Plastové výplně v zubech: Pro a proti

Co je to plastová výplň?

Kompozity, populárně známé jako plastové výplně, jsou výplňový materiál v barvě zubu používaný k léčbě defektů zubů, jako jsou například kazy. Skládají se z přibližně 80 procent soli kyseliny křemičité nebo velmi jemných skleněných částic a asi 20 procent plastu.

Kdy se vyrábí plastová výplň?

Plast se používá k vyplnění mnoha defektů předních zubů, ale i zadních zubů. Otvor je uzavřen kompozitní výplní. Vnitřek zubu a citlivý zubní nerv pak již nejsou obnaženy.

Jak se vkládá plastová výplň?

Jaké jsou výhody pryskyřicové výplně?

Plastová výplň vytváří vizuálně koherentní výsledek, protože kompozity lze barevně sladit se zuby. To je výhodné zejména pro přední zuby.

Plastová výplň snese nejen velké žvýkací zatížení, ale také stabilizuje zubní hmotu spojením s pojivem.

Alergické reakce na kompozity jsou stěží známé.

Jaké jsou nevýhody kompozitní výplně?

Během vytvrzování se kompozitní výplň velmi mírně smršťuje. Mezi plombou a zubní hmotou tak může vzniknout minimální mezera, kde může opět vzniknout kaz.

Výroba a umístění kompozitní výplně je složitější a nákladnější než amalgámová výplň. V zadním kraji tedy zdravotní pojišťovny hradí náklady pouze poměrným dílem (ve výši amalgámové plomby). Naproti tomu náklady na kompozitní výplň v barvě zubu (v jednovrstvé technice) ve viditelné přední oblasti jsou hrazeny v plné výši.