Oběh portálu: Struktura a funkce

Co je to oběh portální žíly?

Oběh portální žíly je součástí velkého krevního oběhu. Hlavní cévou je portální žíla (Vena portae hepatis). Dopravuje odkysličenou krev ze žaludku, střev a dalších břišních orgánů do jater. Krev obsahuje četné látky, které byly absorbovány z trávicích orgánů. Patří mezi ně živiny, ale také účinné látky například z léků.

K čemu slouží systém portálních žil?

Důvodem je, že játra jsou centrálním metabolickým orgánem: Když krev protéká kapilární sítí jater, mohou být látky absorbované ve střevě okamžitě zpracovány – jsou skladovány, přeměňovány nebo odbourávány podle potřeby.

Detoxikace a metabolismus léčiv

Po vstřebání v trávicím traktu jsou také různé léky nejprve transportovány do jater portálním oběhem. Část účinných látek je zde metabolizována a pouze zbytek dále prochází krevním řečištěm a může se distribuovat po těle a uplatnit svůj účinek (first-pass efekt). Aby se obešel cirkulace portální žíly, a tím i tento first-pass efekt, jsou některé léky zaváděny přímo do krevního řečiště (jako infuze nebo injekce).

Vrátnicový oběh využívá i žluč produkovaná v játrech: Prochází žlučovými cestami do žlučníku (úložiště) a dále do střeva, kde podporuje trávení tuků. Později se velká část žluči reabsorbuje zpět do krve přes střevní stěnu a vrací se do jater přes portální žílu (enterohepatální oběh).

Problémy v oblasti oběhu portální žíly

Mezi možné intrahepatální příčiny patří akutní nebo chronický zánět jater (hepatitida), cirhóza jater, nádory jater a sarkoidóza. Mezi posthepatální příčiny krevního protitlaku a tím zvýšení tlaku v portálním oběhu patří srdeční onemocnění, jako je pravostranné srdeční selhání nebo „obrněné srdce“ (pericarditis constrictiva).