Cvičení po porodu: technika, efekty

Jak poporodní cvičení vás po porodu znovu fit

Poporodní cvičení posiluje především pánevní dno. Nejde o to dostat své „tělíčko po miminku“ co nejrychleji zpět do formy. Cílené poporodní cvičení mimo jiné posiluje pánevní dno. Působí proti různým stížnostem.

  • (Stresová) inkontinence (postihuje 20 až 30 procent novopečených maminek!)
  • Rectus diastáza (mezera mezi přímými břišními svaly),
  • prolaps dělohy nebo močového měchýře
  • Bolesti zad a pánve

Poporodní cvičení by neměly vynechat ani maminky, které žádné z těchto potíží nemají. Zabraňuje potížím, jako je inkontinence v pozdějších letech. Studie také ukázaly, že prospívá jak celkové zdatnosti mladé matky, tak jejímu duševnímu zdraví. A co víc, poporodní cvičení může také zintenzivnit pocity při sexu.

Poporodní gymnastika – nejlepší cvičení

I když novopečené maminky mají obvykle málo času nazbyt: Rozhodně byste měli investovat 15 minut třikrát týdně do poporodní gymnastiky. Vaše dítě se může dokonce „zapojit“ do některých cvičení.

Které cviky jsou obzvláště vhodné a jak přesně je provádět, zjistíte v článku Cviky po porodu.

Poporodní cvičení – správný čas

Pokud je vše v pořádku, doporučuje se navštívit poporodní cvičení v šestinedělí po vaginálním porodu. Nikdy však není pozdě začít s poporodním cvičením. Zeptejte se svého gynekologa na jeho názor a nezačínejte bez jeho souhlasu.

Cvičení po porodu po císařském řezu

Po císařském řezu byste si měla dát trochu více času na zotavení. Odborníci doporučují začít s regeneračními cviky po císařském řezu až osm až deset týdnů po porodu. Bez poporodního cvičení byste se však zcela neobešli ani po císařském řezu. Cviky jsou nesmírně důležité pro posílení pánevního dna a břišních svalů, které byly v těhotenství silně namáhány. Bez těchto cviků by vám později také mohla hrozit inkontinence.

Poporodní gymnastika – na co si dát pozor

Při výběru kurzu dbejte na to, aby jej vedl zkušený fyzioterapeut nebo porodní asistentka. Vědí, která cvičení mohou nové matky dělat a kdy, a mohou řešit vaše individuální potřeby/problémy.

Poporodní gymnastika – ve třídě nebo doma?

Kombinace kurzu a poporodního cvičení doma je ideální pro poporodní trénink po těhotenství. Kromě jedné lekce týdně byste si měli každý den, nejméně však třikrát týdně, věnovat přibližně 15 minut na poporodní cvičení.

Břicho, pánevní dno, záda atd. je ze začátku nejlépe posilovat pod vedením zkušené porodní asistentky nebo fyzioterapeuta. Vědí, které cviky jsou možné a dokážou je korigovat, aby se předešlo nesprávnému nebo nadměrnému namáhání.

Zdravotní pojišťovny hradí náklady zpravidla do deseti hodin (obvykle 45 minut každá) poporodní gymnastiky. Kurz má také tu výhodu, že si čerstvé maminky mohou mezi sebou vyměňovat nápady.