl milimetru, samička až 1.5 centimetru. Po oplození samice migruje do řitního otvoru a naklade až 10,000 XNUMX vajíček do kožních záhybů přímo kolem řitního otvoru, nejlépe v noci. To vyvolává pocit svědění. Díky částečně nevědomému škrábání během spánku se tak vajíčka rychle dostanou do rukou a pod nehty nakaženého. Pokud se kontaminované prsty vloží do úst, je možná samoinfekce.

Oxyuriasis se přenáší hlavně kontaktem rukou. Důležitým rizikovým faktorem je proto špatná hygiena a nedbalé mytí rukou. Vzhledem k tomu, že se infekce vyskytuje hlavně u malých dětí, je riziko infekce oxyuriázou vyšší v jeslích nebo jeslích než doma.

Parazit může být také přenášen během pohlavního styku. Infekci umožňují zejména análně-orální praktiky.

Vyšetření a diagnostika

Pro lékaře je anální svědění často prvním příznakem možné infekce oxyuriázou. První zastávkou je obvykle rodinný lékař. Nejprve se pacienta podrobně zeptá. Bude klást otázky jako:

 • Kdy se svědění vyskytuje hlavně?
 • Pozorovali jste bílé červy ve výkalech nebo v konečníku?

Krevní test často poskytuje další náznaky napadení pinworm. Zvyšuje se počet imunitních buněk, které specificky bojují proti parazitům, tzv. eozinofilům. Pokud se jejich počet zvýší, nazývá se to eozinofilie.

V některých případech, zejména při silném napadení, jsou malí bílí červi vidět již na stolici. Pokud se červi dostanou do vnějšího světa, rychle zemřou. Ve vyloučené stolici je však lze někdy ještě vidět v živé podobě. Zejména samice se zdržují v blízkosti střevního vývodu. Lze je rozpoznat podle jejich bílého, nitkovitého tvaru a podle jejich bičovitých pohybů.

Průběh onemocnění a prognóza

Oxyuriáza je obvykle neškodná. Jen výjimečně dochází ke komplikacím. U dětí je běžné, že se znovu nakazí během téže noci. Vajíčka procházejí přímo z řitního otvoru do úst sáním prstů/palců. To však obvykle nepředstavuje zásadní riziko pro zdraví dítěte.

Terapie je velmi dobře snášena a vedlejší účinky se vyskytují jen ve velmi málo případech. Komplikace jsou také vzácné.

V případě silného napadení může být narušena funkce střev. Pak je možný zánět nebo perforace. Tyto potenciálně život ohrožující průběhy jsou velmi vzácné a jsou doprovázeny retencí stolice nebo bolestí břicha/břicha.

Pokud nedojde k sebereinfekci pozřením vajíček při náležitě dobré hygieně, červi často sami ze střeva zmizí po dvou až třech týdnech, kdy je jejich životní cyklus ukončen.

Prevence

Především dobrá hygiena, jako je mytí rukou, zejména po toaletě a před přípravou jídla, pomáhá předcházet infekci – nebo opětovné infekci.

Pomáhá také každodenní výměna spodního prádla, udržování krátkých nehtů a mytí potenciálně kontaminovaných hraček a předmětů (zejména pokud s nimi manipulují i ​​jiné děti).

Úplná prevence je však obtížná, protože k infekci červy dochází velmi snadno. V některých případech se člověk nakazí již např. při vytřásání lůžek vdechnutím vajíček. Odborníci odhadují, že ročně se celosvětově nakazí až 500 milionů lidí a že prakticky každý druhý člověk je alespoň jednou za život postižen oxyuriázou.