Pityriasis Rosea: Příčina, příznaky, léčba

Stručné shrnutí

  • Co je růžový lišejník? Načervenalá, šupinatá vyrážka, nejlépe na trupu, nadloktí a stehnech. Dostávají ho převážně mladí lidé mezi 10 a 35 lety, a to hlavně na jaře a na podzim.
  • Příznaky a průběh: Nejprve jedna načervenalá skvrna se šupinatým okrajem (primární medailon). Později se zbytek florosebaceózní vyrážky vyvíjí s menšími skvrnami. Někdy před vyrážkou existují příznaky jako únava, nevolnost, bolest hlavy, horečka.
  • Příčiny: Nejasné. Je možné, že za tím stojí určité herpetické viry. Vyskytly se také případy erysipelu nebo erysipelu podobné vyrážky po infekci koronavirem a – sporadicky – po očkování proti koronaviru (mRNA vakcína).
  • Diagnóza: Příznaky a jejich průběh většinou jasně ukazují na Röschenflechte. V nejasných případech kožní biopsie.
  • Lišejník růže v těhotenství: riziko potratu nebo předčasného porodu je zvýšené, zejména v prvních 15 týdnech těhotenství.

Co je růžovka?

Erysipelas (Pityriasis rosea) je onemocnění kůže charakterizované zarudlou, šupinatou vyrážkou. Vyskytuje se spontánně – obvykle na jaře a na podzim – a po několika týdnech se sama uzdraví. Růžový lišejník není nakažlivý.

Röschenflechte postihuje především mladé lidi ve věku od 10 do 35 let. Ženy jí trpí zhruba dvakrát častěji než muži. Jen výjimečně se rosacea vyskytuje u mladšího dítěte nebo miminka.

Erysipelas: Pozor v těhotenství!

Pokud jste těhotná a myslíte si, že máte erysipel, měla byste okamžitě navštívit svého gynekologa. Dokáže včas odhalit případné komplikace a čelit jim.

Jak lze erysipel léčit?

Vzhledem k tomu, že růžový lišejník se léčí sám, léčba obvykle není nutná. S některými tipy můžete období nemoci dobře překonat, například:

  • Svědění a vysoušení pokožky lze zmírnit pomocí hydratačního pleťového krému. Pokud je svědění silné, může pomoci lehká kortizonová mast nebo v případě potřeby užívání léků na alergii (antihistaminika).
  • Pocení může florózní lišejník zhoršit. Proto je třeba se během nemoci vyvarovat saunování, opalování a nadměrnému cvičení.
  • Přiléhavé oblečení může navíc dráždit pokožku. Během nemoci se proto doporučuje nosit volné svršky a spodky.

Pokud se během těhotenství vyskytne lišejník, jsou indikovány další kontroly u gynekologa.

Erysipelas: domácí léčba a alternativní medicína

Někteří postižení lidé by se rádi uchýlili k domácí léčbě nebo alternativním léčebným metodám léčby růžové vyrážky. Například aromaterapie používá zředěný tea tree olej k léčbě svědění kůže, které se může objevit v případech erysipelu.

Kokosový olej – na rozdíl od oleje z čajovníku není esenciální, ale mastný olej – může mít také účinek zmírňující svědění.

Pokud chcete homeopatii na růžovou vyrážku vyzkoušet, můžete si vzít například homeopatikum sulfur. Obecně je homeopaty doporučován při kožních vyrážkách a jiných kožních onemocněních.

Růžový lišejník: průběh a příznaky

Průběh růžového lišejníku obvykle zahrnuje dvě fáze nebo fáze:

  • Po několika dnech či týdnech přechází nemoc do 2. fáze: růžovka se zhoršuje a zhoršuje – tvoří se další menší šupinaté skvrny na kůži. Většinou přesahují přes trup, někdy i přes oblasti paží a nohou v blízkosti trupu. Zpravidla však růžovka neovlivňuje obličej. Kožní skvrny obvykle nesvědí nebo svědí jen mírně.

Floretsciasis je obvykle krátkodobý. Asi po osmi týdnech vyrážka zmizí.

Kvítkové lišejní vyrážce někdy předcházejí příznaky, jako je únava, bolest hlavy, nevolnost a horečka. Jakmile se však vyrážka objeví, celkový stav pacienta to obvykle neovlivní.

Jaké jsou příčiny růžového lišejníku?

Byly také pozorovány případy erysipelu nebo vyrážky připomínající erysipel a koroně: u některých lidí se po akutní korona infekci vyvinuly typické příznaky erysipelu. Ojedinělé případy zrudnutí nebo vyrážky připomínající zrudnutí se vyskytly také po očkování proti Covid 19 vakcínami mRNA.

Jak se diagnostikuje erysipel?

Pokud je vyrážka nejasná, (kožní) lékař se nejprve zeptá na několik otázek o historii onemocnění (anamnéze). Například se zeptá, jak dlouho vyrážka existuje, jak se vyvinula a zda existují nějaké další stížnosti.

K podezření na erysipel obvykle lékaři stačí důkladné vyšetření kůže: příznaky a průběh jsou obecně tak typické, že lze snadno stanovit diagnózu.

V nejasných případech může lékař odebrat tkáňový vzorek kůže (biopsii) pro přesnější analýzu.

Růžový lišejník nebo kroužkovec?