Plísňové nemoci

Úvod

Plísňové nemoci patří k infekčním chorobám a kromě bakteriálních a virových infekcí představují třetí velkou skupinu infekčních chorob. Lékařská profese používá pro mykotické choroby termín mykóza (řecky: mykes - houba). Samozřejmě, ne všechny z mnoha tisíc druhů hub, které známe, jsou pro člověka nebezpečné, ale asi 180 druhů může způsobit vzorce onemocnění související s lidmi.

Z lékařského hlediska má smysl hrubá klasifikace hub na vláknité houby (dermatofyty), výhonky (kvasinky) a plísně. Patogenní skupina hub se liší v některých důležitých charakteristikách od jiných patogenů, jako jsou bakterie or viry, takže možnosti diagnostiky a terapie musí být přizpůsobeny různým houbovým chorobám. Výskyt houbových chorob podléhá širokému spektru.

Nejběžnější plísňová onemocnění se vyskytují na povrchu a na kůži nebo nehtech. Říká se jim tinea. Patří mezi ně otravná, ale neškodná noha sportovce. Kromě těchto povrchových mykóz existují i ​​systémové infekce postihující celé tělo a vnitřní orgány. Mohou být život ohrožující, ale vyskytují se téměř výlučně u těžce nemocných a oslabených lidí na základě jiných základních nemocí.

Příznaky

Přesná závažnost příznaků závisí na patogenu a klinickém obrazu. Nejdůležitějším obecným příznakem povrchových houbových chorob je kožní změny. Obvykle se jeví jako kulaté, ale také bodově rozptýlené zarudnutí.

Kůže se začne šupinatět. V závislosti na závažnosti se objeví žluto-bílý sekret. Postižení si navíc stěžují na někdy silné svědění, které dále podporuje šíření houby.

Vlasy vypadne na chlupatých místech, sliznice mohou vykazovat bílý povlak. Hlubší plísňové choroby ničí pokožku. Pokud se jedná o systémovou mykózu, objevují se příznaky závažných onemocnění, jako je horečkadušnost, bezvědomí a dokonce smrt.

Plísňové nemoci jsou způsobeny řadou různých okolností. Všichni mají společné to, že houba musí být schopna vstoupit do těla nebo kůže v nějaké formě a množit se tam. Přenos probíhá tedy obvykle přímým kontaktem z člověka na člověka, k čemuž může dojít i nepřímo.

Klasickým příkladem je sportovec noha houba, který z nich vyzvedl v a plavání bazén. Houby nebo jejich spory se dostanou na kůži a mohou se hnízdit a množit v nejmenších kožních záhybech nebo prasklinách. Pokud patogen přijde do styku s a krev cévy, mohou se vyvinout systémové infekce.

Po nějaké době se objeví typické příznaky houbových chorob. Existuje řada rizikových faktorů, které podporují rozvoj povrchového plísňového onemocnění. Patří sem všechny okolnosti, které ovlivňují bariérovou funkci kůže nebo narušují imunitní systém v normální funkci.

Typicky, cukrovka mellitus nebo periferní arteriální okluzivní onemocnění (paVk) jsou uváděny jako negativní ovlivňující faktory. V průběhu cukrovka, dochází k poruchám citlivosti, takže malé léze na noze nemusí být patrné. Kvůli sníženému krev tok v kontextu paVk, pokožka již není plně schopna okamžitě napravit malé poškození kůže, takže houby mohou snadněji pronikat.

Osobní hygiena je také důležitým faktorem při vývoji houbových chorob. Nedodržování hygieny může podporovat plísňové choroby. Na druhé straně se u lidí s nadměrným hygienickým chováním vyskytují stejně často houbová onemocnění kůže.

Kůže má přirozeně ochranný plášť, který vytváří mírně kyselé prostředí. Pokud je to napadeno neustálým mytím, usnadňuje to pronikání patogenů do kůže. V některých případech se plísňové choroby přenášejí vzduchem také při vdechování spór, které byly vykašlané.

Příkladem toho je aspergilóza, která se u zdravých lidí nevyskytuje. U lidí s oslabeným imunitním systémem se vyskytují těžká plísňová onemocnění. Tady už tělo nemůže s infekcí bojovat, takže jsou napadeny hluboké tkáně a orgány.